reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Pracownik, który nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest też fakt późniejszego poinformowania przez pracodawcę o nienależnej wypłacie (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10).

Iwona S. od listopada 1998 r. była zatrudniona w spółce E., najpierw na stanowisku konsultanta do spraw reklamy, a później, od sierpnia 2002 r. na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży.

Umowa o pracę Iwony S. przewidywała, że na jej miesięczne wynagrodzenie brutto składa się płaca zasadnicza i prowizja naliczana zgodnie z regulaminem wynagradzania prowizyjnego.

W lutym 2005 r. Iwona S. zawarła w imieniu powódki kontrakt z jednym z klientów spółki. Wartość kontraktu wyniosła 537 tys. zł. Kontrakt ten został w lutym wprowadzony do zainstalowanego systemu operacyjnego spółki E., jednak w następnym miesiącu w wyniku błędu rejestratora lub pomyłki systemowej programu wartość tego kontraktu uległa podwojeniu – wyniosła 1 mln 29 tys. zł. Od tej błędnej kwoty została naliczona 1% prowizja.

Błąd w naliczeniu i wypłacie prowizji został wykryty przez pracowników strony powodowej w lipcu 2005 r. W tym też miesiącu jedna z pracownic działu płac przekazała Iwonie S. telefonicznie informację, że w toku weryfikacji zapisów systemowych ustalono, iż prowizja została wypłacona omyłkowo i zaproponowała pozwanej jej spłatę na dogodnych warunkach. Następnego dnia przesłano jej mailem propozycję rozłożenia spłaty w 5 miesięcznych ratach. Iwona S. nie zgodziła się na potrącenie prowizji w tych terminach ani nie zwróciła jej w inny sposób.

Ostatecznie pismem z 19 marca 2008 r. pracodawca wezwał Iwonę S. do dobrowolnego zwrotu prowizji. Pracownica znów odmówiła i w tej sytuacji spółka E. skierowała do sądu pozew o zapłatę nienależnie wypłaconego wynagrodzenia.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Iwona S. początkowo przegrała proces zarówno w I, jak i w II instancji. Jednak Sąd Najwyższy uwzględniając jej skargę kasacyjną, nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy, choćby nie były mu one należne. Pracownik ma bowiem prawo swobodnego dysponowania wypłaconym mu wynagrodzeniem za pracę, które z reguły pożytkuje na własne potrzeby w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama