REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik musi odpracować urlop udzielony w wyższym wymiarze

Monika Frączek

REKLAMA

Pracodawca musi dołożyć szczególnej staranności, wyliczając pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego, ponieważ – jak się przyjmuje w wykładni prawa pracy – pracodawca nie może kazać pracownikowi odpracować urlopu, którego  udzielił w zbyt wysokim wymiarze.

Kodeks pracy określa, jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, a także wskazuje, kiedy pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Szczególnie kłopotliwa może być sytuacja, gdy pracownik ma urlop ustalany w wymiarze proporcjonalnym lub gdy pracownik doniesie dokument, na podstawie którego okres niewykonywania pracy zostanie mu zaliczony do stażu pracy, ze skutkiem dla wymiaru urlopu wypoczynkowego, np. doniesie zaświadczenie z gminy o prowadzeniu gospodarstwa rolnego albo dokument z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych.

Autopromocja

Przykład

Pracownik w kwestionariuszu osobowym zawarł informacje, że ukończył studia wyższe. Pracodawca, nie weryfikując w żaden sposób tej informacji, zaliczył do stażu pracy 8 lat z tytułu ukończenia studiów wyższych. Doliczył też 2 lata pracy, jaką pracownik ten wykonywał po skończeniu liceum, a przed rozpoczęciem studiów, i udzielił 26 dni urlopu wypoczynkowego. Niestety, później okazało się, że pracownik nie posiada dyplomu ukończenia studiów, gdyż nie obronił pracy dyplomowej, ma tylko absolutorium.

Pracodawca nie może kazać temu pracownikowi odpracować 6 dni, na które niepotrzebnie udzielił mu urlopu wypoczynkowego, chociaż pracownik w rzeczywistości miał prawo tylko do 20 dni urlopu. Dotyczy to nie tylko „zamiany” dni wolnych na dni pracy, ale także ewentualnego odpracowywania „nadprogramowego” urlopu po godzinach, ponieważ będzie to pracą nadliczbową. Pracodawca będzie musiał zapłacić wynagrodzenie urlopowe za 26 dni urlopu wypoczynkowego i pogodzić się z tym, że pracownik nie wypracuje wymiaru czasu pracy, jaki mu zaplanował na dany rok kalendarzowy.

Dlaczego nie można nakazać odpracowania

Pracodawca nie może nakazać odpracowania nadprogramowych dni udzielonego urlopu, gdyż sprzeciwia się temu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • obowiązek prowadzenia na bieżąco ewidencji czasu pracy pracownika. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym m.in. urlopy. A zatem wykreślenie z ewidencji czasu pracy dni oznaczonych jako urlop wypoczynkowy i zastąpienie ich np. dniami wolnymi z tytułu niedziel i świąt oraz przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy może zostać, np. przez inspektora PIP, uznane za fałszowanie karty ewidencji czasu pracy (§ 8 rozporządzenia z 28 maja 1996 r.),
 • zasada niepogarszania sytuacji pracownika w porównaniu z tym, czego wymaga Kodeks pracy. Kodeks nie nakłada bowiem na pracownika obowiązku odpracowania urlopu wypoczynkowego ani żadnego innego czasu wolnego, jeżeli pracodawca udzieli go pracownikowi w wyższym wymiarze niż przewidują przepisy.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jakie są skutki udzielenia urlopu w wyższym wymiarze

Podstawa prawna:

 • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.),
 • art. 84, 86 k.c. w zw. z art. 300 k.p.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  REKLAMA