Kategorie

Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Jadwiga Krukowska
Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 3-miesięczny okres próbny od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., ale nie spełniła naszych oczekiwań. Pracownica złożyła prośbę o przeniesienie do pracy w sekretariacie, gdzie będzie wakat od 1 marca 2012 r. Pracownica ma kwalifikacje do wykonywania takiej pracy. Czy będzie można ją zatrudnić na kolejny okres próbny?

Nie mogą Państwo zatrudnić ponownie pracownicy na okres próbny. Zawarcie kolejnej umowy na okres próbny z pracownicą byłoby wyjątkowo dopuszczalne, gdyby wracała do Państwa firmy na inne stanowisko pracy po długiej przerwie, a w firmie nastąpiłyby zmiany organizacyjne uzasadniające ponowne podpisanie z nią umowy próbnej.

Regułą jest, że pracodawca nie może zawierać z tym samym pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). Ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny jest możliwe tylko wyjątkowo, w przypadku podjęcia przez niego zupełnie innego rodzaju pracy, po długiej przerwie, jeżeli w firmie zaszły zmiany organizacyjne.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona w firmie transportowej najpierw na okres próbny, a następnie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako specjalista w dziale księgowości. Po kilku latach została z nią rozwiązana umowa o pracę w trybie dyscyplinarnym. Po kilku latach od rozwiązania umowy o pracę była pracownica ponownie zgłosiła się do tej firmy z prośbą o zatrudnienie na stanowisku kierowcy autobusu. Przedstawiła prawo jazdy kategorii D i zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego na przewóz osób. W tej sytuacji zatrudnienie na okres próbny będzie usprawiedliwione zupełnie innym charakterem powierzonej pracy, dość długą przerwą w zatrudnieniu i zakończeniem poprzedniego stosunku pracy z winy pracownicy.

WAŻNE!

Zatrudnienie pracownika ponownie na okres próbny po trwającym już 3 miesiące okresie próbnym jest dopuszczalne tylko wyjątkowo.

Reklama

Dodatkowo ponowne zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na okres próbny dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy nie zmierza do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji taką umowę należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (wyrok SN z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890).

Natomiast dopuszczalne będzie przedłużenie umowy na okres próbny, jeżeli z pracownikiem zawarto taką umowę na okres krótszy niż 3 miesiące i np. z powodu choroby pracodawca nie miał możliwości sprawdzenia pracownika. W takim przypadku można przedłużyć z pracownikiem umowę na okres próbny, ale łącznie nie może ona przekraczać 3 miesięcy. Takie przedłużenie umowy jest dopuszczalne nawet wówczas, gdy dotyczy tego samego stanowiska pracy.


W przedstawionej sytuacji mogą Państwo zatrudnić pracownicę na stanowisku sekretarki np. na czas określony. W takim przypadku dla pracodawcy będzie korzystne zawarcie umowy na czas określony na okres dłuższy niż 6 miesięcy z klauzulą o możliwości wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownica nie sprawdzi się na nowym stanowisku, wówczas będzie można rozwiązać z nią taką umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Nie jest dopuszczalne natomiast zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem, który wcześniej pracował w danej firmie, a po okresie przerwy ponownie został w niej zatrudniony na takim samym stanowisku, co poprzednio.

Umowa na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę na czas nieokreślony, określony lub wykonywania określonej pracy. Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące (art. 25 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku informatyka bez okresu próbnego, od razu na podstawie umowy na czas określony na 8 miesięcy, z możliwością rozwiązania umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Zmienił się dyrektor zakładu pracy i zatrudnił nowego pracownika na stanowisku kierownika sekcji informatyków. Pracownik, po zakończeniu umowy na czas określony, otrzymał umowę o pracę na okres próbny na stanowisku informatyka–programisty w tej sekcji. Decyzja dyrektora była błędna, ponieważ nie można zatrudnić pracownika na okres próbny po zatrudnieniu go na podstawie umowy innego rodzaju.

Przepisy nie określają minimalnego okresu, na który może być zawarta umowa na okres próbny. Taką umowę można rozwiązać za:

 • 3-dniowym okresem wypowiedzenia, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1-tygodniowym, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz
 • 2-tygodniowym, przy umowie 3-miesięcznej (art. 34 Kodeksu pracy).

Wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny nie trzeba uzasadniać i nie ma obowiązku konsultowania decyzji o jej wypowiedzeniu ze związkami zawodowymi.

Podstawa prawna:

 • art. 25, art. 33, art. 34 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.