REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Chcemy podpisać z naszym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, w ramach której będzie on wykonywał inną pracę niż dotychczas. Z pierwszej umowy zlecenia jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z drugiej umowy też trzeba go zgłosić do ubezpieczeń? W jaki sposób mamy go rozliczać z ZUS z tytułu drugiej umowy zlecenia?

Z tytułu pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia dla tej osoby obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Do tego ubezpieczenia należy ją zgłosić na druku ZUS ZZA z kodem 04 11 xx. Jeżeli z tytułu obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia, składki mogą być za niego rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie dwóch umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu obydwu umów zlecenia. Natomiast w zakresie ubezpieczeń społecznych:

 • obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu tylko z tytułu jednej z tych umów; co do zasady z tej, która została zawarta jako pierwsza, ale zleceniobiorca może wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zawartą później,
 • dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia; przystąpienie do tych ubezpieczeń dobrowolnie powoduje, że dla zleceniobiorcy obowiązkowe jest także ubezpieczenie wypadkowe; ale w tym przypadku zleceniobiorca nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli więc z pierwszej umowy zlecenia zgłosili Państwo zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a ubezpieczony nie zamierza zmienić tytułu do tych ubezpieczeń ani przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia, wtedy z tytułu drugiej umowy zlecenia należy zgłosić go tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Jeżeli z obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń (np. 04 11 00), to w okresie równoczesnego wykonywania pracy na podstawie obydwu tych umów składki mogą być rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA z tym kodem tytułu ubezpieczenia. Wówczas w raporcie ZUS RCA jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać przychód z tytułu pierwszej umowy zlecenia, a jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne – sumę przychodu z tytułu pierwszej umowy zlecenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego oraz przychodu z tytułu drugiej umowy zlecenia.

Gdyby zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z drugiej umowy zlecenia, to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z obydwu umów zlecenia powinny być rozliczane w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby jedna z umów zlecenia została rozwiązana, a należny z jej tytułu przychód został wypłacony w następnym miesiącu. Jeżeli w danym miesiącu jedna z umów zlecenia zostaje rozwiązana i zleceniobiorca zostaje wyrejestrowany z ubezpieczeń, a przychód z tytułu tej umowy zostaje postawiony do jego dyspozycji w następnym miesiącu, należne od tego przychodu składki należy rozliczyć w odrębnym raporcie ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Podstawa prawna

 • art. 9 ust. 2, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 74 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  REKLAMA

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  REKLAMA

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  REKLAMA