REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Marta Borysiuk
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Jak odwołać się od decyzji ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez ZUS ma prawo złożenia odwołania do sądu. Gdzie złożyć odwołanie i w jakim terminie?

Termin na złożenie odwołania

Odwołanie należy wnieść w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

REKLAMA

Autopromocja

Gdzie składa się odwołanie?

Odwołanie od decyzji ZUS należy złożyć osobiście – w formie pisemnej, ustnie do protokołu sporządzonego przez ZUS lub wysłać pocztą w oddziale ZUS (o upływie miesięcznego terminu decyduje data stempla pocztowego), który wydał niekorzystną decyzję. Organ rentowy przesyła odwołanie wraz z dokumentacją medyczną do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania odwołującego.

Odwołanie nie podlega opłatom sądowym.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Jak powinno wyglądać odwołanie?

Odwołanie, mimo że jest składane do ZUS, musi spełniać wymogi pisma procesowego. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 kwietnia 2000 r., stwierdził, że odwołanie od decyzji organu rentowego, jak każde pismo procesowe, powinno zawierać elementy wskazane w art. 126 § 1 k.p.c., w tym oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także, z uwagi na jego charakter, zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji z przytoczeniem zarzutów wobec niej i uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując odwołanie musi zawierać między innymi:

- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,

Właściwym do rozpatrzenia odwołania od decyzji w sprawie emerytury lub renty jako sąd I instancji jest sąd okręgowy wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, natomiast sądy rejonowe rozpatrują sprawy dotyczące zasiłków (chorobowy, wyrównawczy, macierzyński), świadczenie rehabilitacyjne itp.

- imię i nazwisko oraz oznaczenie miejsca zamieszkania osoby odwołującej się, ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocnika,

- oznaczenie rodzaju pisma, w tym przypadku będzie to odwołanie,

- wskazanie, czy skarżymy decyzję w całości czy w części,

- uzasadnienie odwołania, wnioski, zarzuty, podanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności (np. żądanie przeprowadzenia dowodów z zeznań świadków czy opinii biegłych),

- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,

- wymienienie załączników.

Po złożeniu odwołania, ZUS w ciągu 30 dni od daty złożenia odwołania może zmienić lub uchylić wydaną decyzję. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie. W praktyce organ rentowy rzadko zmienia swoje decyzje. Wówczas ma obowiązek przekazać odwołanie do właściwego sądu w terminie 30 dni od otrzymania odwołania.

Postępowanie sądowe

Po przekazaniu odwołania postępowanie prowadzone jest przez sąd, który wyznacza terminy rozpraw oraz prowadzi postępowanie dowodowe. W toku postępowania strony mają prawo do składania wyjaśnień. Sąd zazwyczaj dopuszcza dowód z przesłuchania stron. Ponadto strona odwołująca może przedstawiać dodatkowe dowody oraz składać wnioski na poparcie swoich twierdzeń, np. dokumentację medyczną, powołanie określonych osób na świadków. Dodatkowo sądy nie mając specjalistycznej wiedzy medycznej, powołują w sprawie biegłych. Sąd I instancji po przeprowadzeniu postępowania, wydaje wyrok, uwzględniający odwołanie i zmieniający decyzję ZUS w całości lub części bądź oddalający złożone odwołanie. Od wyroku sądu I instancji stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji. W przypadku, gdy żadna ze stron nie złoży apelacji, wyrok uprawomacnia się.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA