| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

 Muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi w listopadzie br. jeden dzień wolny we wtorek lub w środę, tak aby przepracował w tym miesiącu 64 godziny. Nie trzeba natomiast oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta przypadające w dni, które są dla niego harmonogramowo wolne.

UZASADNIENIE

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli w systemie podstawowym czasu pracy święto przypadnie w dzień wolny dla pracownika wynikający z jego rozkładu czasu pracy inny niż niedziela, to pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny do odbioru (art. 130 Kodeksu pracy). Jest to spowodowane tym, że pracownik ma wówczas wolny dzień z tytułu święta, a nie wynikający z rozkładu czasu pracy i trzeba mu jeszcze zapewnić dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasady te odnosimy także do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak w przypadkach, gdy pracownicy ci pracują tylko w niektóre dni tygodnia, nie zawsze zajdzie potrzeba zapewniania im innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające na dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu ich czasu pracy. Wówczas nieoddanie dnia wolnego za święto nie naruszy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik bowiem przeciętnie na tydzień przepracuje nawet mniej niż 5 dni. W tej sytuacji może jednak zostać przekroczony wymiar czasu pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Tak będzie w przedstawionym przez Państwa przypadku. Nie trzeba zatem oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta (1 i 11 listopada), które przypadają w dniach dla niego wolnych od pracy. Pracownik nawet bez odbioru tych wolnych dni będzie miał zachowaną zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak ze względu na wykonywanie pracy w każdy wtorek i środę, w listopadzie br. przepracuje on o 8 godzin za dużo niż wynika z jego etatu i wymiaru czasu pracy obowiązującego w listopadzie br. Przedstawia to poniższy harmonogram czasu pracy.

Rozkład czasu pracy pracownika pracującego na 2/5 etatu we wtorki i środy w podstawowym systemie czasu pracy w listopadzie 2010 r.

W listopadzie 2010 r. wymiar czasu pracy pracownika pełnoetatowego wynosi 160 godzin (po uwzględnieniu jego obniżenia o oba święta). W przypadku pracy na 2/5 etatu wymiar wyniesie 64 godziny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »