Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracodawcy.
Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?
Aktualizacja: 31.05.2017
Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? »
Zakaz konkurencji nie z każdym pracownikiem!
Aktualizacja: 02.09.2011
W zakresie określonym w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. »
Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych
Aktualizacja: 29.09.2011
Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie? »
Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?
Aktualizacja: 14.09.2011
Co do zasady Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Kodeks pracy nie zabrania jednak wydłużania tego okresu. »
Kiedy praca dozwolona jest w niedziele i święta?
Aktualizacja: 12.09.2011
Kodeks pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta, określone ustawie o dniach wolnych od pracy. Ponadto, zgodnie z Kodeksem pracy, praca w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Od takiej zasady są jednak wyjątki. »
Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?
Aktualizacja: 12.09.2011
Skrupulatnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może okazać się pomocnym i skutecznym narzędziem w przypadku sporu z pracownikiem o nadgodziny. Warto także wiedzieć, że pracownik będzie mógł wywalczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy. »
Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie. »
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy
Aktualizacja: 12.09.2011
Codzienne przychodzenie do pracy jest obowiązkiem każdego pracownika. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że z pewnych przyczyn nie może on stawić się w pracy, musi koniecznie zawiadomić o tym fakcie pracodawcę i usprawiedliwić swoją nieobecność. »
Jak mam udzielić urlopu pracownikowi ochrony?
Aktualizacja: 14.09.2011
Jestem pracodawcą zatrudniającym pracowników ochrony. Ich rozkład czasu pracy przewiduje pracę przez 12 godzin dziennie, a w niektóre dni 8 godzin dziennie. W tym zdarza się również, iż w dni powszechnie wolne od pracy, jak niedziela lub święta, pracownicy ci również pracują. Jak powinien być im udzielany urlop? »
W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?
Aktualizacja: 13.09.2011
Celem skutecznego nałożenia kary porządkowej oprócz wysłuchania pracownika niezbędne jest jeszcze zawiadomienie pracownika. Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. »
Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku? »
Dokumentacja pracownicza dotycząca wymierzenia kary porządkowej
Aktualizacja: 13.09.2011
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować kary porządkowe. »
Odpowiedzialność materialna pracowników
Aktualizacja: 13.09.2011
Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy uzyskania od pracownika odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził pracodawcę na szkodę. Kodeks pracy przewiduje odrębnie odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej oraz szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej. »
Jakich danych może domagać się od pracownika pracodawca? (art. 22(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracodawca może domagać się od pracownika podania tylko określonych danych osobowych. Od kandydata na pracownika pracodawca może żądać jeszcze mniejszej ilości danych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI