REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik niepełnoetatowy, Obliczanie wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Wypłata pensji czy innych świadczeń pieniężnych to nie jedyny sposób wynagrodzenia osób świadczących usługi na rzecz spółki akcyjnej. Wyposażenie takich osób np. w imienne świadectwa założycielskie może być dla obydwu stron bardziej korzystne.

Na jakim stanowisku kierowniczym nie płaci się dodatków za godziny nadliczbowe

Osoby zajmujące stanowiska kierownicze muszą czasami zostawać w pracy dłużej niż inni. Pracodawca może im nawet zmniejszać prawo do dobowego czy tygodniowego odpoczynku i zarazem nie musi takiej pracy „po godzinach” dodatkowo wynagradzać. Powinien mieć jednak pewność, że osoba, wobec której stosuje tego rodzaju ograniczenia, faktycznie wykonuje zadania kierownika. W razie sporu przed sądem będzie to musiał udowodnić.

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji publicznej - brak jasnych kryteriów zwolnień

Pracodawcy RP już na etapie projektowania ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych wskazywali, że dokument nie zawiera żadnych przesłanek co do wyboru pracowników, z którymi stosunek pracy ma zostać rozwiązany.

REKLAMA

Potrącenie alimentów z wynagrodzenia

Świadczenia socjalne finansowane z zfśs

Głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku – tak wynika z badania na temat zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs). Badania zostały przeprowadzone w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych.

Jak zgodnie z prawem wynagradzać pracowników za dodatkową pracę

Praca wykraczająca poza obowiązujący pracownika wymiar powinna być wynagradzana z uwzględnieniem dodatkowych składników podwyższających miesięczną pensję. Dotyczy to również pracy w innej jednostce należącej do tego samego pracodawcy.

Dodatki do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie – mogą być określone w przepisach wewnętrznych.

REKLAMA

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Jakie ograniczenia wynikają z zatrudniania pracownic w ciąży

Pracownic w ciąży nie można zatrudnić m.in. w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży. Ograniczenia te często dezorganizują pracodawcom pracę.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. Jednakże wynagrodzenie to przysługuje tylko wtedy, gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i pod warunkiem że przepisy prawa pracy tak stanowią.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy

W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny.

Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję

Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia.

Komu pracodawca może udostępnić dokumentację płacową pracownika

Tylko kontrolerzy PIP, ZUS, urzędów skarbowych czy przedstawiciele sądów i prokuratury mają prawo wglądu do dokumentacji płacowej pracownika bez jego zgody.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 tys. 440,22 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Można zwolnić grupowo i indywidualnie pracowników, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego i obniżyli etat – stanowisko MPiPS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają w tym czasie z obniżonego etatu, można wypowiedzieć umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (pod warunkiem niezłożenia sprzeciwu przez organizację związkową). Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i obniżającego etat jest taka sama jak pracownika na urlopie wychowawczym.

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Jak prowadzić dokumentację płacową pracowników

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (m.in. kart ewidencji czasu pracy, imiennych list wypłacanego wynagrodzenia) oraz akt osobowych pracowników.

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Pracodawcy nie płacą pracownikom wynagrodzeń

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników - pomoc dla pracodawców

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął w piątek, 29 października, poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Kiedy wypłacić wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy

Obowiązkiem pracodawcy jest prawidłowe ustalenie wynagrodzenia za pracę. Najczęściej do jego obliczenia brane są pod uwagę stawki wynagrodzenia wskazane w umowie o pracę.

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Jak prawidłowo rozliczyć zaliczkę

Pracodawca może określić zasady udzielania oraz rozliczania zaliczek pieniężnych w obowiązujących u niego przepisach wewnętrznych, np. regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Nadgodziny – konsekwencją zmiany czasu na zimowy

W nocy 31 października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Dla wykonujących pracę tej nocy oznacza to wydłużenie czasu pracy.

Co grozi pracodawcy za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia

W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych.

Jaką odpowiedzialność ponosi kadrowa za niedopełnienie obowiązków wobec komornika

Nasza kadrowa nie odpowiedziała na pismo komornika i nie dokonywała potrąceń z wynagrodzenia pracownika, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Czy w związku z tym zakład pracy może zostać ukarany przez komornika? Czy kadrowa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za niewywiązanie się z obowiązków wobec komornika?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone stawką godzinową, oprócz tego w umowie jest zapis, że może on otrzymać do 1000 zł premii. W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który został przyjęty do pracy 6 sierpnia 2010 r., natomiast od 20 sierpnia 2010 r. stał się niezdolny do pracy?

Jak zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową w przypadku oddania czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych

Nasz pracownik wykonywał w okresie rozliczeniowym przez 10 godzin pracę w godzinach nadliczbowych. Zdecydowaliśmy się na oddanie mu w zamian czasu wolnego w proporcji 1 do 1,5, gdyż pracownik nie złożył wniosku o odbiór tych nadgodzin w formie czasu wolnego. Do końca okresu rozliczeniowego zdążyliśmy jednak oddać pracownikowi jedynie czas wolny w proporcji 1 do 1. Co z pozostałą częścią nieoddanego czasu wolnego? Czy możemy go udzielić w kolejnym okresie rozliczeniowym albo czy musimy zapłacić pracownikowi za godziny nadliczbowe, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Dodatek spisowy

Czy od dodatków spisowych przyznanych pracownikom urzędu z tytułu powołania w skład Gminnego Biura Spisowego trzeb odprowadzić składkę ZUS i jak należy obliczyć podatek dochodowy?

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Jak wliczać do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną, gdy nastąpiła zmiana etatu

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2010 r. w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 kwietnia 2010 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W sierpniu br. pracownik przebywał 5 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, gdy pracownik poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje także premię kwartalną, pomniejszaną za okresy pobierania zasiłków?

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Na rozliczenie dyżuru ma wpływ to, czy dyżur był pełniony w domu czy w zakładzie pracy. Ważne jest również to, czy pracownik wykonywał w tym czasie pracę.

W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

Chciałbym zatrudnić odpłatnie osobę do pracy w ramach praktyk absolwenckich. Czy wynagrodzenie przysługujące takiej osobie mogę ustalić w dowolnej wysokości?

Jak rozliczyć zaległe wynagrodzenie za „powodziową” absencję w pracy

W maju 2010 r. nasz pracownik nie przychodził do pracy przez kilka dni z powodu powodzi. Za ten miesiąc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie pomniejszone o czas tej nieobecności. Dowiedziałam się, że ustawa powodziowa, która weszła w życie 9 lipca 2010 r., nakazała wsteczną wypłatę wynagrodzenia za taką absencję. W jaki sposób ją obliczyć? Czy należą się pracownikowi odsetki? Jak wykazać taką nieobecność w raportach ZUS?

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Pracownik, który nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest też fakt późniejszego poinformowania przez pracodawcę o nienależnej wypłacie (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10).

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - Tusk jest sceptyczny

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej (TK) uzgodnili wysokość wynagrodzenia minimalnego na 2011 rok. Ma ona wynieść 1 408 zł brutto. Premier Donald Tusk jest sceptyczny wobec propozycji podnoszenia płacy minimalnej w Polsce, "szczególnie w tych trudnych czasach".

Rząd określi w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie za pracę

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w Komisji Trójstronnej (KT) nie doszli do porozumienia w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia w 2011 r. Oznacza to, że obowiązującą w przyszłym roku najniższą pensję określi rząd w rozporządzeniu.

Sposób obliczania wynagrodzenia przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca powoduje, że pracodawca musi wyliczyć pensję osobno z okresu przed i po zmianie uposażenia.

Zmiana etatu a zmiana wysokości pensji

Nasz pracownik pracował do tej pory na 1/2 etatu. Od 1 września zamierzamy zatrudnić go na cały etat. Pracownik otrzymuje pensję w wysokości 1250 zł. Czy od września pensja ta musi wzrosnąć do 2500 zł?

Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu

Mamy 2 pracowników pracujących na część etatu. Obaj mają staż pracy powyżej 10 lat. Jeden z nich jest zatrudniony na 3/4 etatu i posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Drugi takiego orzeczenia nie ma, ale jest zatrudniony na 1/4 etatu. Jak obliczyć urlop w obu przypadkach?

Obliczanie dodatku za nadgodziny

Wysokość dodatku za nadgodziny jest uzależniona od pory dnia, w której pracownik świadczy pracę oraz od tego, czy jest on wynagradzany stawką stałą czy zmienną.

Wynagrodzenie za urlop wypadający na przełomie miesięcy

W przypadku wykorzystywania przez pracownika urlopu na przełomie miesięcy nie ma potrzeby liczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego osobno dla każdego z miesięcy.

REKLAMA