reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat.

O tym, czy umowa zawarta ze studentem skutkuje koniecznością opłacania składek, decyduje przede wszystkim wiek zleceniobiorcy. Znaczenie mogą mieć również inne tytuły do ubezpieczenia, które posiada zatrudniana osoba.

Student do 26. roku życia

Umowa-zlecenie co do zasady stanowi tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątkowo dla osób będących studentami (także uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych), które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, nie skutkuje obowiązkiem ubezpieczeń – ani społecznych, ani zdrowotnego.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackich, inżynierskich) lub drugiego (uzupełniające studia magisterskie) albo na jednolitych studiach magisterskich. Za studenta uznaje się osobę od momentu wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku akademickiego) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów.

Za dzień ukończenia studiów uważa się datę:

  • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
  • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
  • zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Od dnia utraty statusu studenta bądź też od dnia ukończenia 26 lat zgłaszamy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Opłacamy również za niego składkę na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jeśli zostały spełnione ustawowe przesłanki do opłacania tych składek. Z kolei ubezpieczenie chorobowe ma dla zleceniobiorcy charakter dobrowolny – należy go nim objąć tylko na wyraźny, pisemny wniosek ubezpieczonego.

WAŻNE!

Za studenta nie uważa się uczestnika studiów doktoranckich ani słuchacza studiów podyplomowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama