reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Pracownik, który od 1 czerwca 2010 r. jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy na pół etatu, od 15 września br. pracuje w szczególnych warunkach. Czy należy za niego płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i od jakiej kwoty naliczyć tę składkę za wrzesień?

Niepełny wymiar czasu pracy nie ma znaczenia. Składkę na FEP należy ustalić od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za tę część miesiąca, w której pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych istnieje od 1 stycznia 2010 r. Składkę należy opłacać za pracowników – bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, jeśli jednocześnie spełniają następujące warunki:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, określoną w ustawie o emeryturach pomostowych.

Składkę na FEP należy opłacać za wszystkich pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na wymiar czasu pracy. Mimo opłacania tej składki, do stażu pracy wymaganego do przyznania emerytury pomostowej ZUS zaliczy jedynie okres pracy „szczególnej” wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy.

Słowniczek:

Prace w szczególnych warunkach – prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Szczegółowy wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach jest zawarty w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych.

Prace o szczególnym charakterze – prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Szczegółowy wykaz rodzajów prac o szczególnym charakterze jest zawarty w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama