Tak. Jeżeli pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14 godzin, to za 2 nadgodziny można na jego wniosek udzielić mu czasu wolnego w wymiarze 2 godzin. Będzie mu również przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.
W systemie równoważnym możliwa jest przedłużona praca nawet do 12 godzin na dobę. Co ważne, praca ta musi być następnie zrekompensowana czasem wolnym. Praca w systemie równoważnym nie oznacza, że dopiero wykonywanie swoich obowiązków w 13. godzinie pracy będzie stanowiło pracę nadliczbową. Wszystko zależy od tego, jak pracodawca zaplanuje pracownikowi pracę. Jeżeli na dany dzień będzie on miał przykładowo zaplanowaną pracę na 8 godzin, to już ewentualna 9. godzina będzie godziną nadliczbową. Natomiast w sytuacji gdy pracownikowi z harmonogramu czasu pracy wynika, że na dany dzień ma zaplanowane 12 godzin, dopiero 13. godzina i ewentualne kolejne będą godzinami nadliczbowymi.
reklama
reklama
W systemie równoważnym możliwy jest jeszcze jeden wariant, mianowicie pracownik ma zaplanowaną pracę na mniej niż 8 godzin, np. na 4 i okazuje się, że musi pracować więcej. W takiej sytuacji praca ponad 4 godziny, a przez mniej niż 8 nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Będzie to praca, za którą trzeba będzie zapłacić normalne wynagrodzenie, bez dodatku. Dopiero zaś praca powyżej 8. godziny będzie pracą w nadgodzinach, którą będzie trzeba odpowiednio zrekompensować.
Rekompensata pracy w nadgodzinach może przybrać kilka wariantów:
• zapłata stosownego dodatku,
• udzielenie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy (1 nadgodzina – 1,5 godziny czasu wolnego oraz należy zmieścić się w danym okresie rozliczeniowym),
• udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika (1 nadgodzina – 1 godzina czasu wolnego i rekompensata może nastąpić w dowolnym terminie wskazanym przez pracownika, a więc także po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiła dodatkowa praca).