REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwy w pracy - uprawnienia pracowników

Pracownik, wykonujący pracę przez co najmniej 6 godzin, ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy, za którą przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może jednak ustalić dla pracowników dłuższą przerwę w przepisach wewnątrzzakładowych.

Rozliczenie niedopłaty/nadpłaty podatku za 2011 r.

W rozliczeniach rocznych PIT-40, sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika, często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty podatku – zaliczenia jej na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.

Jak obniżyć wpłaty na PFRON

Nie każdy pracodawca jest płatnikiem składek na PFRON. Po pierwsze, zależy to od stanu zatrudnienia, a po drugie, od tego, czy firma zatrudnia osoby niepełnosprawne.

Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))

W przypadku, kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich.

REKLAMA

Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 3-miesięczny okres próbny od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., ale nie spełniła naszych oczekiwań. Pracownica złożyła prośbę o przeniesienie do pracy w sekretariacie, gdzie będzie wakat od 1 marca 2012 r. Pracownica ma kwalifikacje do wykonywania takiej pracy. Czy będzie można ją zatrudnić na kolejny okres próbny?

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym

Nie wolno wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego nie więcej niż 4 lata. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zwolnić tego pracownika w innym trybie, np. dyscyplinarnie.

Prawie połowa pracowników narzeka na niepełne urlopy

Prawie połowa pracowników uważa, że pracodawcy nie udzielają urlopów w pełnym wymiarze, ale tylko 3 proc. składa skargi do Państwowej Inspekcji Pracy - informuje Polska Konfederacja Pracodawców Lewiatan, powołując się na badania GfK Polonia i dane PIP.

Od kiedy należy liczyć 24-miesięczny okres umowy na czas określony

Maksymalny, 24-miesięczny okres wykonywania pracy na podstawie umów o pracę na czas określony zawartych z tym samym pracodawcą, dopuszczony w ustawie antykryzysowej, należy liczyć od dnia wejścia w życie tej ustawy (wyrok Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2012 r., I PK 67/11).

REKLAMA

Jak długo można przebywać na urlopie bezpłatnym

Zasadą jest, że urlop bezpłatny udzielany jest na czas uzgodniony z pracownikiem. Kodeks pracy nie określa minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania urlopu bezpłatnego.

Obowiązkowy i nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to czas, w którym pracownik jest zwolniony z obowiązku pracy, a pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Co do zasady pracodawca nie musi się zgodzić na urlop bezpłatny pracownika.

Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców?

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Zmiana rodzaju pracy pracownika jest często konieczna w warunkach funkcjonowania zakładu pracy. Pracodawca może pracownikowi powierzyć inną pracę zarówno czasowo, jak i na stałe.

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

Kiedy pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy

Pracodawca, który ma kłopoty finansowe, może zawiesić przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę. Potrzebna jest jednak do tego zgoda organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników.

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Czy zawarcie umowy przedwstępnej oznacza zawsze obowiązek zatrudnienia pracownika

Pracodawca nie musi wywiązywać się z umowy przedwstępnej dotyczącej zatrudnienia kandydata do pracy, jeżeli nie ma obiektywnej możliwości jego zatrudnienia. Nadejście terminu określonego w umowie przedwstępnej nie oznacza bowiem automatycznego zawarcia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 2/11).

Jak wystawić zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta/rencisty

Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w 2011 r. dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli samodzielnie opłacają składki – własne oświadczenie. Na podstawie jednego z tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Kiedy stosować koszty pracownicze do przychodów z innych tytułów

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, co do zasady, należy stosować do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że koszty pracownicze należy również potrącać od przychodów z innych tytułów.

Czy należy dofinansowywać kształcenie, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych, z której wynika że zakład pracy pokrywa 50% opłat za naukę. Pracownik od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę z zaznaczeniem, że może chodzić. Czy w przypadku gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, zakład pracy powinien dofinansowywać naukę?

Czy do okresu wyczekiwania pracownika wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia

Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę na okres 1 miesiąca, w trakcie wykonywania której nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie tego okresu, tj. od 1 grudnia 2011 r. zawarliśmy z nim drugą umowę i wówczas zleceniobiorca zdecydował się, by podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie kolejnego miesiąca, tj. od 1 stycznia 2012 r. podpisaliśmy z nim umowę o pracę, a następnie pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 15 stycznia br. Czy przysługuje mu już świadczenie chorobowe?

Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Kierowniczka działu księgowości naszej firmy zleciła pracownicy swojego działu wykonanie części pilnej pracy za inną pracownicę, która wzięła 3 dni urlopu na żądanie. Pracownica poprosiła o wydanie tego polecenia na piśmie i odmówiła wykonania ustnego polecenia. Czy kierowniczka powinna na piśmie zlecić swojej podwładnej wykonanie innej pracy?

Postępowanie w razie wypadku przy pracy pracownika i zleceniobiorcy

Ustawa wypadkowa ma zastosowanie nie tylko do pracowników, ale także do innych osób, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W zależności od tego, z jakiego tytułu dana osoba podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, w razie wystąpienia wypadku przy pracy należy stosować nieco odmienne procedury związane ze zgłoszeniem wypadku, ustaleniem jego okoliczności oraz dokumentowaniem wystąpienia wypadku.

Spór z pracownikiem: zawarcie ugody czy droga sądowa?

Pracownik i pracodawca, między którymi zaistniał spór, powinni dążyć do jego polubownego rozwiązania. Jeśli jednak nie jest to możliwe, stronom pozostaje droga sądowa. Przed wstąpieniem na ścieżkę procesową warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc dochodzić swoich praw przed sądem pracy, a także kto i w jakim zakresie może reprezentować stronę w postępowaniu.

Kiedy pracownik może domagać się wypłaty premii

Jeżeli w umowie o pracę określono zasady przyznawania premii, to pracownik może domagać się jej wypłaty przed sądem pracy. Gdy zasad tych nie określono, to mamy do czynienia z nagrodą, która nie ma charakteru roszczeniowego.

Umorzenie składek w ramach pomocy de minimis

Od wielu lat jestem właścicielem warsztatu samochodowego, którego prowadzenie z roku na rok przynosi coraz mniejsze zyski. Nie wiem, jak długo będę mógł dalej prowadzić firmę wobec panującego kryzysu. Największy problem stanowią podatki, a zwłaszcza składki na ZUS, z którymi zalegam na ponad 20 tys. zł. Czy mam szansę na umorzenie nieopłaconych składek? Kiedyś wnosiłem o umorzenie samych odsetek, ale ZUS w decyzji stwierdził, że nie spełniam przesłanek, które uzasadniają umorzenie. Słyszałem jednak ostatnio, że ZUS wyraża zgodę na umorzenie składek niektórym przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis. Czy to jakiś nowy rodzaj umorzenia? Czy spełniam warunki, aby się o nie ubiegać?

Jak rozliczyć świadczenia socjalne przyznane na urlopie wychowawczym

Z funduszu socjalnego chcemy przyznać pracownikom paczki i wyprawki do przedszkola dla ich dzieci. Świadczenia otrzymają również pracownice na urlopach wychowawczych. Wartość przyznanej pomocy przekroczy 380 zł. Jak pobrać podatek od nadwyżki w przypadku tych pracownic? Czy powinny one wpłacić podatek przed udostępnieniem im tych świadczeń?

Jak zmienić stanowisko pracy bez zmiany umowy o pracę

Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. O tym, czy pracownika uda się przesunąć do innej pracy w drodze polecenia służbowego, czy też wypowiedzenia zmieniającego, przesądza często treść umowy o pracę.

„Trzynastki” - jak ustalać okresy zatrudnienia

Do okresów zatrudnienia, od których zależy nabycie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należy zaliczać wyłącznie zatrudnienie na podstawie stosunku pracy u danego pracodawcy Zatem nie wolno uwzględniać umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich czy okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?

Kiedy kurs opłacony przez pracodawcę jest zwolniony ze składek i podatku

Zatrudniamy pracowników na stanowiskach kierowców. Czy wartość kursu dokształcającego, który przedłuża ważność zaświadczenia uprawniającego do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, sfinansowanego naszym pracownikom – kierowcom powinniśmy doliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy oraz pobrać składki i podatek?

Jak przebiega kontrola ZUS w zakresie pozornego zawarcia umowy o pracę

Dziś otrzymałem z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Wskazano w nim, że kontrola ma dotyczyć prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych tylko jednej pracownicy, mimo że w firmie zatrudniam kilkanaście osób. Osoba ta przepracowała u nas tylko dwa tygodnie, a następnie poszła na zwolnienie lekarskie (posiadała okres wyczekiwania z tytułu poprzedniego zatrudnienia) – okazało się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Pracownica jest na zwolnieniu już od półtora miesiąca i przypuszczam, że nie wróci do pracy przed porodem. W trakcie rozmowy telefonicznej inspektor kontroli ZUS polecił przygotować akta osobowe tej pracownicy, listy płac oraz listy obecności. Dlaczego ZUS żąda akt tylko tej jednej pracownicy? Czego mogę się spodziewać w trakcie kontroli?

Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Zasadą jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekracający 3 miesięcy.

Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Czym objawia się pracoholizm i jak się przed nim bronić?

Powszechnie uważa się, że uzależnienie od pracy jest efektem zewnętrznych uwarunkowań spowodowanych trudną, stresującą sytuacją życiową i zawodową, a także uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi, które wymuszają taki styl pracy. Nałogiem stają się zachowania ludzi oraz poczynania uznawane i akceptowane społecznie. Jak zatem bronić się przed pracoholizmem?

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w 2012 r.

Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie w kwocie brutto. Zanim jednak pracodawca wypłaci pracownikowi pensję, kwotę określoną w umowie należy pomniejszyć m.in. o składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy.

Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?

Czy pracownikom należy zmienić umowy o pracę, jeśli następuje zmiana nazwy firmy

Nasza firma, która jest spółką z o.o., od 1 stycznia 2012 r. zmieniła nazwę. Czy w związku z tym powinniśmy zmienić pracownikom umowy o pracę, czy możemy w inny sposób poinformować ich o zmianie nazwy firmy?

Czy byłego posła trzeba przyjąć do pracy, jeżeli jego stanowisko zostało zlikwidowane

Naszemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na czas kadencji posła i na 3 miesiące po jej zakończeniu. Pracownik nie został ponownie wybrany do parlamentu, a stanowisko, które zajmował, zostało zlikwidowane. Czy w takiej sytuacji musimy przyjąć go do pracy po urlopie bezpłatnym? Czy przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Kiedy utwór stworzony przez pracownika należy do niego, a kiedy do pracodawcy?

Projektanci obuwia czy ubrań, dekoratorzy wnętrz, dziennikarze, graficy komputerowi, floryści – to niewielka część osób wykonujących pracę o charakterze twórczym w ramach stosunku pracy. Czy przygotowanymi w ten sposób utworami twórcy (pracownicy) mogą swobodnie dysponować? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w unormowaniach ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zmiany w zakresie wydawania świadectw pracy

Uchylony został przepis, zgodnie z którym pracownik mógł zgłosić pracodawcy żądanie wydania świadectwa pracy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, jeżeli została nawiązana z tym pracownikiem kolejna umowa o pracę bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowej umowy.

Czy do przychodu z tytułu przekazanych bonów trzeba stosować koszty uzyskania przychodów

Chcemy przyznać m.in. pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych bony towarowe o wartości po 500 zł każdy, sfinansowane częściowo ze środków zfśs i częściowo ze środków obrotowych. Czy do świadczeń przekazanych tym pracownikom powinniśmy stosować koszty uzyskania przychodów, skoro w czasie korzystania z tych urlopów nie osiągają u nas żadnych innych przychodów?

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

Jak przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia

Pracodawca zatrudniając nowego pracownika musi poinformować go o warunkach zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że taki sam obowiązek istnieje w razie zmiany tych warunków, np. po uzyskaniu prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Do przewozu towarów nie potrzeba umowy o pracę

Rolnicy i inne podmioty, które nie są przedsiębiorcami nie muszą zawierać umowy o pracę z osobami, które przewożą ich towary do innej miejscowości, a celnicy nie mogą ich karać za brak licencji na transport drogowy - wynika z wyroku NSA.

Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA