Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy
REKLAMA
Zadaniem opiekuna dziennego jest zapewnienie dzieciom niemal domowej opieki, w tym edukacyjnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb wychowanków, oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, z uwzględnieniem rozwoju psychomotorycznego właściwego dla ich wieku.
REKLAMA
Jeden opiekun może zajmować się równocześnie najwyżej pięciorgiem dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodni życia. Jeśli jednak minimum jedno dziecko jest w wieku niższym niż rok, niepełnosprawne albo wymaga szczególnej opieki, opiekun może się zajmować maksymalnie trojgiem dzieci.
Dziennego opiekuna wyłania wójt, burmistrz bądź prezydent miasta w otwartym konkursie ofert, zorganizowanym zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zwycięzca konkursu zatrudniany jest na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu.
Ustawa żłobkowa - nowelizacja ustawy o zfśs >>
Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma ponadto obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dziennego opiekuna za szkody wyrządzone przy sprawowaniu opieki oraz pokrywać składki z tego tytułu. Musi także prowadzić rejestr dziennych opiekunów, który jest jawny i publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej gminy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat