reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Przedawnienie roszczeń pracowniczych

Przedawnienie roszczeń pracowniczych

Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przedawnienie roszczenia oznacza, że nie może być już dochodzone przed sądem.

Kwestie związane z przedawnieniem roszczeń wynikających ze stosunku pracy reguluje art. 291 i nast. k.p. Przedawnienie roszczenia oznacza, że przekształca się ono w zobowiązanie naturalne i nie może być już dochodzone przed sądem. Dłużnik może jednak spełnić świadczenie dobrowolnie, pomimo upływu terminu przedawnienia i w takiej sytuacji nie jest uprawniony do żądania jego zwrotu na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu.

Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wskazany 3 - letni termin jest terminem podstawowym. Terminy przedawnienia dla części roszczeń zostały bowiem uregulowane przez ustawodawcę odmiennie. W przypadku:

- roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych;

- roszczenia pracodawcy o odszkodowanie w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 k.p.;

- roszczenia pracodawcy związanego z wyrównaniem szkody poniesionej wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie

termin przedawnienia wynosi 1 rok od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia (art. 291 § 2 i 3 k.p.). Natomiast stosownie do art. 291 § 5 k.p. roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Kodeks pracy przewiduje szczególne przypadki, w których termin przedawnienia ulega zawieszeniu  lub przerwaniu. Zawieszenie biegu przedawnienia oznacza, że bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu i stosownie do art. 293 k.c. następuje, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów (zawieszenie trwa przez czas trwania przeszkody). W przypadku zaś roszczenia o urlop wypoczynkowy, bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego (art. 293 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama