| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jakie dokumenty potwierdzają opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jakie dokumenty potwierdzają opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jednym z dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej z ubezpieczenia zdrowotnego jest raport ZUS RMUA. Jest on ważny przez 30 dni od daty opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej ustawą zdrowotną, mają prawo przede wszystkim osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczony – chcąc skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej – musi przedstawić w zakładzie opieki zdrowotnej dowód tego ubezpieczenia. Jeżeli nie może tego uczynić w tym samym dniu, w którym ubiega się o świadczenie opieki zdrowotnej, może to zrobić w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, pod rygorem obciążenia go kosztami udzielonego świadczenia. W przypadku stanu nagłego dowód ubezpieczenia zdrowotnego może być przedstawiony nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, jeśli chory nadal przebywa w szpitalu.

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę >>

Dokument potwierdzający opłacanie składek

Z art. 49 ust. 1 ustawy zdrowotnej wynika, że dokumentem potwierdzającym prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej oraz umożliwiającym potwierdzanie wykonania świadczeń opieki zdrowotnej jest karta ubezpieczenia zdrowotnego, ale jak dotychczas NFZ nie wydaje ubezpieczonym tego rodzaju kart. Z tego też względu obecnie problematykę dowodów ubezpieczenia zdrowotnego reguluje przepis przejściowy, a mianowicie art. 240 ustawy zdrowotnej. Z przepisu tego wynika, że do czasu wydania ubezpieczonemu karty ubezpieczenia zdrowotnego dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W odniesieniu do emerytów i rencistów ustawa zdrowotna jednoznacznie wskazuje, że dokumentem potwierdzającym opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest dokument potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty, w szczególności odcinek przekazu lub wyciąg, a także legitymacja emeryta (rencisty) wydawana na podstawie odrębnych przepisów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »