REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna a pozwy o nadgodziny

Karolina Bogumił-Łagowska
Natalia Żyżylewska
Praca zdalna a pozwy o nadgodziny/Fot. Shutterstock
Praca zdalna a pozwy o nadgodziny/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadgodziny w pracy zdalnej to problem, z którym obecnie mierzy się wielu pracodawców. Kto najczęściej wnosi pozew do sądu pracy? Czy da się temu zaradzić?

Praca zdalna podczas pandemii

Globalna pandemia Covid-19 zmusiła świat do zmian, jakich nikt się nie spodziewał. Ustawodawcy musieli dotychczasowe przepisy dostosować do obecnie panującej sytuacji, w tym często zmuszeni byli do tworzenia kompletnie nowych rozwiązań prawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Przede wszystkim po raz pierwszy w polskim prawie zostało wprowadzone pojęcie pracy zdalnej. Szybka reakcja ustawodawcy na zagrożenie wynikające z Covid-19 powoduje jednak wiele trudności, które mają związek z niedopracowanymi przepisami.

Praca zdalna a odpoczynek pracowników

Głównym problemem, z jakim mierzą się pracodawcy, to zachwianie czasu pracy oraz naruszenie prawa do odpoczynku pracowników. Pracodawcy często wymagają od pracowników świadczenia pracy poza godzinami pracy, tj. piszą emaile czy dzwonią do pracowników po teoretycznie zakończonej pracy, a także w trakcie urlopów. W rzeczywistości jednak „czas zakończenia pracy” jest w obecnych czasach terminem bliżej niesprecyzowanym. Poprzez wprowadzenie pracy zdalnej, zacierają się granice pomiędzy „czasem wolnym” a „pracą”.

Problem zauważyły niektóre kraje europejskie, które postanowiły uregulować tę materię. Także w samej Unii Europejskiej rozpoczęto debaty nad uregulowaniem nowego prawa – prawa do bycia offline.

Prawo do odpoczynku w Kodeksie pracy

W Kodeksie pracy określone zostały dokładne limity i ograniczenia, których pracodawca zobowiązany jest przestrzegać, w tym uregulowane są dosyć szczegółowo zagadnienia związane z czasem pracy, prawem do odpoczynku dobowego i tygodniowego pracownika oraz prawem do odpoczynku urlopowego. Wydaje się, że obecne uregulowania są wystarczające. Jednak życie, a zwłaszcza nowa sytuacja na świecie weryfikuje przepisy na nowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna a pozwy o wynagrodzenie za nadgodziny

REKLAMA

W związku z powyższym do sądów pracy zaczęło trafiać wiele pozwów, których przedmiotem jest zapłata za pracę w godzinach nadliczbowych. Pozwy najczęściej wnoszą byli pracownicy. Co ciekawe pracownicy nie domagają się stwierdzenia, iż pracodawca naruszył prawo do odpoczynku oraz przepisy czasu pracy, tylko pragną uzyskać należne im wynagrodzenie za nadgodziny.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, iż potrzebne jest uregulowanie możliwości świadczenia pracy w formie zdalnej, zwłaszcza określenie jasnych zasad współpracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, ponieważ ta forma zatrudnienia jest coraz bardziej popularna. Konieczna jest także analiza problemu nadgodzin w pracy zdalnej i wypracowanie rozsądnych rozwiązań.

Jakie rozwiązania dla pracodawcy?

Pracodawcom rekomendujemy stosowanie sprawnego systemu monitorowania czasu pracy pracowników oraz dokumentowanie faktycznych nadgodzin. Przede wszystkim za nadgodziny może być uznany czas pracy, który pracownik przepracował w konsekwencji polecenia pracodawcy. Z tego względu niezwykle istotne jest prowadzenie regularnej dokumentacji czasu pracy pracowników. Ponadto zalecamy monitorowanie nadchodzących zmian, zwłaszcza w Kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej. Oczekiwane zmiany będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie wielu firm, które obecnie korzystają, ale może też w przyszłości będą korzystać z pracy zdalnej.

Karolina Bogumił-Łagowska, radca prawny, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
Natalia Żyżylewska, aplikantka radcowska w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

Pracownika można ukarać, jeśli nie chce wykorzystać urlopu wypoczynkowego

Kara porządkowa grozi pracownikowi, który nie chce współpracować z pracodawcą w kwestii wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop powinien być wypłacany tylko wtedy, gdy odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

REKLAMA

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

REKLAMA