reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu

Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu

Mamy 2 pracowników pracujących na część etatu. Obaj mają staż pracy powyżej 10 lat. Jeden z nich jest zatrudniony na 3/4 etatu i posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Drugi takiego orzeczenia nie ma, ale jest zatrudniony na 1/4 etatu. Jak obliczyć urlop w obu przypadkach?

Jeżeli pracownicy będą zatrudnieni co najmniej przez cały ten rok, to w 2010 r. będzie im przysługiwał urlop w wysokości 20 dni, tj. 160 godzin w przypadku pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, oraz 7 dni, tj. 56 godzin w przypadku pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu.

W przypadku pracownika opisanego w pytaniu dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego w wymiarze 10 dni nie należy się, gdyż ma on orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W związku z tym obu pracownikom przysługuje tylko zwykły, kodeksowy urlop.

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na część etatu obniża się stosownie do wymiaru etatu. W związku z tym przy założeniu, że pracownicy będą pracować przez cały rok, należy im się:

  • dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu:

3/4 x 26 = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni,

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu:

1/4 x 26 = 6,5, po zaokrągleniu 7 dni.

Urlopu udziela się pracownikom w dni ich pracy, ale w przeliczeniu na liczbę godzin, jaka przypada w tym dniu do przepracowania (art. 1542 § 1 k.p.). W związku z tym obowiązujący pracownika dniowy wymiar urlopu należy, zgodnie z Kodeksem pracy, zamienić na wymiar godzinowy. W tym celu należy każdy dzień urlopu pomnożyć przez 8 godzin. Zasada ta obowiązuje również w przypadku pracowników niepełnoetatowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama