O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy. Jest to podstawowy dokument regulujący zasady zatrudnienia w danej firmie i pracownik jest zobowiązany do jego przestrzegania. Podpisując takie oświadczenie, pracownik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem i będzie go stosował.
REKLAMA
Na podstawie przepisów Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia swojego nowego pracownika o następujących kwestiach:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Polecamy: Jakich danych może żądać przy zawarciu umowy pracodawca od pracownika?
Z reguły takie informacje znajdują się w regulaminie pracy, więc jeżeli pracownik podpisze oświadczenie, że z regulaminem się zapoznał, nie ma potrzeby powtórnego informowania go o tych kwestiach.
Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo informuje pracownika o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Polecamy: Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat