Kategorie

Sposób obliczania wynagrodzenia przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Julia Bartoszek
Zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca powoduje, że pracodawca musi wyliczyć pensję osobno z okresu przed i po zmianie uposażenia.

Pensja pracownika może się zmieniać. Wpływają na to różne czynniki.

Ustalając wysokość wynagrodzenia, pracodawca musi pamiętać, że wynagrodzenie powinno odpowiadać w szczególności:

 • rodzajowi wykonywanej pracy,
 • kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu,
 • uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 k.p.).

Swobodę w określaniu wynagrodzenia ogranicza również ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią pracownik, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może otrzymać wynagrodzenia niższego – w 2010 r. – niż 1317 zł.

WAŻNE!
Pracownicy zatrudnieni na część etatu mają prawo do części tej kwoty ustalonej proporcjonalnie do wysokości etatu.

Podwyżka wynagrodzenia

Ze sposobem zwiększenia pensji pracownika pracodawca przeważnie nie powinien mieć kłopotów. Podwładni chętnie przystają na takie działania. Najczęściej podwyżka wynagrodzenia następuje więc w drodze porozumienia stron, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nastąpiło to na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

WAŻNE!
Podwyżka wynagrodzenia, która była wynikiem wypowiedzenia zmieniającego, wywołuje skutek dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, niezależnie od tego, kiedy pracownik oświadczył, że wyraża zgodę na nowe warunki.

Jeżeli strony ustalą, że podwyżka ma nastąpić z początkiem kolejnego miesiąca – wyższe składniki pensji należy uwzględnić od początku tego kolejnego miesiąca. Może jednak zdarzyć się i tak, że pracownik otrzyma podwyżkę w trakcie miesiąca.

Ustalenie wynagrodzenia chorobowego >>

Aby obliczyć takie wynagrodzenie, należy zastosować takie same reguły jak w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w sytuacji gdy okres jego pozostawania w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca. W związku z tym pracodawca musi ustalić stawkę godzinową obowiązującą za część miesiąca przed podwyżką oraz stawkę godzinową po zwiększeniu wynagrodzenia. Kolejnym krokiem będzie pomnożenie tej stawki przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracował po podwyżce. Otrzymaną w ten sposób kwotę trzeba odjąć od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi przed podwyżką. Tak samo należy postąpić ze stawką godzinową po podwyżce. Finalnie obie kwoty trzeba zsumować, a wynik da nam wynagrodzenie za cały miesiąc.

Przykład

Pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym. Pracownik otrzymuje stałą pensję w wysokości 2300 zł za miesiąc. Strony ustaliły, że od 23 sierpnia wynagrodzenie pracownika wzrośnie do 3000 zł.

W takiej sytuacji należy osobno obliczyć wynagrodzenie za okres:

 • 1–22 sierpnia 2010 r.,
 • 23–31 sierpnia 2010 r.

Obliczanie wynagrodzenia za sierpień:

1. Wynagrodzenie za pełny miesiąc przysługujące odpowiednio przed i po podwyżce należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w sierpniu. W ten sposób otrzymamy 2 stawki godzinowe (przed i po podwyżce) na sierpień:

 • od 1 do 22 sierpnia 2010 r. – 2300 zł : 176 godz. = 13,07 zł/godz.,
 • od 23 do 31 sierpnia 2010 r. – 3000 zł : 176 godz. = 17,04 zł/godz.

2. Następnie należy stawkę godzinową za poszczególne dni sprzed podwyżki pomnożyć przez liczbę godzin pracy do przepracowania od 23 do 31 sierpnia 2010 r.:

 • 13,07 zł/godz. x (7 dni x 8 godz.) = 13,07 x x 56 godz. = 731,92 zł,

i odjąć od starego wynagrodzenia:

 • 2300 zł – 731,92 zł = 1568,08 zł.

3. Podobnie należy postąpić z wynagrodzeniem po podwyżce – pomnożyć je przez liczbę godzin sprzed podwyżki i odjąć od nowego wynagrodzenia:

 • 17,04 zł/godz. x (15 dni x 8 godz.) = 17,04 zł/godz. x 120 godz. = 2044,80 zł,
 • 3000 zł – 2044,80 zł = 955,20 zł.

4. Następnie należy zsumować obie kwoty i w ten sposób uzyskamy wynagrodzenie za sierpień 2010 r.:

 • 1568,08 zł + 955,20 zł = 2523,28 zł.

Zmniejszenie pensji

Analogicznie należy postąpić w przypadku, gdy na skutek różnych okoliczności pensja została zmniejszona w trakcie miesiąca.

Przykład

Pracodawca na mocy wypowiedzenia zmieniającego obniżył pracownikowi pensję z 2880 zł na 2500 zł. Wypowiedzenie skutkuje z dniem 14 września 2010 r. Pracownik jest wynagradzany stałą pensją, pracuje w systemie równoważnym.

W okresie od 1 do 13 września miał do przepracowania 98 godzin, natomiast od 14 do końca września w harmonogramie zaplanowano 78 godzin pracy.

1. Obliczanie stawki godzinowej:

2880 zł : 176 godz. (wymiar czasu we wrześniu 2010 r.) = 16,36 zł,

2500 zł : 176 godz. = 14,20 zł.

2. Stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin do przepracowania odpowiednio w okresie przed obniżką i po niej i odejmujemy odpowiednio od starego i nowego wynagrodzenia:

Okres od 1 do 13 września:

 • 16,36 zł x 98 godz. = 1603,28 zł,
 • 2880 zł – 1603,28 zł = 1276,72 zł.

Okres od 14 do 30 września:

 • 14,20 zł x 78 godz. = 1107,60 zł,
 • 2500 zł – 1107,60 zł = 1392,40 zł.

3. Wynagrodzenie za wrzesień 2010 r. wynosi:

1276,72 zł + 1392,40 zł = 2669,12 zł.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.