Czy przyznanie podwyżki wymaga zgody pracownika
REKLAMA
Wynagrodzenie jest jednym z obligatoryjnych elementów umowy o pracę. Dlatego jest uznawany za istotny składnik umowy, do którego zmiany jest wymagane istnienie zgodnej woli obu stron.
REKLAMA
Rozbieżności co do trybu podwyższenia wynagrodzenia
W doktrynie wskazuje się na konieczność dokonywania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego zgodnie z zasadami właściwymi do wypowiadania umowy o pracę, jedynie w przypadku zmiany warunków pracy i płacy, których skutkiem jest pogorszenie dla pracownika warunków umowy. W odniesieniu do ich polepszenia (a tym jest podwyżka wynagrodzenia) przyjmuje się domniemaną zgodę pracownika. Pracownik może obalić to domniemanie swoim oświadczeniem woli odmawiającym zgody na podwyżkę.
Jednak w wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 2003 r. wskazano, że przepisy art. 42 § 1–3 k.p., przewidujące obowiązek pracodawcy wypowiedzenia wynikających z umowy warunków płacy, nie określą, czy obowiązek ten istnieje w każdej sytuacji, czy też tylko w razie zamierzonej zmiany wynagrodzenia na niekorzyść pracownika. Oznacza to, że nie ma prawnych podstaw do zaniechania stosowania jednego z dwóch trybów normalnie określających sposób zmiany umowy o pracę – porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.
Porozumienie zmieniające
W praktyce jednak najczęstsze są sytuacje, w których podwyższenie pracownikowi wynagrodzenia następuje bez dokonania wypowiedzenia. Pracodawca po prostu zawiadamia pracownika na piśmie o swojej decyzji, natomiast pracownik przyjmuje nowe warunki płacy, składając swój podpis na tym piśmie.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Podwyżka wynagrodzenia dla pracownika
Podstawa prawna:
- art. 30 § 21, art. 34, 36 § 1 art. 42 § 1–3 Kodeksu pracy,
- art. 60 Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat