REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady liczenia okresów wypowiedzenia

Wioleta Pietrzyk
Okresy wypowiedzenia. /fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zależy okres wypowiedzenia? Ile dni musimy przepracować po otrzymaniu wypowiedzenia od pracodawcy? Sprawdź zasady liczenia okresów wypowiedzenia w przypadku poszczególnych umów o pracę.

Okresy wypowiedzenia umów o pracę

Długość okresu wypowiedzenia jest różna w  zależności od rodzaju umowy, jaką mamy zawartą z pracodawcą.

Autopromocja

Umowa na okres próbny zakłada długość okresu wypowiedzenia wynoszący:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Będąc na umowie na zastępstwo, mamy okres wypowiedzenia równy 3 dniom roboczym. Umowy na czas wykonania określonej pracy nie możemy wypowiedzieć. Prawo pracy przewiduje jednak pewne wyjątki. Wyjątkiem są sytuacje:

 1. przeprowadzenia zwolnienia grupowego lub zwolnienia indywidualnego na podstawie umowy o zwolnieniach grupowych,
 2. likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Okres wypowiedzenia wynosi wówczas 2 tygodnie.

Dłuższe okresy wypowiedzenia na czas określony

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas określony przewiduje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Należy pamiętać, że dotyczy to tylko określonych przypadków:

 • umowa zawarta na okres 6 miesięcy i zawierająca klauzulę przewidująca możliwość wcześniejszego wypowiedzenia,
 • zwolnienia grupowe lub indywidualne na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych,
 • upadłość lub likwidacja pracodawcy.

Przy umowie na czas nieokreślony okres wypowiedzenia to:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Porozmawiaj na forum

Okres wypowiedzenia liczony w dniach

Okres wypowiedzenia określony w dniach rozpoczyna się od dnia następującego bezpośrednio po dniu, w którym wypowiedzenie zostało wręczone. Należy pamiętać, że nie uwzględniamy dni świątecznych (Ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy) i niedziel. Liczą się natomiast dni wolne dla pracownika w związku z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy.

Pracownik pracuje od poniedziałku do soboty w systemie podstawowym czasu pracy na umowę na zastępstwo. W czwartek 9 października 2014 r. otrzymuje 3-dniowe wypowiedzenie, które należy liczyć w dniach roboczych. Bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się następnego dnia, czyli 10 października 2014 r. Niedzieli nie bierzemy pod uwagę, zatem umowa wygaśnie z dniem 13 października 2014 r.

Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach

Okres wypowiedzenia określony w tygodniach liczony jest od pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia. Koniec okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach przypada zawsze na sobotę, po upływie tygodnia lub 2 tygodni.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Pracownik otrzymał wypowiedzenie w dniu 7 października 2014 r. (wtorek). Przysługiwało mu ono w wymiarze tygodnia. Okres wypowiedzenia rozpocznie się od niedzieli 12 października 2014 r. i dobiegnie końca w sobotę 18 października 2014 r.

Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach

Początek okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym pracownik otrzymał wypowiedzenie. Końcem tego okresu wypowiedzenia jest zawsze ostatni dzień miesiąca.

Pracownik ma zawartą umowę na czas nieokreślony. Przepracował 2 lata i 7 miesięcy i ma prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik dostał wypowiedzenie w dniu 6 października 2014 r. Bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się 1 listopada 2014 r., zaś zakończy swój bieg 30 listopada 2014 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA