reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, czyli za wcześnie, powinni Państwo poinformować pracownicę o uchybieniu terminu oraz umożliwić jej wycofanie wniosku i ponowne złożenie go we właściwym terminie. Gdy jednak pracownica nie wycofa wniosku, wymiar etatu powinni Państwo obniżyć jej nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku i od tego dnia pracownicy będzie przysługiwała 12-miesięczna ochrona stosunku pracy. Wniosek o obniżenie wymiaru etatu pracownica powinna bowiem złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

UZASADNIENIE

 Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Jest to rozwiązanie przewidziane dla pracowników (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), którzy chcą łączyć pracę zawodową z opieką nad małymi dziećmi.

W takim przypadku pracownik powinien złożyć wniosek na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego złoży wniosek o obniżenie wymiaru etatu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Ochrona przed zwolnieniem z pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, który obniżył wymiar etatu, wynosi maksymalnie 12 miesięcy.

Wniosek złożony przez uprawnionego pracownika z wyprzedzeniem krótszym niż 2-tygodniowe, wiąże pracodawcę z mocy prawa, ale nie zobowiązuje do obniżenia wymiaru czasu pracy w terminie krótszym niż po upływie 2 tygodni (art. 1867 § 2 Kodeksu pracy). Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby określony we wniosku wcześniejszy termin rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze został przez pracodawcę uwzględniony na podstawie jego autonomicznej decyzji, jeżeli będzie on w stanie zorganizować pracę uwzględniając obniżony wymiar etatu pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama