reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy będą Państwo musieli określić w treści umowy o pracę limit godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których pracownik będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń. Praca powyżej tego limitu nie będzie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracownik będzie miał z tego tytułu prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową.

UZASADNIENIE

Dodatkowa praca wykonywana przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Taka praca przypada bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same, jak u pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że norma dobowa dla niepełnoetatowca wynosi 8 godzin, natomiast tygodniowa przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).

Aby zmniejszyć liczbę przypadków, kiedy pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku, a jedynie za normalnym wynagrodzeniem, pracodawca ma obowiązek wprowadzać w treści umowy o pracę pracownika niepełnoetatowego tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 k.p.).

Limit godzin pracy, po których przekroczeniu ma miejsce praca w godzinach ponadwymiarowych uprawniających pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, w przypadku pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracującego po 4 godziny na dobę najprościej jest określić w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy np. zapisem „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin dziennie”.

Pracownikowi za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit również dodatek jak za godziny nadliczbowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik departamentu prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama