Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?
Aktualizacja: 31.05.2017
Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? »
Zakaz konkurencji nie z każdym pracownikiem!
Aktualizacja: 02.09.2011
W zakresie określonym w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. »
Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych
Aktualizacja: 29.09.2011
Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie? »
Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?
Aktualizacja: 14.09.2011
Co do zasady Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Kodeks pracy nie zabrania jednak wydłużania tego okresu. »
Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?
Aktualizacja: 12.09.2011
Skrupulatnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może okazać się pomocnym i skutecznym narzędziem w przypadku sporu z pracownikiem o nadgodziny. Warto także wiedzieć, że pracownik będzie mógł wywalczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy. »
Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie. »
W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?
Aktualizacja: 13.09.2011
Celem skutecznego nałożenia kary porządkowej oprócz wysłuchania pracownika niezbędne jest jeszcze zawiadomienie pracownika. Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. »
Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku? »
Czy powołanie może być poprzedzone konkursem? (art. 68(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Co do zasady, powołanie na określone stanowisko jest czynnością władczą i z reguły z nikim nie konsultowaną. Kodeks pracy daje jednak możliwość przeprowadzenia konkursu przez powołaniem. »
Czym jest stosunek pracy na podstawie powołania? (art. 68)
Aktualizacja: 28.09.2011
Stosunek pracy najczęściej nawiązuje się poprzez podpisanie umowy o pracę między pracodawcą a pracownikiem. Możliwe są jednak także inne podstawy jego powstania. »
Kiedy pracodawca może żądać złożenia kwestionariusza osobowego?
Aktualizacja: 13.09.2011
Kwestionariusz osobowy to formularz, którego wypełnienia może żądać pracodawca od osoby starającej się o pracę, lub od pracownika. »
Kontrola telepracownika przez pracodawcę
Aktualizacja: 01.09.2011
Pracodawca, który zatrudnia telepracownika ma prawo kontrolować sposób wykonywania pracy na odległość. Kontrola telepracownika musi jednak zostać przeprowadzona w ściśle określony sposób. »
Jakich danych może domagać się od pracownika pracodawca? (art. 22(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracodawca może domagać się od pracownika podania tylko określonych danych osobowych. Od kandydata na pracownika pracodawca może żądać jeszcze mniejszej ilości danych. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »