Kategorie

Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Joanna Kalinowska
Na okres wakacji chcemy zatrudnić na podstawie umów zlecenia przy przetwórstwie warzyw kilka młodych osób (żadna nie przekroczyła wieku 26 lat). Większość z nich to uczniowie i studenci, ale jest też jedna osoba, która niedługo ukończy szkołę średnią i dwie osoby, które właśnie kończą studia licencjackie. Wszystkie te osoby chcą kontynuować naukę (absolwent na studiach wyższych, a licencjaci na studiach magisterskich). Czy również za te osoby nie będziemy mieć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez okres wakacji?

Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń może dotyczyć jedynie absolwenta szkoły średniej. Absolwenci studiów licencjackich będą podlegali ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców od dnia uzyskania tytułu licencjata do dnia podjęcia studiów magisterskich.

UZASADNIENIE

Reklama

Umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli wykonuje ją uczeń (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej) lub student, który nie ukończył 26 lat. Zatem zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń zależy od tego, jak długo zleceniobiorca zachowuje status ucznia bądź studenta.

Uczeń zachowuje swój status do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia każdego roku; również tego roku, w którym ukończył naukę. Jeśli jednak przedłoży zaświadczenie uczelni wyższej potwierdzające przyjęcie na studia od najbliższego roku akademickiego, to zgodnie ze stanowiskiem ZUS, status ucznia zachowuje jeszcze przez jeden miesiąc, tj. do 30 września roku, w którym ukończył szkołę średnią. Oznacza to, że absolwenta szkoły średniej, który podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia, nie należy zgłaszać do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnego jeszcze przez okres wakacji – tj. odpowiednio do 31 sierpnia albo 30 września (a od 1 października – na podstawie zaświadczenia uczelni o podjęciu studiów).

Reklama

Inaczej jest uregulowany okres, przez jaki swój status zachowuje student. Student nabywa swoje prawa od dnia przyjęcia w poczet studentów (immatrykulacji) i złożenia ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów (art. 170 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Zatem zachowuje on ten status w przerwach letnich i zimowych, ale tylko między kolejnymi semestrami nauki. Po zakończeniu nauki nie jest już studentem. Jeśli więc pracuje na podstawie umowy zlecenia, od dnia następnego po dniu ukończenia nauki podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na ogólnych zasadach.

Studia licencjackie (studia pierwszego stopnia) kończą się uzyskaniem tytułu licencjata, natomiast studia magisterskie (drugiego stopnia) uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Każdy z tych poziomów nauki jest traktowany jak odrębne studia. Zatem osoba, która po uzyskaniu tytułu licencjata podejmie naukę na studiach magisterskich, jest studentem najpierw w okresie od podjęcia do ukończenia studiów licencjackich, a potem (zwykle po przerwie) od dnia podjęcia do dnia zakończenia studiów magisterskich.


WAŻNE!

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom w okresie od ukończenia studiów licencjackich do rozpoczęcia studiów magisterskich, bo nie jest studentem.

Datą ukończenia studiów jest data:

 • złożenia egzaminu dyplomowego,
 • złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii,
 • zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki – na farmacji.

Jeśli zleceniobiorca w chwili podjęcia pracy na zlecenie będzie już posiadał tytuł licencjata, należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych (obowiązkowo do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego od pierwszego dnia wykonywania pracy na zlecenie. Jeśli licencjat ukończy w okresie wykonywania zlecenia, do ubezpieczeń należy go zgłosić od następnego dnia po ukończeniu studiów i wyrejestrować z nich od dnia zakończenia pracy na zlecenie lub od dnia rozpoczęcia studiów magisterskich.

Podstawa prawna

 • art. 2 ust. 1 pkt 7 i pkt 8, art. 167 ust. 2, art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
 • art. 63 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
 • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?