reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za czas przestoju

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. Jednakże wynagrodzenie to przysługuje tylko wtedy, gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i pod warunkiem że przepisy prawa pracy tak stanowią.

Co do zasady pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Jednak w niektórych sytuacjach pracodawca musi wypłacić pensję za czas, w którym pracownik nie wykonywał pracy. Obowiązek taki ciąży na pracodawcy m.in. w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od pracownika nie może on świadczyć pracy, choć pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Kodeks pracy nie zawiera definicji przestoju. Zgodnie z orzecznictwem przestój jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy, która może być spowodowana jakimś wydarzeniem zewnętrznym, np. przerwą w dostawie prądu, warunkami atmosferycznymi uniemożliwiającymi pracę bądź przyczyną wewnętrzną, np. niedostarczeniem przez pracodawcę narzędzi lub surowców. Może też być spowodowany przez pracownika, np. na skutek uszkodzenia maszyny, na której pracował.

Prawo do wynagrodzenia za przestój

Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za przestój, gdy pracownik był w gotowości do wykonywania pracy, a niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy.

Gotowość do pracy to możliwość wykonywania pracy w każdej chwili. Przez pozostawanie w gotowości do świadczenia pracy należy rozumieć stan, w którym pracownik może niezwłocznie podjąć pracę (wyrok SN z 2 września 2003 r., I PKN 345/02).

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. W takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe niż wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby za czas przestoju, gdyby nie został skierowany do tej pracy.

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego >>

Takiej gwarancji wysokości wynagrodzenia nie ma pracownik, któremu pracodawca powierzył inną pracę w czasie przestoju spowodowanego z winy tego pracownika. W takim przypadku przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę. W przypadku przestoju z winy pracownika, jeśli w tym czasie nie została mu powierzona inna praca, wynagrodzenie nie przysługuje.

Obliczanie wynagrodzenia za przestój

Za czas przestoju przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli zaś taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie tak ustalone nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w danym roku.

Osobiste zaszeregowanie pracownika to wynagrodzenie zasadnicze. W pojęciu wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną mieści się jedynie stawka wynagrodzenia zasadniczego, wynikająca z umowy o pracę, określona godzinowo lub miesięcznie (uchwała SN z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama