Kategorie

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Joanna Pysiewicz-Jężak
Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Jeżeli pracodawca bezpodstawnie obniża wysokość wynagrodzenia lub innego świadczenia pieniężnego, naraża się na zarzut dopuszczenia się wykroczenia przeciwko prawom pracownika i zgodnie z art. 282 § 1 pkt 1 k.p. podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Wszystkie działania podejmowane przez pracodawcę w celu obniżenia wynagrodzenia powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pracodawca, który z różnych względów chce obniżyć wynagrodzenie pracownika, może tego dokonać na mocy porozumienia zawartego między nim a pracownikiem lub przez zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.

Takie obniżenie wynagrodzenia dotyczy albo dłuższego okresu (np. do czasu zakończenia problemów finansowych pracodawcy), albo dokonywane jest na czas nieokreślony. Obniżenie wynagrodzenia może być również krótkotrwałe (za wadliwe wykonanie produktu lub usługi) albo jednorazowe (po nałożeniu na pracownika kary pieniężnej).

Porozumienie stron

Porozumienie stron mające na celu zmianę wynagrodzenia wymaga zgodnego oświadczenia woli zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej ze wskazaniem dokładnej daty, od kiedy mają obowiązywać nowe warunki płacy. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści umowy następuje z chwilą zawarcia porozumienia. Porozumienie zmieniające nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika, niż wynika to z przepisów prawa pracy (art. 18 k.p.).

Wzór porozumienia zmieniającego >>


Przykład

20 października pracodawca oświadczył pracownikowi, że od 22 października z powodu kłopotów finansowych jego wynagrodzenie zostanie obniżone o 20%. Pracodawca uzyskał zgodę pracownika i zawarł z nim porozumienie zmieniające.

Reklama

Pracownik pobiera stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 3500 zł i 525 zł dodatku za wysługę lat (15% od wynagrodzenia zasadniczego), czyli razem 4025 zł. Od 22 października wynagrodzenie pracownika będzie wynosić 3220 zł (2800 zł – wynagrodzenie zasadnicze + 420 zł dodatek za wysługę lat).

Aby obliczyć, jakie wynagrodzenie pracownik ma otrzymać za październik, należy wynagrodzenie przysługujące przed i po obniżeniu podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w październiku w celu ustalenia stawki godzinowej przysługującej pracownikowi przed i po obniżeniu wynagrodzenia.

Czy można zobowiązać do wykorzystania urlopu pracownika, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające >>

4025 zł : 168 godz. = 23,96 zł
3220 zł : 168 godz. = 19,17 zł

Następnie stawkę godzinową przed obniżeniem wynagrodzenia mnożymy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracował po obniżeniu, i otrzymaną kwotę odejmujemy od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi przed obniżką. Podobnie postępujemy ze stawką godzinową po obniżeniu, mnożąc stawkę godzinową po obniżeniu przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracował przed obniżeniem, i otrzymaną kwotę odejmujemy od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi po obniżce.

23,96 zł x 48 godz. = 1150,08 zł
4025 zł – 1150,08 zł = 2874,92 zł
19,17 zł x 120 godz. = 2300,40 zł
3220 zł – 2300,40 zł = 919,60 zł

Otrzymane kwoty sumujemy. Wynik stanowi wynagrodzenie pracownika za październik: 2874,92 zł + 919,60 zł = 3794,52 zł.


Wypowiedzenie zmieniające

W przypadku gdy pracownik nie wyraża zgody na zawarcie porozumienia, pracodawca może obniżyć mu wynagrodzenie, wręczając na piśmie tzw. wypowiedzenie zmieniające, które jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Procedura dokonywania wypowiedzenia zmieniającego określona została w art. 42 k.p. W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca powinien zaproponować pracownikowi nowe warunki płacy i uzasadnić wypowiedzenie, jeśli dotyczy ono umowy zawartej na czas nieokreślony. Poucza także pracownika o możliwości nieprzyjęcia zaproponowanych warunków do upływu połowy okresu wypowiedzenia, co będzie skutkować rozwiązaniem umowy z upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające >>

Przepisy o długości okresu wypowiedzenia stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest więc uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przez wypowiedzenie zmieniające pracodawca może również obniżyć wynagrodzenie osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy zawartej na zastępstwo oraz umowy zawartej na czas określony. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie może dotyczyć tylko umowy zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli strony w umowie przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Termin, od którego zacznie obowiązywać obniżone wynagrodzenie, zależy od terminów wypowiedzenia obowiązujących pracownika.

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Obniżenie wynagrodzenia może wiązać się z obniżeniem wymiaru czasu pracy. Pracodawca, który szuka oszczędności albo ogranicza zakres swojej działalności, może zaproponować pracownikowi, że obniża jego wymiar czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia. Pracodawca może tego dokonać uzyskując zgodę pracownika i zawierając porozumienie zmieniające albo wręczając mu wypowiedzenie zmieniające.


Przykład

Pracodawca w związku z ciężką sytuacją finansową firmy zaproponował pracownikom obniżenie wynagrodzenia do 1000 zł brutto. Pracodawcy zależało na szybkim wprowadzeniu zmian. Zaproponował więc wprowadzenie zmian na zasadzie porozumienia. Pracownicy zgodzili się na tę propozycję, obawiając się zwolnień i zamknięcia zakładu pracy. Pracodawca, wprowadzając taką zmianę, naruszy przepisy prawa pracy, gdyż porozumienie zmieniające nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracowników niż wynikające z przepisów prawa pracy. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w 2010 r. wynosi 1317 zł i nie może być obniżane nawet na zasadzie porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem. W zaistniałej sytuacji pracodawca, chcąc obniżyć wynagrodzenie pracownikom do ok. 1000 zł zgodnie z przepisami prawa, powinien obniżyć im proporcjonalnie wymiar czasu pracy do 3/4 etatu (1317 zł x 3/4 = 987,75 zł).

Czy można wliczać dodatek stażowy do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia >>

Pracodawca, proponując pracownikowi nowe warunki płacy zarówno na drodze porozumienia stron, jak i wypowiedzenia zmieniającego, powinien pamiętać, że po zmianie nowe wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia, które w 2010 r. wynosi 1317 brutto.

W 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1386 zł.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.