reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatek spisowy

Dodatek spisowy

Czy od dodatków spisowych przyznanych pracownikom urzędu z tytułu powołania w skład Gminnego Biura Spisowego trzeb odprowadzić składkę ZUS i jak należy obliczyć podatek dochodowy?

Praca rachmistrzów spisowych jest wykonywana na podstawie zawartych umów-zleceń. W związku z tym od dodatków spisowych wypłacanych pracownikom urzędów powinni Państwo odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy oraz jeśli zleceniobiorca nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń, składki na ubezpieczenia społeczne.

Pracownicy jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego, oddelegowani przez komisarzy spisowych do pracy w biurach spisowych, za czas wykonywania prac spisowych zachowują prawo do wynagrodzenia u swojego pracodawcy. Jednocześnie wymienionym pracownikom wykonującym prace związane ze spisem mogą być przyznane dodatki spisowe i nagrody (art. 17 ust. 3, 4 ustawy z 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym w 2010 r. – DzU nr 126, poz. 1040). Zasady oraz wysokość przyznawanych dodatków spisowych i nagród określa rozporządzenie Rady Ministrów z 24 listopada 2009 r. w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie prac związanych z powszechnym spisem rolnym w 2010 r. (DzU nr 205, poz. 1582).

W myśl przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi zostały objęte osoby, które m.in.: są pracownikami, wykonują pracę nakładczą, są członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. W tej grupie pracowników znajdują się osoby zatrudnione na podstawie umów-zleceń, co powoduje, że za osoby zatrudnione na tej podstawie należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne (art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Natomiast w kwestii dodatków spisowych oraz nagród otrzymywanych w związku z wykonywaniem przez oddelegowanych pracowników urzędów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego czynności spisowych zleconych przez komisarzy spisowych należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, od których należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy (art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama