reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Nie. Za marzec 2011 r. należy złożyć za ubezpieczonego dwa raporty ZUS RCA – jeden z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx, z wykazaną podstawą wymiaru składek z tytułu umowy o pracę, drugi z kodem 3000 xx – z wykazaną podstawą z tytułu umowy zlecenia.

Zleceniobiorcy, dla których umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Na własny wniosek mogą również przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku gdy umowa zlecenia zawarta jest z własnym pracodawcą, wówczas zleceniobiorca w myśl przepisów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik – przychody z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia sumuje się i wykazuje w jednym imiennym raporcie miesięcznym, z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx.

W przedstawionym przez Czytelnika przypadku wypłata z tytułu umowy zlecenia nastąpiła wprawdzie w okresie zatrudnienia u byłego zleceniodawcy, ale okres wykonywania pracy na podstawie tej umowy nie pokrywa się z okresem zatrudnienia w ramach stosunku pracy. A zatem umowa zlecenia nie może zostać potraktowana jako zawarta z własnym pracodawcą, ponieważ w całym okresie jej wykonywania ubezpieczony nie pozostawał jeszcze w stosunku pracy ze zleceniodawcą.

Za ubezpieczonego należy złożyć dokumentację:

● Zgłoszeniową:

– ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0411 xx, z datą zgłoszenia 1 lutego 2011 r.,

– ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0411 xx, z datą wyrejestrowania 1 marca 2011 r.,

– ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx z, z datą zgłoszenia 1 marca 2011 r.

● Rozliczeniową:

– ZUS RCA za luty 2011 r., kod tytułu ubezpieczenia 0411 xx, zerowa podstawa wymiaru składek,

– ZUS RCA za marzec 2011 r. kod tytułu ubezpieczenia 3000 xx, podstawa wymiaru składek – przychód ze zlecenia,

– ZUS RCA za marzec 2011 r. kod tytułu ubezpieczenia 0110 xx, podstawa wymiaru składek – przychód z umowy o pracę.

Podstawa prawna

  • Art. 6 ust. 1 pkt 1 i 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 235.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Dz.U. nr 78, poz. 465; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 144, poz. 1181.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama