| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rodzaje umów na czas określony

Rodzaje umów na czas określony

Pracodawca w celu sprawdzenia pracownika może zawrzeć z nim umowę na okres próbny. Nie jest to jednak jedyny sposób na sprawdzenie przydatności pracownika do pracy. W takiej sytuacji pracodawca może zawrzeć np. krótkotrwałą umowę na czas określony.

Na początku zatrudnienia pracownik najczęściej otrzymuje propozycję pracy na jedną lub więcej umów terminowych. Kodeks pracy wymienia tu kilka możliwości, mianowicie umowy na okres próbny, na czas określony, w tym za zastępstwo, a także umowę na czas wykonania określonej pracy. Warto więc znać zalety i wady każdej z nich, aby świadomie podjąć decyzję o tym, którą wybrać.

Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny może zostać zawarta maksymalnie na okres 3 miesięcy i może poprzedzać każdą inną umowę o pracę. Warto przyjąć stanowisko, że konkretny pracodawca z konkretnym pracownikiem może podpisać umowę na okres próbny tylko jeden raz. Oczywiście można zastanowić się, czy możliwe jest zawarcie z pracownikiem ponownie kolejnej umowy na okres próbny przy innej rodzajowo pracy. W takim jednak przypadku istnieje ryzyko uznania tego za próbę obejścia przepisów prawa pracy (np. art. 251 k.p.).

Ryzykiem w takim przypadku jest możliwość ustalenia przez sąd pracy, że w rzeczywistości doszło do zawarcia umowy bezterminowej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 26 sierpnia 1999 r., uznając, że ustalenie, iż strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy terminowej.

Prawidłowo zawarta umowa na okres próbny może zostać rozwiązana w drodze porozumienia stron, w wyjątkowych przypadkach bez wypowiedzenia, a także za wypowiedzeniem. W tym ostatnim wypadku okres wypowiedzenia zależy wprost od okresu, na jaki zawarto umowę (art. 3 k.p.).

Przykład

Zatrudniliśmy nowego pracownika na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Pracownik na początku pracy zachorował i był nieobecny w pracy praktycznie przez całe 3 miesiące? Czy w takim przypadku możliwe jest przedłużenie umowy na okres próbny?

W tym wypadku okres 3 miesięcy „zatrudnienia na okres próbny” już upłynął. Umowa na okres próbny może zostać zawarta na okres maksymalnie 3 miesięcy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Pracodawcy często spotykają się z koniecznością zastąpienia nieobecnego pracownika. Powody nieobecności mogą być różne, np.: urlopy macierzyńskie (te obowiązkowe i fakultatywne), urlopy wychowawcze czy też dłuższe urlopy wypoczynkowe lub choroby pracowników. W takim okresie może zostać zatrudniony pracownik, którego umowa zakończy się najpóźniej w momencie powrotu osoby zastępowanej. W treści umowy na zastępstwo należy wskazać pracownika, który jest zastępowany. Nie ma tu konieczności wskazywać go imiennie. Można natomiast odwołać się do stanowiska pracy, na którym zastępstwo będzie miało miejsce.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »