REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Damian Skowron
Wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Jego roszczenia będą zasadne w sytuacji, gdy sąd uzna wypowiedzenie za wadliwe. To, kiedy wypowiedzenie jest wadliwe zależy m.in. od rodzaju umowy o pracę.

Prawo odwołania do sądu pracy

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 30 kodeksu pracy umowa o pracę ulega rozwiązaniu m.in. po upływie okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt. 2 kodeksu pracy). Fundamentalną zasadą prawa pracy w przypadku wypowiedzenia umowy jest prawo pracownika do odwołania się do sądu pracy, o czym mówi art. 44 kodeksu pracy. Takie odwołanie przysługuje niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Do sądu pracy odwołać można się zarówno w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, określony, umowy na okres próbny, na czas wykonywania określonej pracy lub też na czas zastępstwa.

Odwołanie do sądu pracy powinno być wniesione przez pracownika w terminie 7 dni od doręczenia oświadczenia pracodawcy wypowiadającego umowę. Przekroczenie tego terminu będzie miało negatywne skutki dla pracownika, jako że będzie powodowało oddalenie powództwa niezależnie od ewentualnej zasadności roszczeń pracownika (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 14 marca 1986 roku o sygn. III PZP 8/86).

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 265 § 1 kodeksu pracy jeżeli pracownik nie dokonał czynności (nie wniósł pozwu do sądu w 7-dniowym terminie) bez swojej winy, może na jego wniosek postanowić o przywróceniu uchybionego terminu. Pracownik musi jednak uprawdopodobnić brak swojej winy w niedochowaniu terminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Uprawdopodobnieniem braku winy będzie wskazanie, iż pracodawca w wypowiedzeniu nienależycie pouczył pracownika co do terminu wnoszenia odwołania do sądu pracy.

Roszczenia pracownika

Wnosząc odwołanie do sądu pracy pracownik musi określić treść swojego żądania. Rodzaj roszczeń, które przysługują pracownikowi zależy od rodzaju umowy o pracę łączącej go z pracodawcą. W przypadku umowy na czas nieokreślony, zgodnie z art. 45 kodeksu pracy, pracownik może żądać przywrócenie do pracy lub uznania bezskuteczności wypowiedzenia (to drugie w sytuacji, gdy okres wypowiedzenia jeszcze nie dobiegł końca). Ewentualnie może również dochodzić odszkodowania.

W przypadku umów terminowych (na okres próbny, czas określony, czas wykonania określonej pracy) roszczenia pracownika, zgodnie z art. 50 § 3 kodeksu pracy ograniczają się jedynie do odszkodowania. Wyjątkowo, gdy chodzi o pracownicę w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, pracownika-ojca wychowującego dziecko, jak również pracownika korzystającego z ochrony związkowej, możliwe jest domaganie się przywrócenia do pracy. 

Zobacz: Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

REKLAMA

Sąd pracy uzna roszczenia pracownika za zasadne, jeżeli wypowiedzenie będzie wadliwe. Kiedy zatem można je uznać za wadliwe? Odpowiedź na to pytanie wymaga ustalenia rodzaju umowy o pracę. Od tego będzie bowiem zależało kiedy wypowiedzenie będzie wadliwe.

W przypadku umów terminowych, czyli m.in. umowy na czas określony, czy na czas wykonania określonej pracy, wadliwość ta będzie miała bowiem wyłącznie postać naruszenia przepisów prawa odnoszących się do wypowiadania umów. W praktyce może to polegać na naruszeniu formy wypowiedzenia umowy (art. 30 § 3 kodeksu pracy wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie) lub też na naruszeniu przepisów statuujących szczególną ochronę (np. art. 39 kodeksu pracy określającego ochronę przedemerytalną). W takiej sytuacji sąd nie będzie badał zasadności wypowiedzenia.

Ważne

W przypadków umów terminowych (np. umowy na czas określony) wypowiedzenie może być wadliwe jedynie wtedy, gdy pracodawca naruszy przepisy o wypowiadaniu umów. Sąd nie bada zasadności i istnienia przyczyn wypowiedzenia.

Inaczej sprawa się ma przy umowy na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 45 kodeksu pracy wypowiedzenie będzie wadliwe w sytuacji, w której okaże się ono „nieuzasadnione” lub też gdy pracodawca naruszy przepisy dotyczące wypowiadania umów. Przekładając to na praktykę, oprócz warunków formalnych, sąd pracy sprawdzi również, czy wypowiedzenie miało swoje uzasadnienie poprzez istnienie prawdziwych i rzeczywistych przyczyn dotyczących pracownika.

Ważne

W przypadku umowy na czas nieokreślony wypowiedzenie będzie wadliwe, jeżeli pracodawca naruszy przepisy dotyczące wypowiadania, jak również wtedy gdy będzie nieuzasadnione. W tym przypadku wadliwość wypowiedzenia ma szerszy zakres. Sąd pracy bada bowiem również przyczyny wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie?

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie? Była zmiana w listopadzie 2023 r. ale nie było w 2024 r., zatem co w 2025 r.? Takie wątpliwości i pytania padają, szczególne w związku z zapowiadanymi 5% podwyżkami wynagrodzeń w ustawie budżetowej na 2025 r.

Pracownicy nadal są poszukiwani. 9000 zł dla mechanika – liczy się fach w ręku, a nie papierek!

Pracodawcy nadal poszukują pracowników i oferują całkiem przyzwoite wynagrodzenie. Pomocna w znalezieniu pracowników może być Centralna Baza Ofert Pracy. Przedstawiamy kilka przykładowych ofert pracy. Może ktoś się skusi?

ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe. Płatnik znajdzie informacje na swoim profilu w PUE ZUS

W listopadzie w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Wnioski, które wpływają w grudniu, uprawniają do ulgi dopiero w styczniu 2025 r.

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny. Ile mamy zatrudnionych cudzoziemców? Na co idzie najwięcej wydatków z FUS? Ile wynosiła przeciętna wysokość wypłaconej emerytury i renty w trzech kwartałach 2024 r.?

REKLAMA

FUS: Wyższe wynagrodzenia, wyższe składki, wyższe przychody

Aż 83,8 proc. wynosi wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały. To efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce i rosnących przychodów ze składek od ubezpieczonych. Liczba osób objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi rośnie i na koniec września br. wyniosła ponad 16 mln.

Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA