reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Uprawnienia pracownika związane z adopcją dziecka

Uprawnienia pracownika związane z adopcją dziecka

Pracownicy adoptujący dzieci korzystają z uprawnień rodzicielskich na ogólnych zasadach, z różnicami przewidzianymi w Kodeksie pracy. Różnice te wprowadzono ze względu na długotrwałość procesu adopcyjnego i możliwość przysposobienia starszych dzieci.

W związku z toczącą się procedurą adopcyjną pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Ponadto powinien wydać zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika rekompensaty pieniężnej z tego tytułu, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem), mają prawo do skorzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, który wynosi od 20 do 37 tygodni – w zależności od liczby dzieci przyjętych na wychowanie. Urlop ten przysługuje nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 lat. W przypadku gdy w stosunku do dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje do ukończenia przez dziecko 10 lat.

Przykład

Pracownik przyjął na wychowanie 1 dziecko w wieku 5 lat. A zatem ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez 20 tygodni.

Natomiast pracownik, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat (lub do 10 lat, jeżeli została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego) ma prawo tylko do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ten przepis dotyczy sytuacji, w której nie jest możliwe wykorzystanie przez pracownika 20 lub więcej tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przed ukończeniem przez dziecko 7 lat. Przykładowo pracownik, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku 6 lat i 11 miesięcy ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym >>

W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni urlopu pracownica zachowuje prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeżeli przyjęła na wychowanie więcej niż jedno dziecko, przysługuje jej urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

Pracownica ma prawo zrezygnować z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach na rzecz ojca adopcyjnego wychowującego dziecko. Może też przerwać urlop po 8 tygodniach ze względu na konieczność pozostania pod opieką szpitalną. Z urlopu korzysta wówczas ojciec adopcyjny. Ma on też prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w razie zgonu pracownicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama