Kategorie

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Ewelina Tusińska
Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie?

Tak. Jeżeli pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14 godzin, to za 2 nadgodziny można na jego wniosek udzielić mu czasu wolnego w wymiarze 2 godzin. Będzie mu również przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.

Reklama

W systemie równoważnym możliwa jest przedłużona praca nawet do 12 godzin na dobę. Co ważne, praca ta musi być następnie zrekompensowana czasem wolnym. Praca w systemie równoważnym nie oznacza, że dopiero wykonywanie swoich obowiązków w 13. godzinie pracy będzie stanowiło pracę nadliczbową. Wszystko zależy od tego, jak pracodawca zaplanuje pracownikowi pracę. Jeżeli na dany dzień będzie on miał przykładowo zaplanowaną pracę na 8 godzin, to już ewentualna 9. godzina będzie godziną nadliczbową. Natomiast w sytuacji gdy pracownikowi z harmonogramu czasu pracy wynika, że na dany dzień ma zaplanowane 12 godzin, dopiero 13. godzina i ewentualne kolejne będą godzinami nadliczbowymi.

W systemie równoważnym możliwy jest jeszcze jeden wariant, mianowicie pracownik ma zaplanowaną pracę na mniej niż 8 godzin, np. na 4 i okazuje się, że musi pracować więcej. W takiej sytuacji praca ponad 4 godziny, a przez mniej niż 8 nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Będzie to praca, za którą trzeba będzie zapłacić normalne wynagrodzenie, bez dodatku. Dopiero zaś praca powyżej 8. godziny będzie pracą w nadgodzinach, którą będzie trzeba odpowiednio zrekompensować.

Rekompensata pracy w nadgodzinach może przybrać kilka wariantów:

•  zapłata stosownego dodatku,

•  udzielenie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy (1 nadgodzina – 1,5 godziny czasu wolnego oraz należy zmieścić się w danym okresie rozliczeniowym),

•  udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika (1 nadgodzina – 1 godzina czasu wolnego i rekompensata może nastąpić w dowolnym terminie wskazanym przez pracownika, a więc także po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiła dodatkowa praca).


Niezależnie od formy rekompensaty pracownikowi zawsze należy się normalne wynagrodzenie za dodatkową pracę.

Reklama

W związku z tym, jeżeli tak jak w pytaniu pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14, za 2 nadgodziny można pracownikowi udzielić czasu wolnego na jego wniosek, z tym że będzie mu wciąż przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.

W podanym przykładzie pojawia się jednak jeszcze jeden problem. Co do zasady w każdej dobie pracownik powinien mieć zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy. Ponieważ doba ma 24 godziny, maksymalna liczba godzin pracy w danej dobie, tak aby zapewnić odpoczynek dobowy – to 13. W związku z tym dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy dobowy wymiar nadgodzin to maksymalnie 5, a w przypadku pracownika pracującego w systemie równoważnym, który w danym dniu ma pracować 12 godzin, to tylko 1 godzina. Praca przez 14 godzin spowoduje, że pracodawca nie zapewni pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Złamanie tej zasady jest możliwe jedynie w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Jeżeli więc 14-godzinna praca była wykonywana z innych powodów niż wskazane powyżej, pracodawca dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Natomiast gdy niższa liczba godzin odpoczynku dobowego jest uzasadniona powyższymi przesłankami, pracodawca musi oddać pracownikowi 1 godzinę równoważnego odpoczynku. Udzielenie równoważnego okresu odpoczynku może polegać wyłącznie na obniżeniu czasu pracy w innym dniu pracy pracownika. Będzie to oznaczać, że w innym dniu będzie mógł on przyjść 1 godzinę później do pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?