Kategorie

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Joanna Stolarska
Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat.

O tym, czy umowa zawarta ze studentem skutkuje koniecznością opłacania składek, decyduje przede wszystkim wiek zleceniobiorcy. Znaczenie mogą mieć również inne tytuły do ubezpieczenia, które posiada zatrudniana osoba.

Student do 26. roku życia

Reklama

Umowa-zlecenie co do zasady stanowi tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątkowo dla osób będących studentami (także uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych), które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, nie skutkuje obowiązkiem ubezpieczeń – ani społecznych, ani zdrowotnego.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackich, inżynierskich) lub drugiego (uzupełniające studia magisterskie) albo na jednolitych studiach magisterskich. Za studenta uznaje się osobę od momentu wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku akademickiego) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów.

Za dzień ukończenia studiów uważa się datę:

 • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
 • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
 • zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Od dnia utraty statusu studenta bądź też od dnia ukończenia 26 lat zgłaszamy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Opłacamy również za niego składkę na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jeśli zostały spełnione ustawowe przesłanki do opłacania tych składek. Z kolei ubezpieczenie chorobowe ma dla zleceniobiorcy charakter dobrowolny – należy go nim objąć tylko na wyraźny, pisemny wniosek ubezpieczonego.

WAŻNE!

Za studenta nie uważa się uczestnika studiów doktoranckich ani słuchacza studiów podyplomowych.


Zlecenie wykonywane w ramach działalności

W codziennej praktyce podmiot zatrudniający studenta zleceniobiorcę może napotkać bardziej skomplikowane sytuacje. Przedsiębiorczy student może np. już w okresie nauki prowadzić działalność gospodarczą.

Reklama

Rozstrzygnięcie obowiązku ubezpieczeniowego przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia może nastręczać trudności, gdyż umowa-zlecenie może być świadczona zarówno jako umowa wykonywana osobiście, jak i w ramach prowadzonej przez studenta własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji zasadnicze znaczenie dla ustalenia obowiązku ubezpieczeniowego ma zakwalifikowanie czynności wykonywanych przez zleceniobiorcę do celów podatkowych.

Gdy umowa-zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak przedmiot wykonywanej umowy-zlecenia, a do celów podatkowych przychód z umowy jest traktowany jako przychód z działalności, wówczas umowa-zlecenie nie jest traktowana jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, lecz tylko jako jedna z umów, na podstawie której działalność jest prowadzona. W takiej sytuacji nie ma znaczenia wiek osoby, z którą zawarto zlecenie, nie ma również znaczenia posiadanie przez nią statusu studenta – umowa-zlecenie wykonywana w ramach prowadzonej działalności nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym – jest nim bowiem działalność gospodarcza.

Przykład

Student (27 lat) III roku Politechniki Warszawskiej prowadzi własną działalność pod firmą Pogotowie Informatyczne. W czasie wakacji został zatrudniony przez warszawską spółkę z o.o. na podstawie umowy-zlecenia. Przedmiotem umowy jest doraźna pomoc osobom zatrudnionym w dziale helpdesk, w razie wystąpienia poważniejszych problemów informatycznych.

Ponieważ umowa-zlecenie jest wykonywana przez studenta w ramach własnej działalności gospodarczej, płatnik zatrudniający tego zleceniobiorcę w ogóle nie zgłasza go z tego tytułu do ZUS.

Inaczej jest w sytuacji, gdy przedmiot umowy-zlecenia nie jest tożsamy z przedmiotem prowadzonej działalności. Jeżeli w takiej sytuacji student zleceniobiorca nie ukończył jeszcze 26 lat – nie opłaca się za niego z tytułu zawartej umowy żadnych składek. Z kolei, jeżeli ukończył już 26 lat, wówczas obowiązek ubezpieczeniowy ustala się zgodnie z ogólnymi zasadami wskazanymi w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej.


Zlecenie a stosunek pracy

Zdarza się, zwłaszcza w przypadku osób studiujących w systemie niestacjonarnym, że studenci już w czasie studiów podejmują etatowe zatrudnienie. Wakacje mogą być wtedy dla nich okazją do zwiększenia dochodów, np. przez dodatkowe zatrudnienie na umowę-zlecenie. Zawierając taką umowę, należy zwrócić uwagę na wiek studenta. Jeżeli nie ukończył on jeszcze 26 lat – wtedy zlecenie nie stanowi dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń i w ogóle nie zgłasza się go do ZUS. Jeżeli jednak skończył 26 lat – wtedy obowiązek ubezpieczeniowy ustala się zgodnie z zasadami regulującymi zbieg stosunku pracy i umowy-zlecenia jako tytułów do ubezpieczeń.

WAŻNE!

Jeżeli na podstawie umowy-zlecenia zatrudniamy dodatkowo własnego pracownika, nie ma znaczenia, czy jest on studentem i ile ma lat. Przychód z umowy zawartej z własnym pracodawcą (również takiej, która wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy) zawsze jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Należy od niego odprowadzić wszystkie składki, jakie odprowadza się za tego zleceniobiorcę z tytułu jego etatowego zatrudnienia.

Przykład

Firma consultingowa zatrudnia studenta 4. roku prawa (24 lata) na stanowisku młodszego doradcy klienta. W okresie wakacyjnym, ze względu na większą ilość czasu, zatrudniony student wykonuje dla swojego pracodawcy dodatkowe analizy. Robi to poza swoimi służbowymi obowiązkami, najczęściej wieczorami w domu, dlatego pracodawca zdecydował się na zawarcie z nim umowy-zlecenia (zamiast planowanego wcześniej okresowego zwiększenia wymiaru czasu pracy).

Pod względem ubezpieczeniowym przychód z zawartej umowy-zlecenia nie różni się w żaden sposób od przychodu ze stosunku pracy studenta – należy opłacić za niego składki na obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i zdrowotne, a także, pod ustawowymi warunkami, składki na FP i FGŚP.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 4, art. 9 ust. 1 i ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?