reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Wypłata pensji czy innych świadczeń pieniężnych to nie jedyny sposób wynagrodzenia osób świadczących usługi na rzecz spółki akcyjnej. Wyposażenie takich osób np. w imienne świadectwa założycielskie może być dla obydwu stron bardziej korzystne.

Pracownik zwraca uwagę nie tylko na wynagrodzenie zasadnicze. Ważne dla niego są też inne składniki wynagrodzenia – świadczenia socjalne, dodatki, wyposażenie w określony sprzęt.

Dla pracodawcy niejednokrotnie bardziej korzystne jest wyposażenie pracowników w samochody czy telefony niż podniesienie im pensji, gdyż jest to wydatek jednorazowy. Producenci aut czy sprzętu elektronicznego mogą stosować takie deputaty. Nie każdy pracodawca jednak wytwarza produkty, które można dać pracownikom. Jest jednak coś, co każda spółka – zwłaszcza akcyjna – posiada. Jest to kapitał.

Zarówno spółka, jak i pracownik na skutek podzielenia się kapitałem mogą odnieść korzyści. Wątki podatkowe są tutaj dość złożone, niemniej należy przyjąć, że takie wynagrodzenie pracownika może być dla spółki akcyjnej optymalne podatkowo. Ponadto, czasem będziemy mieli do czynienia z sytuacją (w szczególności w przypadku dużych spółek), w której dokapitalizowanie pracowników nie będzie odczuwalne ani dla spółki, ani dla reszty akcjonariatu.

Imienne świadectwa założycielskie

Spółka akcyjna może wydawać imienne świadectwa założycielskie w celu wynagrodzenia usług świadczonych przy powstaniu spółki (art. 355 § 1 k.s.h.).

Imienne świadectwo założycielskie wydawane jest na określony czas, najwyżej na 10 lat od chwili zarejestrowania spółki. Świadectwa dają prawo uczestnictwa w podziale zysku spółki w granicach ustalonych przez statut, po uprzednim odliczeniu na rzecz akcjonariuszy określonej w statucie minimalnej dywidendy (art. 355 § 2 k.s.h.). Dodatkowe ograniczenie wprowadza art. 355 § 3 k.s.h. Przepis ten wskazuje bowiem, że wynagrodzenie za usługi lub inne świadczenia związane z powstaniem spółki akcyjnej nie może przewyższać zwykłego wynagrodzenia przyjętego w obrocie. Należy jednak zauważyć, że o takim przekroczeniu będzie można mówić tylko w bardzo szczególnych przypadkach. Po pierwsze dlatego, że samo pojęcie „wynagrodzenie przyjęte w obrocie” jest nieostre. Po drugie, że w chwili przyznania imiennego świadectwa założycielskiego należne na jego podstawie wynagrodzenie nie jest znane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama