reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Od listopada 2011 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letniego studenta studiów zaocznych. Z tytułu tej umowy zleceniobiorca w ogóle nie był zgłoszony do ZUS. Ponieważ sprawdził się przy wykonywaniu swoich obowiązków, od 13 lutego zatrudniliśmy go na umowę o pracę. Jednak umowa zlecenia zawarta w listopadzie 2011 r. nadal trwa. Czy nasz nowy pracownik, nadal będąc studentem, podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia? Jeżeli tak, to jakim i czy należy dokonać dwóch osobnych zgłoszeń do ZUS? Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia w styczniu wypłaciliśmy 10 lutego br. Jak rozliczyć składki, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia za styczeń zostało wypłacone 10 lutego, pierwsze wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę ostatniego dnia lutego, wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia w lutym wypłacimy 15 marca, a wynagrodzenie za pracę – 30 marca?

Państwa zleceniobiorca, z którym w czasie trwania umowy zlecenia nawiązano stosunek pracy, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu od dnia zawarcia umowy o pracę. Osobę tę należy zatem zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od 13 lutego na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Przychód z tytułu umowy zlecenia wykonywanej równolegle z umową o pracę należy doliczyć do przychodu uzyskanego ze stosunku pracy i w całości oskładkować zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do pracowników. Szczegóły w uzasadnieniu.

Samoistna umowa zlecenia, co do zasady, stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Jednak niektórzy zleceniobiorcy, mimo zawarcia i wykonywania takiej umowy, nie podlegają z jej tytułu ubezpieczeniom. Dotyczy to uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentów – do ukończenia 26. roku życia. Osoby te nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Inna sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy student-zleceniobiorca nawiąże stosunek pracy z firmą, dla której wykonuje zlecenie. Pod względem obowiązku ubezpieczeniowego jego sytuacja ulega wówczas zmianie. Wykonując umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą (lub z podmiotem innym niż pracodawca, ale wykonywaną na rzecz pracodawcy), zleceniobiorca w świetle przepisów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik.

Pracownikiem jest bowiem nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale także wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 1, ust. 2a ustawy systemowej).

WAŻNE!

Zleceniobiorca wykonujący umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą podlega ubezpieczeniom tak jak pracownik, nawet jeżeli jest studentem przed ukończeniem 26. roku życia.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama