reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Każda osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez ZUS ma prawo złożenia odwołania do sądu. Gdzie złożyć odwołanie i w jakim terminie?

Termin na złożenie odwołania

Odwołanie należy wnieść w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Gdzie składa się odwołanie?

Odwołanie od decyzji ZUS należy złożyć osobiście – w formie pisemnej, ustnie do protokołu sporządzonego przez ZUS lub wysłać pocztą w oddziale ZUS (o upływie miesięcznego terminu decyduje data stempla pocztowego), który wydał niekorzystną decyzję. Organ rentowy przesyła odwołanie wraz z dokumentacją medyczną do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania odwołującego.

Odwołanie nie podlega opłatom sądowym.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Jak powinno wyglądać odwołanie?

Odwołanie, mimo że jest składane do ZUS, musi spełniać wymogi pisma procesowego. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 kwietnia 2000 r., stwierdził, że odwołanie od decyzji organu rentowego, jak każde pismo procesowe, powinno zawierać elementy wskazane w art. 126 § 1 k.p.c., w tym oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także, z uwagi na jego charakter, zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji z przytoczeniem zarzutów wobec niej i uzasadnienie

Podsumowując odwołanie musi zawierać między innymi:

- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,

Właściwym do rozpatrzenia odwołania od decyzji w sprawie emerytury lub renty jako sąd I instancji jest sąd okręgowy wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, natomiast sądy rejonowe rozpatrują sprawy dotyczące zasiłków (chorobowy, wyrównawczy, macierzyński), świadczenie rehabilitacyjne itp.

- imię i nazwisko oraz oznaczenie miejsca zamieszkania osoby odwołującej się, ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocnika,

- oznaczenie rodzaju pisma, w tym przypadku będzie to odwołanie,

- wskazanie, czy skarżymy decyzję w całości czy w części,

- uzasadnienie odwołania, wnioski, zarzuty, podanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności (np. żądanie przeprowadzenia dowodów z zeznań świadków czy opinii biegłych),

- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,

- wymienienie załączników.

Po złożeniu odwołania, ZUS w ciągu 30 dni od daty złożenia odwołania może zmienić lub uchylić wydaną decyzję. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie. W praktyce organ rentowy rzadko zmienia swoje decyzje. Wówczas ma obowiązek przekazać odwołanie do właściwego sądu w terminie 30 dni od otrzymania odwołania.

Postępowanie sądowe

Po przekazaniu odwołania postępowanie prowadzone jest przez sąd, który wyznacza terminy rozpraw oraz prowadzi postępowanie dowodowe. W toku postępowania strony mają prawo do składania wyjaśnień. Sąd zazwyczaj dopuszcza dowód z przesłuchania stron. Ponadto strona odwołująca może przedstawiać dodatkowe dowody oraz składać wnioski na poparcie swoich twierdzeń, np. dokumentację medyczną, powołanie określonych osób na świadków. Dodatkowo sądy nie mając specjalistycznej wiedzy medycznej, powołują w sprawie biegłych. Sąd I instancji po przeprowadzeniu postępowania, wydaje wyrok, uwzględniający odwołanie i zmieniający decyzję ZUS w całości lub części bądź oddalający złożone odwołanie. Od wyroku sądu I instancji stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji. W przypadku, gdy żadna ze stron nie złoży apelacji, wyrok uprawomacnia się.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama