| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Zmniejszony wymiar czasu pracy należy wykazać wyłącznie na druku ZUS RCA w bloku III. B, pole 03. Niższy wymiar czasu pracy mogą Państwo wykazać w raporcie za wrzesień, ale nie będzie błędem, jeśli zostanie on wykazany dopiero w raporcie za październik. Nie należy składać żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy. Po obniżeniu wymiar czasu pracy nie może być niższy niż 1/2 etatu (art. 1867 Kodeksu pracy).

Taki wniosek może obejmować tylko okres, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek pracownik powinien złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca musi obniżyć wymiar czasu pracy dopiero od dnia przypadającego po upływie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku.

Pracownicy często korzystają z tego rozwiązania (wnosząc np. o obniżenie wymiaru czasu pracy o 30 minut dziennie), gdyż chroni ich to przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy przez okres pierwszych 12 miesięcy pracy w obniżonym wymiarze.

W opisanym przypadku pracownicy zostanie obniżony wymiar czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu wypoczynkowego. We wrześniu pracownica nie przebywała już na urlopie macierzyńskim. W tym miesiącu miała już tylko jeden tytuł do ubezpieczeń – stosunek pracy (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx). Za ten miesiąc należy za nią złożyć raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od sumy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenia za pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »