reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracownik otrzymując świadectwo pracy powinien w szczególności zwrócić uwagę czy nie zawiera ono błędów. Jeżeli pracownik stwierdzi, że świadectwo zawiera błędy lub brak jest istotnych informacji, może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Pracodawca w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku musi zawiadomić pracownika na piśmie o jego negatywnym rozpatrzeniu bądź wydać poprawione świadectwo, jeżeli uzna wniosek za zasadny. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, bądź bezskutecznym upływie terminu przeznaczonego na odpowiedź pracodawcy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

W przypadku wadliwego wydania świadectwa pracy, pracownik może być pozbawiony możliwości wykazania stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy (np. urlopy) a także może mieć trudności w uzyskaniu należnej mu emerytury lub renty.

Redakcja poleca: Przyczyny rozwiązywania umów o pracę w praktyce i orzecznictwie sądowym (książka)

Roszczenie o odszkodowanie

Zgodnie z kodeksem pracy jeżeli pracownik poniósł szkodę z powodu nieterminowego lub wydania wadliwego świadectwa przysługuje mu roszczenie o jej naprawienie. Odpowiedzialność odszkodowawcza jest możliwa, gdy zostaną spełnione łącznie 3 przesłanki:

- pracodawca nie wykonał lub nienależycie wykonał obowiązek wystawienia świadectwa pracy,

- powstała szkoda wynikająca z niemożności podjęcia nowej pracy z powodu braku świadectwa pracy lub jego nieprawidłowego wypełnienia,

- istnieje związek przyczynowy między szkodą a niewydaniem świadectwa lub wydaniem wadliwego świadectwa.

Odszkodowanie należy się w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawiania bez pracy z podanego powodu, nie dłużej jednak niż za 6 tygodni.

Ciężar udowodnienia wystąpienia szkody oraz związku przyczynowego spoczywa na pracowniku. Odszkodowanie z powodu niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy nie mógł uzyskać z tego powodu nowej pracy pomimo podejmowanych w tym kierunku starań, co sam powinien udowodnić (wyrok SN z 3 marca 1971 r., II Pr 9/71).

Osoba, która wystąpiła do sądu pracy o odszkodowanie musi udowodnić, że gdyby posiadała świadectwo pracy, to otrzymałaby pracę i np. zarabiała 3.000 zł miesięcznie. Zatem szkoda pracownika polega na utracie wynagrodzenia, które mógłby otrzymać, gdyby podjął pracę po otrzymaniu prawidłowego świadectwa pracy. Na tę okoliczność należy przedstawić dowody, np. wskazać zakłady pracy, w których osoba szukała zatrudnienia i nie została zatrudniona z powodu braku świadectwa pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama