Kategorie

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Izabela Lipińska
Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Zmniejszony wymiar czasu pracy należy wykazać wyłącznie na druku ZUS RCA w bloku III. B, pole 03. Niższy wymiar czasu pracy mogą Państwo wykazać w raporcie za wrzesień, ale nie będzie błędem, jeśli zostanie on wykazany dopiero w raporcie za październik. Nie należy składać żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy. Po obniżeniu wymiar czasu pracy nie może być niższy niż 1/2 etatu (art. 1867 Kodeksu pracy).

Taki wniosek może obejmować tylko okres, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek pracownik powinien złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca musi obniżyć wymiar czasu pracy dopiero od dnia przypadającego po upływie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku.

Pracownicy często korzystają z tego rozwiązania (wnosząc np. o obniżenie wymiaru czasu pracy o 30 minut dziennie), gdyż chroni ich to przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy przez okres pierwszych 12 miesięcy pracy w obniżonym wymiarze.

W opisanym przypadku pracownicy zostanie obniżony wymiar czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu wypoczynkowego. We wrześniu pracownica nie przebywała już na urlopie macierzyńskim. W tym miesiącu miała już tylko jeden tytuł do ubezpieczeń – stosunek pracy (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx). Za ten miesiąc należy za nią złożyć raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od sumy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenia za pracę.


Jedną z informacji, jaką należy podawać w raporcie ZUS RCA, jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Wymiar ten należy wykazywać w części III. B, w polu 03 raportu. Wypełnienie tego pola nie sprawia trudności, jeśli pracownik pracuje w jednakowym wymiarze czasu pracy przez cały miesiąc.

Problem może się jednak pojawić, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w trakcie miesiąca. Druk raportu ZUS RCA nie uwzględnia bowiem żadnych podziałów czasowych, tzn. nie jest możliwe wykazanie, od jakiego dnia nastąpiła zmiana w zakresie wymiaru etatu.

Sytuacji tej nie można rozwiązać w ten sposób, by złożyć za pracownika dwa raporty na okresy pracy w różnych wymiarach etatu. Za jedną osobę nie można bowiem złożyć za ten sam miesiąc dwóch raportów składkowych z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Nie można za tego samego pracownika złożyć dwóch raportów ZUS RCA za ten sam miesiąc.

Dlatego dopuszczalne są dwa warianty – można wpisać zredukowany wymiar czasu pracy (z 1/1 do 3/4) w raporcie ZUS RCA za wrzesień albo dopiero w raporcie ZUS RCA za październik.

Do zastosowania pierwszego wariantu nie jest przeszkodą, że wystąpi faktyczna różnica w wypłaconym wynagrodzeniu (wykazane jest 3/4 etatu, a wynagrodzenie będzie większe, gdyż przez połowę miesiąca pracownica otrzymała wynagrodzenie za cały etat). Pracodawca, w razie ewentualnej kontroli, będzie mógł wykazać i udowodnić taką różnicę na podstawie wniosku pracownicy o obniżenie jej wymiaru czasu pracy od 15 września.

Zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje konieczności wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń i na nowo zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Obecnie w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA nie ma informacji o wymiarze czasu pracy, zatem zmiana etatu nie jest zmianą, która wymaga sporządzania dokumentów zgłoszeniowych.

Gdyby pracownica w trakcie miesiąca rozpoczynała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, wówczas zmieniłby się jej także kod tytułu ubezpieczeń. Za taki miesiąc trzeba byłoby złożyć za pracownicę dwa raporty ZUS RCA, każdy z innym kodem tytułu ubezpieczeń, oraz dodatkowo raport ZUS RSA.


PRZYKŁAD

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownica (zgłoszona do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00) złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu, począwszy od 15 września, tj. od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Za wrzesień pracodawca musi złożyć za pracownicę:

 • za okres przebywania na urlopie macierzyńskim:

– raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 00, wykazując składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty wypłaconego we wrześniu zasiłku macierzyńskiego (bez wykazywania wymiaru czasu pracy, z jakiego pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego),

– raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00, wykazując kod świadczenia i przerwy 311 („zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego”) oraz okres od 1 do 14 września i kwotę wypłaconego zasiłku,

 • za okres od powrotu do pracy i rozpoczęcia jej w obniżonym wymiarze czasu pracy:

– ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00, wykazując wymiar czasu pracy „3/4”, wynagrodzenie zmniejszone do wymiaru etatu i kwotę składek ustalonych od tego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

 • art. 1867 Kodeksu pracy,
 • art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • § 1 rozrządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?