REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, Rodzicielstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Uprawnienia pracownika związane z adopcją dziecka

Pracownicy adoptujący dzieci korzystają z uprawnień rodzicielskich na ogólnych zasadach, z różnicami przewidzianymi w Kodeksie pracy. Różnice te wprowadzono ze względu na długotrwałość procesu adopcyjnego i możliwość przysposobienia starszych dzieci.

Kontynuacja ubezpieczenia dobrowolnego po podjęciu pracy objętej ubezpieczeniem obowiązkowym

Chcemy zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Jeden ze zleceniobiorców świadczył dla nas pracę w ubiegłym roku. Po rozwiązaniu poprzedniej umowy zlecenia dobrowolnie przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i nadal kontynuuje te ubezpieczenia. Czy kontynuowanie ubezpieczeń przez tego zleceniobiorcę zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia go do ubezpieczeń z tytułu pracy na zlecenie? Czy musimy opłacać za niego składki, jeśli nadal będzie kontynuował dobrowolne ubezpieczenia?

Kto ponosi opłatę za wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej nieruchomości należącej do zadłużonego płatnika?

Prowadzę działalność gospodarczą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki?

REKLAMA

Mleko dla uczniów - akcja "szklanka mleka" będzie kontynuowana w roku szkolnym 2011/2012

W przyszłym roku szkolnym uczniowie będą pili mleko za darmo. Agencja Rynku Rolnego (ARR) przeznaczy 118 mln zł na akcję "szklanka mleka".

Matka z małym dzieckiem ma małe szanse na znalezienie pracy

Z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu. Posiadanie małego dziecka nie wpływa natomiast na zatrudnienie mężczyzn.

Jakie dokumenty potwierdzają opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jednym z dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej z ubezpieczenia zdrowotnego jest raport ZUS RMUA. Jest on ważny przez 30 dni od daty opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach?

Jakie zmiany wprowadzi ustawa o działalności leczniczej

1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadziła duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu zoz, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu utraciła moc ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia za pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Jedna z pracownic otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownicy przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 maja do 31 lipca 2011 r.). Na okres wypowiedzenia została ona zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, oczywiście zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki? Czy należy złożyć za ubezpieczoną raport ZUS RSA, a jeżeli tak, to z jakim kodem? Z jakim dniem wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych?

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Na okres wakacji chcemy zatrudnić na podstawie umów zlecenia przy przetwórstwie warzyw kilka młodych osób (żadna nie przekroczyła wieku 26 lat). Większość z nich to uczniowie i studenci, ale jest też jedna osoba, która niedługo ukończy szkołę średnią i dwie osoby, które właśnie kończą studia licencjackie. Wszystkie te osoby chcą kontynuować naukę (absolwent na studiach wyższych, a licencjaci na studiach magisterskich). Czy również za te osoby nie będziemy mieć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez okres wakacji?

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim w przeciwieństwie do zarobkowania na urlopie wychowawczym może odbywać się jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownikowi tego urlopu.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia obejmujące m.in. tematykę bhp w budownictwie oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników i zleceniobiorców.

Ubezpieczenie osoby pomagającej członkowi rodziny prowadzącemu działalność gospodarczą

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobą współpracującą jest każdy członek najbliższej rodziny przedsiębiorcy, wspólnie z którym prowadzi on gospodarstwo domowe i który pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, bez względu na zakres tej pomocy i jej częstotliwość. W praktyce przedsiębiorcy nie wiedzą, jak traktować członka rodziny, który doraźnie pomaga przy prowadzeniu działalności. Często bowiem pomoc ma wyłącznie rodzinny charakter. W tym przedmiocie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną 7 lutego 2011 r. (nr 20396).

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika?

Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

ZUS nie ma prawa do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia obejmujące m.in. rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady wypełniania dokumentacji składanej do ZUS na potrzeby wypłaty świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy

Po wejściu w życie ustawy żłobkowej gminy mogą zatrudniać dziennych opiekunów do doglądania maksymalnie pięciorga dzieci. Zatrudnienie opiekuna może stanowić wygodne i tańsze rozwiązanie dla mniejszych gmin, których nie stać na założenie żłobka, przedszkola czy klubu dziecięcego.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Różna interpretacja prawa do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z tzw. preferencyjnych warunków opłacania składek. Prawo do tego przywileju budzi liczne trudności interpretacyjne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla sądów, które orzekają w zakresie obowiązku składkowego.

Coraz więcej osób korzysta z urlopów ojcowskich

Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopów ojcowskich. Według ZUS, w styczniu zeszłego roku na takim urlopie było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., a w styczniu i lutym 2011 roku z urlopów ojcowskich skorzystało już 3,1 tys. ojców.

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy?

Wzrosną opłaty za żłobki

Na początku kwietnia weszła w życie tzw. ustawa żłobkowa. Żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, co pozwoliło samorządom na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach.

Elastyczne formy zatrudnienia nie dla kobiet

Wzrost opłat za żłobki to efekt wzrostu cen

Zdaniem Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, wzrost opłat za żłobki to efekt m.in. wzrostu cen towarów i usług. Minister dodała, podwyżki ją martwią, ponieważ dla wielu rodzin żłobki są pomocą "absolutnie niezbędną".

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN

Niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla Polaków od 1 maja 2011 r. W związku z tym NFZ informuje o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Niemczech.

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu terminową umowę o pracę zawartą z pracownicą w ciąży. Konieczność przedłużenia umowy następuje w sytuacji, gdyby umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i jednocześnie po upływie 3. miesiąca ciąży.

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Do 30 kwietnia br. trzeba sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2010 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2011 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2010 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Kto będzie płacił składki za nianię?

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię będzie opłacał ZUS lub rodzic (płatnik składek).

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech

1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zfśs

Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs

Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. korygowanie dokumentów, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniami osób rozpoczynających działalność pozarolniczą.

600 zł dodatku na dziecko - projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych

W czwartek, 24 marca, posłowie dyskutowali nad projektem ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt autorstwa PiS przewiduje wprowadzenie corocznego dodatku w wysokości 600 zł na dziecko.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmie m.in. obsługę programu Płatnik, zgłaszanie pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących pracę w szczególnym charakterze, stosowanie właściwego ustawodawstwa przy zatrudnieniu w krajach unijnych.

REKLAMA