Kategorie

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

Monika Wacikowska
W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy będą Państwo musieli określić w treści umowy o pracę limit godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których pracownik będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń. Praca powyżej tego limitu nie będzie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracownik będzie miał z tego tytułu prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową.

UZASADNIENIE

Reklama

Dodatkowa praca wykonywana przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Taka praca przypada bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same, jak u pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że norma dobowa dla niepełnoetatowca wynosi 8 godzin, natomiast tygodniowa przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).

Aby zmniejszyć liczbę przypadków, kiedy pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku, a jedynie za normalnym wynagrodzeniem, pracodawca ma obowiązek wprowadzać w treści umowy o pracę pracownika niepełnoetatowego tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 k.p.).

Limit godzin pracy, po których przekroczeniu ma miejsce praca w godzinach ponadwymiarowych uprawniających pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, w przypadku pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracującego po 4 godziny na dobę najprościej jest określić w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy np. zapisem „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin dziennie”.

Pracownikowi za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit również dodatek jak za godziny nadliczbowe.


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, dla którego ustalono limit 6 godzin pracy dziennie, po przepracowaniu których ma on prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe, pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00. W jeden z poniedziałków, na polecenie pracodawcy, pracował do godz. 18.00. Pracownik ma prawo:

 • za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od 12.00 do 14.00) – jedynie do normalnego wynagrodzenia,
 • za kolejne dwie godziny dodatkowej pracy (od 14.00 do 16.00) – do dodatku jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),
 • za ostatnie dwie godziny dodatkowej pracy (od 16.00 do 18.00) – do dodatku z tytułu pracy nadliczbowej.

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już bowiem w godzinach nadliczbowych. Limit ma natomiast służyć do ustalenia, kiedy dochodzi do pracy w godzinach ponadwymiarowych, a nie nadliczbowych.

WAŻNE!

Limit dobowy godzin, po których przekroczeniu pracownik niepełnoetatowy pracuje w godzinach ponadwymiarowych płatnych jak za godziny nadliczbowe, musi być niższy niż 8 godzin.

Reklama

Limit godzin pracy, która nie stanowi dodatkowo płatnej pracy ponadwymiarowej, może być w omawianym przypadku określony również w odniesieniu do wymiaru tygodniowego, np. przez zapis: „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż przeciętnie 30 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym”. Jest to prawidłowy zapis. W tym przypadku nie można również ustalić limitu na poziomie normy tygodniowej, czyli przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Ustalenie, czy polecenie pracownikowi niepełnoetatowemu dodatkowej pracy spowodowało przekroczenie średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, musi odnosić się do pełnego okresu rozliczeniowego. Limit ten jest bowiem, tak jak tygodniowa norma czasu pracy, wielkością średnią ocenianą w okresie rozliczeniowym. Aby ustalić, czy pracownik przekroczył obowiązujący go średniotygodniowy limit, pracodawca musi ustalić, ile godzin pracy w całym okresie rozliczeniowym mieści się w zakresie tego limitu.

Jeśli w okresie rozliczeniowym nie ma dni „wystających” (wykraczających poza pełne tygodnie pracy) przypadających od poniedziałku do piątku i świąt przypadających w innych dniach niż niedziela, działanie nie sprawia problemów. Trzeba jednak pamiętać, że tydzień pracy to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Ustalając średniotygodniowe przekroczenie należy pamiętać również o dniach „wystających”. Są to dni, które przypadają na koniec okresu rozliczeniowego i nie tworzą pełnego tygodnia pracy. Do ustalenia przekroczenia średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych ważne są jednak tylko dni wystające, które przypadają od poniedziałku do piątku.

Ustalając przekroczenie średniotygodniowe należy przyjąć, że w jednym „dniu wystającym” pracownik może przepracować średnio 1/5 limitu tygodniowego (w dwa dni 2/5, w trzy dni 3/5 itd.). Ta wielkość ma bowiem związek z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w miesięcznym okresie rozliczeniowym ma ustalony limit godzin, po których przekroczeniu pracuje w godzinach ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, na poziomie 30 godzin przeciętnie w tygodniu. W lipcu 2010 r. w ramach limitu mieszczą się 132 godziny pracy (120 + 12):

30 godzin x 4 tygodnie = 120 godzin,

2/5 tygodnia x 30 godzin = 12 godzin (2 „dni wystające”).

Każda godzina pracy powyżej 132 w tym miesiącu stanowi przekroczenie limitu, a co za tym idzie, obowiązek wypłaty dodatku.

Ustalając przekroczenie limitu średniotygodniowego należy również uwzględnić dni świąteczne przypadające w innych dniach niż niedziela. Święto pomniejsza wymiar czasu pracy, czyli również liczbę godzin przepracowanych w ramach limitu niepełnoetatowca.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w miesięcznym okresie rozliczeniowym ma ustalony limit godzin, po przekroczeniu którego pracuje w godzinach ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, na poziomie 30 godzin przeciętnie w tygodniu. W czerwcu 2010 r. w ramach limitu mieści się 126 godzin pracy (120 + 12 – 6):

30 godzin x 4 tygodnie = 120 godzin,

2/5 tygodnia x 30 godzin = 12 godzin (2 „dni wystające”),

1/5 tygodnia x 30 godzin = 6 godzin (1 dzień świąteczny przypadający w innym dniu niż niedziela).

Każda godzina pracy powyżej 126 w tym miesiącu stanowi przekroczenie limitu.

Podstawa prawna

 • art. 129 § 1, art. 130 § 1–2, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?