Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sądy pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sądy pracy.
Likwidacja stanowiska pracy - 4 pułapki dla pracodawcy
Aktualizacja: 27.07.2020
Likwidacja stanowiska pracy nie jest tak bezpiecznym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jak się wydaje. Na pracodawcę czyhają 4 pułapki: pozorność likwidacji stanowiska pracy, pozorność w zakresie przyczyny likwidacji stanowiska pracy, likwidacja stanowiska pracy jedynie jako zamiar pracodawcy oraz brak wskazania kryterium doboru pracownika. »
Mediacja metodą na uzdrowienie prawa pracy
Aktualizacja: 11.10.2018
Wynikiem debaty eksperckiej „Postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych” jest przekonanie, że mediacja to najlepsza metoda na uzdrowienie prawa pracy. Debatę zorganizowała organizacja Pracodawcy RP. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. »
Szczególna ochrona dla zwolnionego pracownika
Aktualizacja: 28.06.2018
Większa ochrona zwalnianego pracownika w trakcie toczącego się procesu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy - to jedna z propozycji zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Zmiana ma umożliwić szybszy powrót do pracy jeszcze przed wydaniem wyroku. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Aktualizacja: 06.12.2017
ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego. »
Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy
Aktualizacja: 02.08.2017
W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie? »
Wartość przedmiotu sporu w sprawach z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 24.04.2017
Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda. »
Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne
Aktualizacja: 01.03.2018
Samo żądanie sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym jest nieprawidłowe. Dopiero gdy z prawomocnego orzeczenia sądu wynika, że zwolnienie dyscyplinarne nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca musi wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy z informacją o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. »
Przedawnienie roszczeń pracowniczych
Aktualizacja: 03.04.2017
Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przedawnienie roszczenia oznacza, że nie może być już dochodzone przed sądem. »
Świadectwo pracy po zmianach - przepisy przejściowe
Aktualizacja: 24.01.2017
Od początku 2017 r. pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni. Jak zatem stosować przepisy przejściowe w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy? »
Rozszerzenie mediacji między pracodawcą a pracownikiem
Aktualizacja: 16.01.2017
Rozszerzenie możliwości mediacji w stosunkach z zakresu prawa pracy, wydłużenie terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę - takie m.in. zmiany w Kodeksie pracy zaproponowała Rada Dialogu Społecznego. »
Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 10.01.2017
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni. Wniesienie odwołania po upływie tego terminu pozbawia pracownika możności obrony jego praw. Jednakże w przypadku gdy pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi na dokonanie czynności procesowej, może wnosić o jego przywrócenie. »
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – nowy termin od 2017 r.
Aktualizacja: 11.10.2018
Od 1 stycznia 2017 roku pracownik ma 21 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Przed zmianą termin ten wynosił 7 dni. Jak wygląda kwestia przepisów przejściowych? »
Zwolnienie z podatku PIT odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę
Aktualizacja: 20.12.2016
Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów aktów wykonawczych. Zalicza się do nich m.in. odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, przyznane na zasadach określonych w Kodeksie pracy. »
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Aktualizacja: 28.11.2016
Każda osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez ZUS ma prawo złożenia odwołania do sądu. Gdzie złożyć odwołanie i w jakim terminie? »
Roszczenia związane ze świadectwem pracy
Aktualizacja: 16.11.2016
Pracownik może wystąpić z roszczeniem o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy. Obok roszczeń niemajątkowych wiążących się ze świadectwem pracy, pracownik może również dochodzić odszkodowania od pracodawcy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »