REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Stolarska

REKLAMA

Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat.

O tym, czy umowa zawarta ze studentem skutkuje koniecznością opłacania składek, decyduje przede wszystkim wiek zleceniobiorcy. Znaczenie mogą mieć również inne tytuły do ubezpieczenia, które posiada zatrudniana osoba.

REKLAMA

Autopromocja

Student do 26. roku życia

REKLAMA

Umowa-zlecenie co do zasady stanowi tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątkowo dla osób będących studentami (także uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych), które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, nie skutkuje obowiązkiem ubezpieczeń – ani społecznych, ani zdrowotnego.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackich, inżynierskich) lub drugiego (uzupełniające studia magisterskie) albo na jednolitych studiach magisterskich. Za studenta uznaje się osobę od momentu wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku akademickiego) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów.

Za dzień ukończenia studiów uważa się datę:

  • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
  • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
  • zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Od dnia utraty statusu studenta bądź też od dnia ukończenia 26 lat zgłaszamy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Opłacamy również za niego składkę na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jeśli zostały spełnione ustawowe przesłanki do opłacania tych składek. Z kolei ubezpieczenie chorobowe ma dla zleceniobiorcy charakter dobrowolny – należy go nim objąć tylko na wyraźny, pisemny wniosek ubezpieczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Za studenta nie uważa się uczestnika studiów doktoranckich ani słuchacza studiów podyplomowych.


Zlecenie wykonywane w ramach działalności

W codziennej praktyce podmiot zatrudniający studenta zleceniobiorcę może napotkać bardziej skomplikowane sytuacje. Przedsiębiorczy student może np. już w okresie nauki prowadzić działalność gospodarczą.

Rozstrzygnięcie obowiązku ubezpieczeniowego przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia może nastręczać trudności, gdyż umowa-zlecenie może być świadczona zarówno jako umowa wykonywana osobiście, jak i w ramach prowadzonej przez studenta własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji zasadnicze znaczenie dla ustalenia obowiązku ubezpieczeniowego ma zakwalifikowanie czynności wykonywanych przez zleceniobiorcę do celów podatkowych.

Gdy umowa-zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak przedmiot wykonywanej umowy-zlecenia, a do celów podatkowych przychód z umowy jest traktowany jako przychód z działalności, wówczas umowa-zlecenie nie jest traktowana jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, lecz tylko jako jedna z umów, na podstawie której działalność jest prowadzona. W takiej sytuacji nie ma znaczenia wiek osoby, z którą zawarto zlecenie, nie ma również znaczenia posiadanie przez nią statusu studenta – umowa-zlecenie wykonywana w ramach prowadzonej działalności nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym – jest nim bowiem działalność gospodarcza.

Przykład

REKLAMA

Student (27 lat) III roku Politechniki Warszawskiej prowadzi własną działalność pod firmą Pogotowie Informatyczne. W czasie wakacji został zatrudniony przez warszawską spółkę z o.o. na podstawie umowy-zlecenia. Przedmiotem umowy jest doraźna pomoc osobom zatrudnionym w dziale helpdesk, w razie wystąpienia poważniejszych problemów informatycznych.

Ponieważ umowa-zlecenie jest wykonywana przez studenta w ramach własnej działalności gospodarczej, płatnik zatrudniający tego zleceniobiorcę w ogóle nie zgłasza go z tego tytułu do ZUS.

Inaczej jest w sytuacji, gdy przedmiot umowy-zlecenia nie jest tożsamy z przedmiotem prowadzonej działalności. Jeżeli w takiej sytuacji student zleceniobiorca nie ukończył jeszcze 26 lat – nie opłaca się za niego z tytułu zawartej umowy żadnych składek. Z kolei, jeżeli ukończył już 26 lat, wówczas obowiązek ubezpieczeniowy ustala się zgodnie z ogólnymi zasadami wskazanymi w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej.


Zlecenie a stosunek pracy

Zdarza się, zwłaszcza w przypadku osób studiujących w systemie niestacjonarnym, że studenci już w czasie studiów podejmują etatowe zatrudnienie. Wakacje mogą być wtedy dla nich okazją do zwiększenia dochodów, np. przez dodatkowe zatrudnienie na umowę-zlecenie. Zawierając taką umowę, należy zwrócić uwagę na wiek studenta. Jeżeli nie ukończył on jeszcze 26 lat – wtedy zlecenie nie stanowi dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń i w ogóle nie zgłasza się go do ZUS. Jeżeli jednak skończył 26 lat – wtedy obowiązek ubezpieczeniowy ustala się zgodnie z zasadami regulującymi zbieg stosunku pracy i umowy-zlecenia jako tytułów do ubezpieczeń.

WAŻNE!

Jeżeli na podstawie umowy-zlecenia zatrudniamy dodatkowo własnego pracownika, nie ma znaczenia, czy jest on studentem i ile ma lat. Przychód z umowy zawartej z własnym pracodawcą (również takiej, która wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy) zawsze jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Należy od niego odprowadzić wszystkie składki, jakie odprowadza się za tego zleceniobiorcę z tytułu jego etatowego zatrudnienia.

Przykład

Firma consultingowa zatrudnia studenta 4. roku prawa (24 lata) na stanowisku młodszego doradcy klienta. W okresie wakacyjnym, ze względu na większą ilość czasu, zatrudniony student wykonuje dla swojego pracodawcy dodatkowe analizy. Robi to poza swoimi służbowymi obowiązkami, najczęściej wieczorami w domu, dlatego pracodawca zdecydował się na zawarcie z nim umowy-zlecenia (zamiast planowanego wcześniej okresowego zwiększenia wymiaru czasu pracy).

Pod względem ubezpieczeniowym przychód z zawartej umowy-zlecenia nie różni się w żaden sposób od przychodu ze stosunku pracy studenta – należy opłacić za niego składki na obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i zdrowotne, a także, pod ustawowymi warunkami, składki na FP i FGŚP.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 4, art. 9 ust. 1 i ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

REKLAMA

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA