reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Zmniejszony wymiar czasu pracy należy wykazać wyłącznie na druku ZUS RCA w bloku III. B, pole 03. Niższy wymiar czasu pracy mogą Państwo wykazać w raporcie za wrzesień, ale nie będzie błędem, jeśli zostanie on wykazany dopiero w raporcie za październik. Nie należy składać żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy. Po obniżeniu wymiar czasu pracy nie może być niższy niż 1/2 etatu (art. 1867 Kodeksu pracy).

Taki wniosek może obejmować tylko okres, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek pracownik powinien złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca musi obniżyć wymiar czasu pracy dopiero od dnia przypadającego po upływie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku.

Pracownicy często korzystają z tego rozwiązania (wnosząc np. o obniżenie wymiaru czasu pracy o 30 minut dziennie), gdyż chroni ich to przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy przez okres pierwszych 12 miesięcy pracy w obniżonym wymiarze.

W opisanym przypadku pracownicy zostanie obniżony wymiar czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu wypoczynkowego. We wrześniu pracownica nie przebywała już na urlopie macierzyńskim. W tym miesiącu miała już tylko jeden tytuł do ubezpieczeń – stosunek pracy (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx). Za ten miesiąc należy za nią złożyć raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od sumy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenia za pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama