REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Chcemy podpisać z naszym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, w ramach której będzie on wykonywał inną pracę niż dotychczas. Z pierwszej umowy zlecenia jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z drugiej umowy też trzeba go zgłosić do ubezpieczeń? W jaki sposób mamy go rozliczać z ZUS z tytułu drugiej umowy zlecenia?

Z tytułu pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia dla tej osoby obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Do tego ubezpieczenia należy ją zgłosić na druku ZUS ZZA z kodem 04 11 xx. Jeżeli z tytułu obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia, składki mogą być za niego rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie dwóch umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu obydwu umów zlecenia. Natomiast w zakresie ubezpieczeń społecznych:

  • obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu tylko z tytułu jednej z tych umów; co do zasady z tej, która została zawarta jako pierwsza, ale zleceniobiorca może wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zawartą później,
  • dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia; przystąpienie do tych ubezpieczeń dobrowolnie powoduje, że dla zleceniobiorcy obowiązkowe jest także ubezpieczenie wypadkowe; ale w tym przypadku zleceniobiorca nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli więc z pierwszej umowy zlecenia zgłosili Państwo zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a ubezpieczony nie zamierza zmienić tytułu do tych ubezpieczeń ani przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia, wtedy z tytułu drugiej umowy zlecenia należy zgłosić go tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Jeżeli z obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń (np. 04 11 00), to w okresie równoczesnego wykonywania pracy na podstawie obydwu tych umów składki mogą być rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA z tym kodem tytułu ubezpieczenia. Wówczas w raporcie ZUS RCA jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać przychód z tytułu pierwszej umowy zlecenia, a jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne – sumę przychodu z tytułu pierwszej umowy zlecenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego oraz przychodu z tytułu drugiej umowy zlecenia.

Gdyby zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z drugiej umowy zlecenia, to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z obydwu umów zlecenia powinny być rozliczane w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby jedna z umów zlecenia została rozwiązana, a należny z jej tytułu przychód został wypłacony w następnym miesiącu. Jeżeli w danym miesiącu jedna z umów zlecenia zostaje rozwiązana i zleceniobiorca zostaje wyrejestrowany z ubezpieczeń, a przychód z tytułu tej umowy zostaje postawiony do jego dyspozycji w następnym miesiącu, należne od tego przychodu składki należy rozliczyć w odrębnym raporcie ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 2, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 74 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

REKLAMA

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

REKLAMA