reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Ustawodawca, liberalizując wymagania dotyczące żłobków, a także wprowadzając nowe formy opieki nad dziećmi, umożliwił pracodawcom dokonywanie nowych odpisów na fundusz i zwolnił z podatku tych, którzy utworzą przyzakładowy żłobek.

W dniu 23 lutego 2011 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Rozwiązania wprowadzone ustawą w głównej mierze mają przyczynić się do ułatwienia organizacji różnych form opieki zinstytucjonalizowanej, jak również indywidualnej dla najmłodszych dzieci. Ustawa wprowadza też zmiany w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zwanej dalej ustawą o zfśs).

Zmiana definicji działalności socjalnej

Z dniem wejścia w życie ww. ustawy, tj. od 4 kwietnia 2011 r., uległa zmianie definicja działalności socjalnej i obejmuje ona również opiekę nad dziećmi w klubach dziecięcych.

Należy przypomnieć, że na mocy poprzedniej zmiany ustawy o zfśs, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., pracodawcy zyskali możliwość tworzenia zakładowych żłobków, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego przy wykorzystaniu na ten cel środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zwanego dalej zfśs). Wcześniej ze środków funduszu mogły być finansowane jedynie już istniejące placówki. Od 4 kwietnia 2011 r. w ramach prowadzonej działalności socjalnej pracodawcy mogą tworzyć także zakładowe kluby dziecięce.

WAŻNE!

W ramach prowadzonej działalności socjalnej pracodawcy mogą nie tylko tworzyć zakładowe żłobki, kluby dziecięce, przedszkola oraz inne formy wychowania przedszkolnego, ale także dopłacać do czesnego dzieci uczęszczających do placówki wybranej przez pracowników–rodziców.

Zasady gospodarowania środkami zfśs, w tym przeznaczania ich na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, określa regulamin funduszu. Treść regulaminu i każdą jego zmianę pracodawca ma obowiązek uzgodnić z zakładową organizacją związkową, a jeśli u pracodawcy nie działają związki zawodowe, z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Jeżeli więc pracodawca i związki zawodowe lub przedstawiciel pracowników postanowią skorzystać z możliwości wprowadzonej nowelizacją i rozszerzyć zakres działalności socjalnej o nowe formy pomocy, to konieczne będzie dokonanie odpowiednich zmian w regulaminie funduszu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama