reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Chcemy podpisać z naszym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, w ramach której będzie on wykonywał inną pracę niż dotychczas. Z pierwszej umowy zlecenia jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z drugiej umowy też trzeba go zgłosić do ubezpieczeń? W jaki sposób mamy go rozliczać z ZUS z tytułu drugiej umowy zlecenia?

Z tytułu pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia dla tej osoby obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Do tego ubezpieczenia należy ją zgłosić na druku ZUS ZZA z kodem 04 11 xx. Jeżeli z tytułu obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia, składki mogą być za niego rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA.

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie dwóch umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu obydwu umów zlecenia. Natomiast w zakresie ubezpieczeń społecznych:

  • obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu tylko z tytułu jednej z tych umów; co do zasady z tej, która została zawarta jako pierwsza, ale zleceniobiorca może wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zawartą później,
  • dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia; przystąpienie do tych ubezpieczeń dobrowolnie powoduje, że dla zleceniobiorcy obowiązkowe jest także ubezpieczenie wypadkowe; ale w tym przypadku zleceniobiorca nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli więc z pierwszej umowy zlecenia zgłosili Państwo zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a ubezpieczony nie zamierza zmienić tytułu do tych ubezpieczeń ani przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia, wtedy z tytułu drugiej umowy zlecenia należy zgłosić go tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Jeżeli z obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń (np. 04 11 00), to w okresie równoczesnego wykonywania pracy na podstawie obydwu tych umów składki mogą być rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA z tym kodem tytułu ubezpieczenia. Wówczas w raporcie ZUS RCA jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać przychód z tytułu pierwszej umowy zlecenia, a jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne – sumę przychodu z tytułu pierwszej umowy zlecenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego oraz przychodu z tytułu drugiej umowy zlecenia.

Gdyby zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z drugiej umowy zlecenia, to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z obydwu umów zlecenia powinny być rozliczane w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby jedna z umów zlecenia została rozwiązana, a należny z jej tytułu przychód został wypłacony w następnym miesiącu. Jeżeli w danym miesiącu jedna z umów zlecenia zostaje rozwiązana i zleceniobiorca zostaje wyrejestrowany z ubezpieczeń, a przychód z tytułu tej umowy zostaje postawiony do jego dyspozycji w następnym miesiącu, należne od tego przychodu składki należy rozliczyć w odrębnym raporcie ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 2, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 74 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama