| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.

Odpowiedzialność w pełnej wysokości

W świetle art. 124 Kodeksu pracy pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:

  1. pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
  2. narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,

odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.

Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w innym mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Warto wspomnieć, że pracownik odpowiada na zasadzie art. 124 Kodeksu pracy za szkodę w mieniu powierzonym, także wówczas, gdy nie stanowiło ono własności pracodawcy (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2010 r., sygn. II PK 307/09).

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Uwolnienie się od odpowiedzialności

Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności, jeśli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2001 r. (I PKN 288/00) pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym, jeżeli udowodni, bądź wykaże z wysokim prawdopodobieństwem, że szkoda powstała na skutek zdarzeń od niego niezależnych. Pracownik znajduje się w trudniejszej sytuacji. Pracodawca udowadnia jedynie poniesienie straty w majątku oraz prawidłowe powierzenie mienia.

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Powstanie szkody niezależne od pracownika

Nie trudno domyślić się, że szkoda może powstać z bardzo różnych przyczyn. Oceną tego, czy szkoda powstała niezależnie od pracownika, zajmuje się sąd w granicach swobodnej oceny dowodów. Nie czyni jednak dowolnych ustaleń. Wypowiada się w granicach narzuconych przez: ramy proceduralne, logicznie prawidłowe wnioskowanie, poziom świadomości prawnej sędziego oraz poglądy dominujące na sądowe stosowanie prawa. Ocena dowodów dokonywana jest na podstawie przekonań sądu, wiedzy, doświadczenia, logicznego myślenia i prawa procesowego.

Zobacz: Wypadek samochodem służbowym lub jego kradzież

Stan faktyczny

Osoba zatrudniona w charakterze kierowcy samochodów ciężarowych będąca uczestnikiem wypadku drogowego, która powoduje zagrożenie w ruchu drogowym, powinna ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą względem pracodawcy za uszkodzenie samochodu. W omawianym przypadku pracownik nie przyjął mandatu karnego i sprawa trafiła do sądu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.