Kategorie

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Barbara Zabieglińska
Możliwe jest jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywanie pracy nakładczej (tzw. chałupnictwa). W takiej sytuacji składka zdrowotna powinna być opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (zwana dalej ustawą systemową) nakłada na osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie kraju obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe. Dobrowolność pozostawiona jest przedsiębiorcom tylko w zakresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dla tej grupy ubezpieczonych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. W 2011 r. wynosi ona 2015,40 zł. Natomiast składki na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe naliczane są od podstawy na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (limit trzydziestokrotności), o której mowa w art. 19 ustawy systemowej.

Praca nakładcza

Przepisy art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy systemowej stanowią, że obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu dotyczy również osób fizycznych, które na obszarze Polski świadczą pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Jednak w tym przypadku podstawa wymiaru składek różni się zasadniczo od podstawy wymiaru składek osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku nakładców podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest bowiem przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania tej umowy. Przy czym nie uwzględnia się tu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe jest podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania limitu trzydziestokrotności.

Ubezpieczenie zdrowotne

Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu są uregulowane przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ubezpieczeniem tym obowiązkowo są objęci zarówno przedsiębiorcy, jak i nakładcy. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2010 r., włącznie z wypłatami z zysku.


Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 stycznia 2011 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2010 r. wyniosło 3605,74 zł.

W związku z powyższym w 2011 r. podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota nie niższa niż 2704,31 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2011 r., nie może być niższa niż 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru). Miesięczne odliczenie składki zdrowotnej w 2011 r. wynosi 209,58 zł (tj. 7,75% podstawy wymiaru).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu za okresy pobierania zasiłków przyznanych na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym i wypadkowym. Zgodnie z tą zasadą, gdy osoba prowadząca działalność przebywa za zasiłku chorobowym przez cały miesiąc bądź jego część, odprowadza ją za ten miesiąc w pełnej wysokości.

Przykład

Ewa P. prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat. W okresie od 4 do 20 maja 2011 r. pobierała zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby. Składka na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu nie ulegnie zmniejszeniu i musi być opłacona w pełnej wysokości, czyli w kwocie 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru).

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne chałupników (nakładców) stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak w przypadku tej grupy ubezpieczonych podstawa ta jest pomniejszana o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków ubezpieczonego (chałupnika).

Przychody z kilku źródeł

W przypadku ubezpieczonego osiągającego przychody z kilku źródeł (np. z działalności gospodarczej i chałupnictwa itp.) składka zdrowotna opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Przykład

Jan G. prowadzi działalność gospodarczą od 3 lat. Od 2 maja 2011 r. świadczy jednocześnie pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z uwagi na to, że uzyskuje przychody z tych dwóch tytułów, jest zobowiązany do opłacenia składki zdrowotnej zarówno z działalności gospodarczej, jak i z umowy chałupniczej.


Zbieg tytułów do ubezpieczeń

W przypadku wykonywania przez przedsiębiorcę jednocześnie umowy o pracę nakładczą mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności, jeżeli podstawa wymiaru składek z racji wykonywania pracy nakładczej jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli:

 • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy (na rok 2011 jest to 100 770 zł), jeżeli z działalności gospodarczej opłaca składki na zasadach ogólnych (obecnie 2015,40 zł),
 • 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym, gdy z działalności gospodarczej opłaca składki od obniżonej podstawy wymiaru (obecnie – 415,80 zł)

Taki przedsiębiorca może być jednak – na swój wniosek – objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu świadczenia pracy nakładczej.

Gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę nakładczą jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wówczas tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest tytuł, który powstał wcześniej. Można również dokonać wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (praca nakładcza lub działalność).

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1 pkt 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 81 ust. 1–2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 stycznia 2011 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2010 r. (MP nr 8, poz. 80).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.