Kategorie

Uprawnienia pracownika związane z adopcją dziecka

Ewa Drzewiecka
Pracownicy adoptujący dzieci korzystają z uprawnień rodzicielskich na ogólnych zasadach, z różnicami przewidzianymi w Kodeksie pracy. Różnice te wprowadzono ze względu na długotrwałość procesu adopcyjnego i możliwość przysposobienia starszych dzieci.

W związku z toczącą się procedurą adopcyjną pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Ponadto powinien wydać zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika rekompensaty pieniężnej z tego tytułu, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem), mają prawo do skorzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, który wynosi od 20 do 37 tygodni – w zależności od liczby dzieci przyjętych na wychowanie. Urlop ten przysługuje nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 lat. W przypadku gdy w stosunku do dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje do ukończenia przez dziecko 10 lat.

Przykład

Pracownik przyjął na wychowanie 1 dziecko w wieku 5 lat. A zatem ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez 20 tygodni.

Natomiast pracownik, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat (lub do 10 lat, jeżeli została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego) ma prawo tylko do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ten przepis dotyczy sytuacji, w której nie jest możliwe wykorzystanie przez pracownika 20 lub więcej tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przed ukończeniem przez dziecko 7 lat. Przykładowo pracownik, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku 6 lat i 11 miesięcy ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym >>

W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni urlopu pracownica zachowuje prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeżeli przyjęła na wychowanie więcej niż jedno dziecko, przysługuje jej urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

Pracownica ma prawo zrezygnować z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach na rzecz ojca adopcyjnego wychowującego dziecko. Może też przerwać urlop po 8 tygodniach ze względu na konieczność pozostania pod opieką szpitalną. Z urlopu korzysta wówczas ojciec adopcyjny. Ma on też prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w razie zgonu pracownicy.


Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego:

 • z tytułu przyjęcia 1 dziecka:
  – w 2011 r. – do 2 tygodni,
  – w 2012 r. i 2013 r. – do 4 tygodni,
  – od 1 stycznia 2014 r. – do 6 tygodni,
 • z tytułu przyjęcia więcej niż 1 dziecka:
  – w 2011 r. – do 3 tygodni,
  – w 2012 r. i 2013 r. – do 6 tygodni,
  – od 1 stycznia 2014 r. – do 8 tygodni,
 • z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do 7 lat (a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 lat):
  – w 2011 r. – 1 tydzień,
  – w 2012 r. i 2013 r. – do 2 tygodni,
  – od 1 stycznia 2014 r. – do 3 tygodni.

Udzielanie i czas trwania dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz uprawnienia pracownika korzystającego z niego są takie same jak w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, z urlopu dodatkowego może korzystać jedno z nich (art. 1891 k.p.).

Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów >>

Jednocześnie ojciec adopcyjny może skorzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeżeli pracownica przerwie go po 8 tygodniach ze względu na konieczność pozostawania pod opieką szpitalną. Ojciec adopcyjny jest przede wszystkim uprawniony do wykorzystania urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ma on też prawo do dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego w razie zgonu pracownicy.

Urlop ojcowski dla ojca adopcyjnego

Z urlopu ojcowskiego ojciec adopcyjny może skorzystać do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 lat. Jego wymiar wynosi 1 tydzień w 2011 r., natomiast od 2012 r. będzie miał długość 2 tygodni. Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego także wówczas, gdy skorzysta z urlopu macierzyńskiego po rezygnacji z jego części przez matkę czy dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ponadto skorzystanie z urlopu ojcowskiego nie pozbawia pracownika prawa do urlopu wychowawczego. Warto zauważyć, że urlop ojcowski jest urlopem celowym. Ma służyć opiece nad dzieckiem.


Inne uprawnienia rodziców adopcyjnych

Rodzice adopcyjni przebywający na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, na dodatkowym urlopie na warunkach macierzyńskiego lub na urlopie ojcowskim są objęci ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę (z wyjątkiem rozwiązania bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 § 1 k.p., ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny do 1 miesiąca). Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Rodzice adopcyjni mają prawo do pozostałych uprawnień rodzicielskich przysługujących pracownikom wychowującym własne dzieci, takich jak: urlop wychowawczy, 2 dni zwolnienia, prawo do zasiłku opiekuńczego, uprawnienia rodziców wychowujących dziecko do lat 4. Na ogólnych zasadach, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, to z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?