reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

ZUS nie ma prawa do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Do objęcia ubezpieczeniem chorobowym osoby prowadzącej działalność gospodarczą potrzebne jest: złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym i opłacanie w terminie składki na to ubezpieczenie (art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej u.s.u.s.). Objęcie tym ubezpieczeniem uprawnia przedsiębiorcę do uzyskania świadczeń na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wielkość takich świadczeń jak np. zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński zależy od kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako przychód miesięczny, która nie może być niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (art. 18 ust. 8 u.s.u.s.) ani wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 20 ust. 3 u.s.u.s.). Oznacza to, że przy dużej zadeklarowanej podstawie świadczenia te mogą być dość wysokie, a jeśli należą się krótko po objęciu ubezpieczeniem (np. krótko po rozpoczęciu działalności gospodarczej), mogą znacznie przekraczać kwotę wpłaconych składek.

Wątpliwości ZUS

Właśnie z uwagi na relatywnie duże świadczenia wypłacane tytułem zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego ZUS kwestionuje niekiedy obowiązek ich wypłacenia.

Odmowa ZUS wypłaty świadczeń może się przejawiać:

  • w dowodzeniu, że działalność gospodarcza faktycznie nie była prowadzona, a więc ubezpieczenie chorobowe z tego tytułu nie przysługuje,
  • w sprzeciwianiu się wypłaceniu świadczenia w wysokości liczonej od zadeklarowanej podstawy, jako świadczenia „niesprawiedliwego” (zawyżonego).

Pierwsze stanowisko ZUS może być niekiedy uzasadnione i doprowadzić do skutecznej odmowy wypłacenia świadczenia. Drugie jest niedopuszczalne.

Fikcyjna działalność gospodarcza

Warunkiem objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jest m.in. prowadzenie przez osobę fizyczną działalności pozarolniczej. W orzecznictwie przyjmuje się, że osoba wpisana do ewidencji działalności gospodarczej, która nie zawiesiła wykonywania działalności, jest traktowana jako prowadząca taką działalność, albowiem dokonanie wpisu powoduje domniemanie faktyczne podjęcia działalności i wykonywania jej do czasu wykreślenia z ewidencji (lub zawieszenia). Domniemanie faktyczne ma jednak wyłącznie znaczenie dowodowe i może zostać obalone. W rezultacie ZUS może dowodzić, że pomimo wpisu do ewidencji dana osoba faktycznie nie prowadzi działalności, wobec czego nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Jeżeli udowodni, że mimo dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej konkretna osoba działalności nie prowadziła – może odmówić wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego – w tym z ubezpieczenia chorobowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama