reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

 Muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi w listopadzie br. jeden dzień wolny we wtorek lub w środę, tak aby przepracował w tym miesiącu 64 godziny. Nie trzeba natomiast oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta przypadające w dni, które są dla niego harmonogramowo wolne.

UZASADNIENIE

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli w systemie podstawowym czasu pracy święto przypadnie w dzień wolny dla pracownika wynikający z jego rozkładu czasu pracy inny niż niedziela, to pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny do odbioru (art. 130 Kodeksu pracy). Jest to spowodowane tym, że pracownik ma wówczas wolny dzień z tytułu święta, a nie wynikający z rozkładu czasu pracy i trzeba mu jeszcze zapewnić dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasady te odnosimy także do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak w przypadkach, gdy pracownicy ci pracują tylko w niektóre dni tygodnia, nie zawsze zajdzie potrzeba zapewniania im innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające na dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu ich czasu pracy. Wówczas nieoddanie dnia wolnego za święto nie naruszy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik bowiem przeciętnie na tydzień przepracuje nawet mniej niż 5 dni. W tej sytuacji może jednak zostać przekroczony wymiar czasu pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Tak będzie w przedstawionym przez Państwa przypadku. Nie trzeba zatem oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta (1 i 11 listopada), które przypadają w dniach dla niego wolnych od pracy. Pracownik nawet bez odbioru tych wolnych dni będzie miał zachowaną zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak ze względu na wykonywanie pracy w każdy wtorek i środę, w listopadzie br. przepracuje on o 8 godzin za dużo niż wynika z jego etatu i wymiaru czasu pracy obowiązującego w listopadzie br. Przedstawia to poniższy harmonogram czasu pracy.

Rozkład czasu pracy pracownika pracującego na 2/5 etatu we wtorki i środy w podstawowym systemie czasu pracy w listopadzie 2010 r.

W listopadzie 2010 r. wymiar czasu pracy pracownika pełnoetatowego wynosi 160 godzin (po uwzględnieniu jego obniżenia o oba święta). W przypadku pracy na 2/5 etatu wymiar wyniesie 64 godziny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama