Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech
Zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego pracownicy najemni i osoby pracujące na własny rachunek oraz studenci podejmujący pracę:
- podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego UE/EFTA,
- są ubezpieczeni w kraju, w którym pracują lub wykonują działalność zawodową.
Plusy i minusy pracy w Niemczech >>
Osoba podejmująca działalność zawodową na terytorium Niemiec od dnia rozpoczęcia pracy będzie podlegała ustawodawstwu niemieckiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Osoba taka powinna odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne do systemu niemieckiego. Dzięki temu nabędzie uprawnienia do świadczeń, w tym rzeczowych świadczeń zdrowotnych przysługujących niemieckim ubezpieczonym.
W przypadku zmiany ustawodawstwa polskiego na niemieckie, należy pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne byłyby odprowadzane jednocześnie do dwóch systemów ubezpieczeniowych.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePowyższe odnosi się również do pracownika przygranicznego, który zamieszkuje na terytorium Polski a pracę wykonuje na terytorium Niemiec.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków! >>
Osoba ubezpieczona w Niemczech, a zamieszkująca na terenie Polski w celu zapewnienia sobie prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych w Polsce powinna uzyskać od niemieckiej instytucji właściwej tj. od jednej z niemieckich kas chorych dokument przenośny S1/E106. Dokument ten należy zarejestrować w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Po jego zarejestrowaniu wydane zostanie tzw. Poświadczenie, na podstawie którego przysługuje pełny zakres świadczeń opieki zdrowotnej, jaki przewidziany jest w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023W przypadku czasowego pobytu na terytorium Polski osoba ubezpieczona w Niemczech powinna się zaopatrzyć przed wyjazdem w niemieckiej kasie chorych w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na podstawie niemieckiej EKUZ, osobie podlegającej niemieckiemu ustawodawstwu przysługiwać będzie w Polsce prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz planowany czas pobytu.
Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne >>
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychOsoba ubezpieczona w Niemczech a mająca członków rodziny zamieszkujących na terenie Polski powinna również wystąpić do niemieckiej kasy chorych o wydanie dla nich dokumentu przenośnego S1/E109 uprawniającego do świadczeń opieki zdrowotnych na terenie Polski. Jednakże jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy członkowie rodziny nie posiadają w Polsce własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: