Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

4 kwietnia weszła w życie ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat 3. Obecnie opieka nad małymi dziećmi może być sprawowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna lub nianię. Żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej.

Opłata za żłobek publiczny w Warszawie wynosiła dotychczas ok. 200 zł. Niedługo radni zdecydują, czy będą podwyżki. Projekt uchwały przewiduje, że opłata będzie zależna od dochodu rodziny. Koszt miejsca w żłobku określono na 1170 zł, najbiedniejsi - o dochodzie 700 zł brutto na osobę w rodzinie - mieliby płacić 17 proc. tej kwoty, czyli 200 zł. Kolejne progi to: 380 zł (32 proc.) dla osób z dochodem 701-1450 zł, 600 zł (51 proc.) dla rodzin z dochodem 1451-2100 zł, 860 zł (74 proc.) dla osób o dochodach 2101-2800 zł. Najbardziej zamożni, z dochodem przewyższającym 2800 zł na osobę, zapłacą 100 proc.

Wzrosną opłaty za żłobki >>

Pozyskane środki mają być przeznaczone na dotacje dla prywatnych placówek. Jeśli radni zgodzą się na wyższe opłaty, zostanie ustalona wysokość dotacji; byłyby wypłacane od września. Na miejsce w żłobku czeka w stolicy 6 tys. dzieci. Obecnie w publicznych żłobkach jest ponad 4 tys. miejsc, na ich utrzymanie miasto wydaje 50 mln zł rocznie.

W Gdańsku podwyżki opłat za korzystanie z dziewięciu samorządowych żłobków sięgną kilkudziesięciu złotych. Decyzję radni podejmą na majowej sesji. Samorząd rozważyć ma możliwość dopłat do prywatnych żłobków od 2012 r. "Zainteresowanie taką działalnością jest spore. W kwietniu pracownicy wydziału oświaty magistratu spotkali się z kilkudziesięcioma osobami, które oferują opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Na koniec czerwca umówiliśmy się na kolejne spotkanie i rozmowy, jak nasza współpraca ma wyglądać" - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego urzędu miasta.

Wzrost opłat za żłobki to efekt wzrostu cen >>

Od września w gdańskich miejskich żłobkach przybędzie 100 nowych miejsc (obecnie jest ich 555). W kolejce do nich czeka blisko 2 tys. dzieci.

W Szczecinie radni utrzymali opłaty za żłobki na dotychczasowym poziomie: 270 i 300 zł w zależności od rodzaju placówki. W żłobkach należących do miasta jest 680 miejsc, trwa budowa kolejnego, na 82 miejsca. Dopłaty dla prywatnych żłobków są rozważane, ale od przyszłego roku.

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs >>

Także Koszalin nie planuje podwyżki opłat za żłobki. Osoby pobierające zasiłek rodzinny płacą 127 zł za miesiąc plus 5,30 zł dziennie za wyżywienie; osoby bez zasiłku - 140 zł plus wyżywienie. Miejskie żłobki dysponują 400 miejscami. Na przyjęcie do żłobka czeka 312 dzieci. Nie ma prywatnych żłobków. Ratuszowi zgłoszono chęć uruchomienia jednej takiej placówki dla 30 dzieci oraz klubu dziecięcego z 10 miejscami. Na razie nie wiadomo, czy miasto będzie do nich dopłacać.

W Słupsku rozważana jest podwyżka opłat, które obecnie wynoszą dla osób z zasiłkiem rodzinnym 218 zł miesięcznie, a bez zasiłku rodzinnego 278 zł. W mieście są trzy samorządowe żłobki, chodzi do nich 265 dzieci. Na miejsce czeka 468 dzieci. Istnieją też dwa prywatne żłobki. Na ten rok nie zaplanowano dla nich dotacji.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy >>


W Gorzowie Wlkp. w trzech żłobkach jest 302 dzieci, a na miejsce czeka 233. Opłata wynosi ok. 200 zł. Trwają prace nad ustaleniem nowych opłat. "Zgłosiły się do nas dwie osoby w sprawie prowadzenia żłobka, ale nie deklarowały żadnej konkretnej propozycji. Przy planowaniu budżetu na 2012 r. radni będą jednak brali pod uwagę dofinansowanie przez miasto prywatnych żłobków" - mówi rzeczniczka magistratu Anna Zaleska.

Samorząd Opola nie planuje w tym roku podwyższenia opłaty za żłobki, która wynosi ponad 300 zł miesięcznie z wyżywieniem. Miasto będzie dofinansowywać pobyt dziecka w żłobku prywatnym, będzie to kwota 500-600 zł na dziecko miesięcznie. W Opolu na miejsce w żłobku czeka 640 dzieci. Miasto w tym roku wybuduje nową placówkę na 50 miejsc. Na razie nie ma chętnych do zakładania prywatnych żłobków lub klubików.

Do dziewięciu oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach uczęszcza 537 dzieci. Na miejsce czeka 686 dzieci.

Liczące blisko 60 tys. mieszkańców Piekary Śląskie nie miały dotychczas żłobka, ale dzienny ośrodek opieki dla małych dzieci, który wkrótce ma być formalnie przekształcony w żłobek. Jest w nim 70 miejsc. Magistrat nie planuje podwyżek opłat.

W Krakowie w 22 żłobkach samorządowych jest 1,8 tys. miejsc. W 2010 r. na ich utrzymanie gmina wydała ok. 17,8 mln zł. Koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku to ok. 1,2 tys. zł miesięcznie, z czego tylko ok. 19 proc. pokrywają rodzice.

Władze Krakowa chcą, by od 2012 r. opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosiła 300 zł (obecnie 180,18 zł), a opłata za wyżywienie maksymalnie 150 zł miesięcznie (teraz ok. 100 zł). Rada Miasta ma podjąć decyzję w tej sprawie 25 maja. Rodzice będą też płacić za wydłużony pobyt dziecka w żłobku - powyżej 10 godzin - 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki. Z obniżki opłat będą mogli korzystać rodzice, których dwoje lub więcej dzieci jest w tym samym żłobku lub rodzice uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej.

Zainteresowanych miejscem w żłobku jest w Krakowie ok. 2 tys. osób. Miasto zakłada możliwość udzielania dotacji z budżetu w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w żłobku niepublicznym i 300 zł na każde dziecko w klubie dziecięcym.

W Rzeszowie w ubiegłym miesiącu w żłobkach publicznych wzrosła opłata za wyżywienie o 20 zł miesięcznie. W żłobkach tych jest wystarczająca liczba miejsc i w związku z tym radni nie podejmują tematu dopłat do żłobków prywatnych.

W gminie Tryńcza (Podkarpackie), w której nie ma żłobków, opiekę nad dziećmi od trzeciego roku życia sprawują dwa niepubliczne przedszkola w Gorzycach i Gniewczynie Łańcuckiej. Chętnych jest jednak znacznie mniej niż miejsc, dlatego samorząd nie planuje utworzenia żłobka. Żłobków nie ma także gmina Wielopole Skrzyńskie. Jak mówi sekretarz gminy Krystyna Wlezień, opiekę nad najmłodszymi dziećmi rodzicie zapewniają we własnym zakresie. Dodaje, że w ciągu najbliższych dwóch lat gmina nie ma w planach utworzenia żłobka, ale w najbliższym czasie wyremontuje odpowiedni budynek, w którym mógłby mieścić się żłobek, gdyby znalazł się chętny do jego utworzenia.

W Kielcach co roku rodzice składają ok. 1,5 tys. wniosków o przyjęcie dzieci do żłobków, a miejsce znajduje w nich co trzeci maluch. W mieście funkcjonują cztery żłobki samorządowe, jesienią zostanie otwarty kolejny - w sumie w placówkach będzie 425 miejsc. W kolejnych miesiącach powinno przybyć kolejnych 50 miejsc - na potrzeby opieki nad dziećmi zostaną zaadaptowane pomieszczenia w budynkach żłobków, które do tej pory były wynajmowane.

Podczas kwietniowej sesji kieleccy radni uchwalili wzrost miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku z 85 zł do 100 zł. Dzienna stawka żywieniowa podrożała o 1 zł - do 5,5 zł. Nowe opłaty zaczną obowiązywać we wrześniu. Miasto wydaje średnio w ciągu roku na utrzymanie jednego żłobka ok. 1,2 mln zł. Dopłat do prywatnych żłobków raczej nie będzie.


Żłobków nie było do tej pory w Sandomierzu. "Chętnie współpracowalibyśmy z osobami, które chciałyby prowadzić własne żłobki" - deklaruje wiceburmistrz Ewa Kondek. Władze miasta planują wsparcie finansowe takiej działalności; w ich opinii jest to korzystniejsze niż prowadzenie publicznych placówek.

W Puławach na Lubelszczyźnie również nie ma typowego żłobka, ale w czterech miejskich przedszkolach są grupy żłobkowe, w których opieką objętych jest ok. setki maluchów. Zapotrzebowanie na tego typu opiekę jest w mieście duże, dlatego od września powstaną kolejne dwie grupy żłobkowe dla ok. 50 dzieci: jedna dla dzieci od 20. tygodnia życia, a druga dla dzieci od 18. miesiąca. Puławski urząd rozważa podwyżki opłat, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

W Lublinie funkcjonuje osiem żłobków, w których jest łącznie 719 miejsc. W tym roku przybędzie 72. Opłaty zostały podwyższone w kwietniu ze 105 zł do ok. 140 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie. Według uchwały radnych dzienna stawka żywieniowa w żłobku nie może być większa niż 6 zł. Ani w Lublinie, ani w Puławach nie ma prywatnych żłobków.

W Radomiu działają dwa żłobki - miejski i niepubliczny. Od 4 kwietnia - zgodnie z uchwałą rady miejskiej - wzrosły opłaty za żłobek miejski. Stała opłata za pobyt w tej placówce wzrosła o 49 zł i wynosi obecnie 150 zł, o ok. 40 zł wzrosła także maksymalna opłata za miesięczne wyżywienie dziecka i teraz wynosi 120 zł. Do żłobka prowadzonego przez miasto uczęszcza 90 dzieci. Brakuje ok. stu miejsc w żłobkach. Miasto nie zamierza jednak tworzyć nowej placówki, jest natomiast gotowe dofinansowywać pobyt dzieci w placówkach niepublicznych, jeśli takie powstaną.

Podwyżek opłat należy się spodziewać w Poznaniu, ale decyzja jeszcze nie zapadła. "W żłobkach prywatnych opłaty są kilkukrotnie wyższe niż w żłobkach publicznych. Jeśli ten system ma sprawnie działać, to z czasem powinny się one zrównać w ten sposób, że powinniśmy dopłacać do żłobków prywatnych, a jednocześnie zwiększać odpłatność w żłobkach publicznych, tak aby mieszkańcy mieli jak najlepszą ofertę" - przekonuje prezydent miasta Ryszard Grobelny. Według niego opłata za żłobek może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Miasto rozważa ulgi dla biedniejszych rodzin i dotacje dla żłobków prywatnych.

Obowiązująca od stycznia w Ostrowie Wielkopolskim opłata za żłobek nie zmieni się. Rodzice płacą obecnie 220 zł miesięcznie, kwota obejmuje opiekę (140 zł) i wyżywienie (80 zł). Miasto dopłaca do każdego dziecka 640 zł. W Jarocinie jest jedynie jeden oddział żłobkowy, działający przy przedszkolu. Gmina nie planuje podwyżek opłat, do samorządu nie wpłynęły sygnały od rodziców o potrzebie utworzenia kolejnego oddziału żłobkowego.

W Białymstoku, w żłobkach prowadzonych przez miasto jest ok. 700-800 dzieci. W kolejce na przyjęcie czeka kolejnych 1,2 tys. dzieci. W ciągu najbliższych tygodni prezydentowi Białegostoku oraz radnym zostanie przedstawiony plan zmian związanych ze żłobkami. Obecnie trwają szacunki finansowe.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.