REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Marta Borysiuk
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Jak odwołać się od decyzji ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez ZUS ma prawo złożenia odwołania do sądu. Gdzie złożyć odwołanie i w jakim terminie?

Termin na złożenie odwołania

Odwołanie należy wnieść w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Autopromocja

Gdzie składa się odwołanie?

Odwołanie od decyzji ZUS należy złożyć osobiście – w formie pisemnej, ustnie do protokołu sporządzonego przez ZUS lub wysłać pocztą w oddziale ZUS (o upływie miesięcznego terminu decyduje data stempla pocztowego), który wydał niekorzystną decyzję. Organ rentowy przesyła odwołanie wraz z dokumentacją medyczną do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania odwołującego.

Odwołanie nie podlega opłatom sądowym.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Jak powinno wyglądać odwołanie?

Odwołanie, mimo że jest składane do ZUS, musi spełniać wymogi pisma procesowego. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 kwietnia 2000 r., stwierdził, że odwołanie od decyzji organu rentowego, jak każde pismo procesowe, powinno zawierać elementy wskazane w art. 126 § 1 k.p.c., w tym oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także, z uwagi na jego charakter, zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji z przytoczeniem zarzutów wobec niej i uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując odwołanie musi zawierać między innymi:

- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,

Właściwym do rozpatrzenia odwołania od decyzji w sprawie emerytury lub renty jako sąd I instancji jest sąd okręgowy wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, natomiast sądy rejonowe rozpatrują sprawy dotyczące zasiłków (chorobowy, wyrównawczy, macierzyński), świadczenie rehabilitacyjne itp.

- imię i nazwisko oraz oznaczenie miejsca zamieszkania osoby odwołującej się, ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocnika,

- oznaczenie rodzaju pisma, w tym przypadku będzie to odwołanie,

- wskazanie, czy skarżymy decyzję w całości czy w części,

- uzasadnienie odwołania, wnioski, zarzuty, podanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności (np. żądanie przeprowadzenia dowodów z zeznań świadków czy opinii biegłych),

- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,

- wymienienie załączników.

Po złożeniu odwołania, ZUS w ciągu 30 dni od daty złożenia odwołania może zmienić lub uchylić wydaną decyzję. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie. W praktyce organ rentowy rzadko zmienia swoje decyzje. Wówczas ma obowiązek przekazać odwołanie do właściwego sądu w terminie 30 dni od otrzymania odwołania.

Postępowanie sądowe

Po przekazaniu odwołania postępowanie prowadzone jest przez sąd, który wyznacza terminy rozpraw oraz prowadzi postępowanie dowodowe. W toku postępowania strony mają prawo do składania wyjaśnień. Sąd zazwyczaj dopuszcza dowód z przesłuchania stron. Ponadto strona odwołująca może przedstawiać dodatkowe dowody oraz składać wnioski na poparcie swoich twierdzeń, np. dokumentację medyczną, powołanie określonych osób na świadków. Dodatkowo sądy nie mając specjalistycznej wiedzy medycznej, powołują w sprawie biegłych. Sąd I instancji po przeprowadzeniu postępowania, wydaje wyrok, uwzględniający odwołanie i zmieniający decyzję ZUS w całości lub części bądź oddalający złożone odwołanie. Od wyroku sądu I instancji stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji. W przypadku, gdy żadna ze stron nie złoży apelacji, wyrok uprawomacnia się.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA