REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy

Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy
Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W razie sporu pracownik oraz pracodawca powinni dążyć do ugodowego zakończenia sporu. Takim sposobem jest mediacja, która może być prowadzona na podstawie umowy o mediację lub postanowienia sądu.

Mediacja - definicja

Pośredniczenie w sporze przez bezstronną osobę trzecią, mające na celu ułatwienie stronom konflik­tu dojście do porozumienia.

Autopromocja

Mediacja pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

Strony stosunku pracy powinny dążyć do ugodo­wego zakończenia sporu na każdym jego etapie. Pracownik przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego powinien mieć prawo do poddania sporu pod rozstrzygnięcie przez komi­sję pojednawczą. Jeżeli wystąpi z takim wnios­kiem, pracodawca może rozważyć możliwość utworzenia komisji, jeśli wcześniej nie została powołana w zakładzie pracy. Mediacja może być prowadzona na podsta­wie umowy (umowa o mediację) bądź decyzji sądu (postanowienie sądu o skierowaniu spra­wy do mediacji).

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Mediację na podstawie umowy o mediację może prowadzić niezależna osoba lub zespół.

Strony stosunku pracy samodzielnie mogą zwrócić się o rozwiązanie sporu w dro­dze mediacji. W umowie o poddanie sprawy pod mediację powinny określić co najmniej przedmiot mediacji (sporu), wskazać mediatora albo okre­ślić sposób jego powołania. Skierowanie sprawy do rozstrzygnięcia mediatora powoduje przerwa­nie biegu przedawnienia w sprawie; po bezsku­tecznym jej zakończeniu bieg przedawnienia jest liczony od nowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mediatorem nie może być czynny zawodowo sędzia ani żadna ze stron konfliktu. Może nim być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystająca z pełni praw publicznych. Mediator powinien cechować się bez­stronnością oraz chęcią nakłonienia stron sporu do wzajemnych ustępstw i zawarcia ugody. Listy zawo­dowych mediatorów są prowadzone przez preze­sów sądów okręgowych.

Mediacja sądowa

Mediacja sądowa jest prowadzona na podstawie postanowienia sądu. Kierując sprawę do mediacji, sąd wskazuje osobę mediatora oraz wyznacza czas mediacji. Sąd może skierować strony na media­cję do czasu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. Później jest to możli­we wyłącznie na zgodny wniosek stron. Wynikiem postępowania mediacyjnego powin­na być ugoda. W celu jej zawarcia strony czynią wzajemne ustępstwa. Nie wszystkie ustępstwa są dopuszczalne, np. pracownik nie może zrzec się urlopu czy wynagrodzenia zasadniczego za pracę. Sąd nie zaakceptuje ugody, której treść jest nie­zgodna z prawem lub zasadami współżycia spo­łecznego albo na podstawie której strony zamie­rzają obejść przepisy prawa.

Ugoda sądowa jest tytułem egzekucyjnym, nie jest nim ugoda zawarta bezpośrednio przed mediato­rem. Tytułem egzekucyjnym jest również ugoda, która z mocy ustawy podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA