Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sądy pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sądy pracy.
Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne
Aktualizacja: 01.03.2018
Samo żądanie sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym jest nieprawidłowe. Dopiero gdy z prawomocnego orzeczenia sądu wynika, że zwolnienie dyscyplinarne nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca musi wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy z informacją o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. »
Świadectwo pracy po zmianach - przepisy przejściowe
Aktualizacja: 24.01.2017
Od początku 2017 r. pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni. Jak zatem stosować przepisy przejściowe w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy? »
Rozszerzenie mediacji między pracodawcą a pracownikiem
Aktualizacja: 16.01.2017
Rozszerzenie możliwości mediacji w stosunkach z zakresu prawa pracy, wydłużenie terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę - takie m.in. zmiany w Kodeksie pracy zaproponowała Rada Dialogu Społecznego. »
Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 10.01.2017
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni. Wniesienie odwołania po upływie tego terminu pozbawia pracownika możności obrony jego praw. Jednakże w przypadku gdy pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi na dokonanie czynności procesowej, może wnosić o jego przywrócenie. »
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – nowy termin od 2017 r.
Aktualizacja: 11.10.2018
Od 1 stycznia 2017 roku pracownik ma 21 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Przed zmianą termin ten wynosił 7 dni. Jak wygląda kwestia przepisów przejściowych? »
Dłuższy czas na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 18.10.2016
Dwadzieścia jeden, a nie siedem dni, miałby zwalniany pracownik na zgłoszenie do sądu pracy swojej sprawy oraz wprowadzenie wewnętrznych mediacji - to propozycja zmian w Kodeksie pracy, którą opracowała Rada Dialogu Społecznego. »
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy - zmiany 2016 r.
Aktualizacja: 07.06.2016
Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym wydłużenia terminu na złożenie odwołania do sądu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Termin ten ma wynosić 30 dni, a nie jak dotychczas 7 dni. »
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w terminie 14 dni - projekt
Aktualizacja: 29.03.2016
Zwalniany pracownik miałby 14 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę - zakłada projekt ustawy Kodeksu pracy. Dotychczasowe przepisy przewidują 7-dniowy termin na wniesienie sprawy do sądu pracy. »
Przywrócenie terminu w prawie pracy
Aktualizacja: 06.10.2015
Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszczeniu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykonania. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach. »
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
Aktualizacja: 15.10.2013
W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia. »
Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie
Aktualizacja: 07.07.2011
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika. »
Postępowanie dowodowe w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 21.04.2011
W sporze z pracownikiem o zapłatę za nadgodziny, zaległe wynagrodzenie czy o odszkodowanie za zwolnienie ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy. »
Jak zaskarżyć ugodę zawartą przed sądem pracy
Aktualizacja: 24.03.2011
Jeżeli pracodawca po podpisaniu z pracownikiem ugody stwierdzi, że jej treść narusza jego interesy, wówczas może zaskarżyć ją zażaleniem. Ma na to siedem dni od momentu wydania postanowienia umarzającego postępowanie. Takie uprawnienie przysługuje również pracownikowi, który zawarł z pracodawcą ugodę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI