Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna
Aktualizacja: 28.10.2015
Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny. »
Zawarcie porozumienia wyjątkowego w sprawie delegowania pracowników
Aktualizacja: 23.02.2012
Pracodawca, który chciałby oddelegować swoich pracowników do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, ale nie spełnia ogólnych warunków dla zachowania polskiego ustawodawstwa delegowanych pracowników, może wnioskować o zawarcie porozumienia wyjątkowego na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 883/2004. Dzięki temu uniknie formalności związanych z obowiązkiem ubezpieczenia pracowników w innym kraju UE. »
Podróże służbowe w kraju i za granicą - nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 25.10.2011
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. »
Czas trwania podróży służbowej
Aktualizacja: 23.09.2011
Pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na 4 miesiące do pracy w nowym oddziale firmy znajdującym się w mieście oddalonym o 120 km od miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę (siedziba pracodawcy została wskazana w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy pracownika). Nowy oddział naszej firmy znajduje się w odległości 30 km od miejsca zamieszkania tego pracownika. Pracodawca zapewnia mu codzienne przewozy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może polecić świadczenie pracy w tym miejscu przez okres 4 miesięcy? »
Pracownicy delegowani - ustalanie podstawy wymiaru składek
Aktualizacja: 09.08.2011
Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych, którzy nadal podlegają polskim ubezpieczeniom, jest ustalana w inny sposób niż pracowników wykonujących pracę w Polsce. W obydwu przypadkach jest to przychód ze stosunku pracy, ale dla oddelegowanych należy go pomniejszyć o równowartość diet za czas pobytu za granicą. Jednocześnie osoby te obowiązuje minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek w wysokości prognozowanego wynagrodzenia – w 2011 r. jest to 3359 zł. »
Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji
Aktualizacja: 22.07.2011
Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy? »
Dieta z tytułu podróży służbowej a czasowe powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu
Aktualizacja: 19.05.2011
Czy pracownikowi, któremu powierzono wykonywanie pracy w innym miejscu niż wskazane w umowie o pracę w trybie art. 42 § 4 k.p., przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej? »
Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego
Aktualizacja: 29.04.2011
Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »
Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie
Aktualizacja: 28.04.2011
Wynagrodzenie w umowie o pracę może być określone w złotówkach, a także innej walucie, której średni kurs ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski. Jednak niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane, pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. »
Czy będą masowe wyjazdy do pracy w Niemczech i Austrii?
Aktualizacja: 20.04.2011
1 maja br. rynki pracy Niemiec i Austrii zostaną otwarte dla Polaków. Eksperci PKPP Lewiatan uważają, że nie spowoduje to masowego exodusu, tak jak po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej. »
Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe
Aktualizacja: 23.03.2011
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10). »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 11.02.2011
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. rozliczanie przychodów pracujących emerytów i rencistów, zawieszenie prawa do emerytury oraz delegowanie pracowników do krajów unijnych. »
Aktualizacja: 04.02.2011
W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego? »
Kiedy pracownikowi przysługuje ryczałt za nadgodziny
Aktualizacja: 20.01.2011
Ryczałt za nadgodziny nie może dotyczyć pracowników, którzy wykonują pracę poza macierzystym zakładem tylko okazjonalnie, np. w ramach długotrwałej podróży służbowej lub oddelegowania do innego miejsca pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 116/10). »
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
Aktualizacja: 14.01.2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?