REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracownika, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Biometryczne sposoby ewidencji czasu pracy

Potwierdzenie przybycia do pracy np. przez dotknięcie czytnika kartą zbliżeniową jest powszechnie uznawane za dopuszczalne. Natomiast stosowanie w tym samym celu skanowania linii papilarnych palca budzi wątpliwości głównie z powodu braku uregulowań prawnych w tym zakresie.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców

Oświadczenia zamiast zaświadczeń, badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy to nowości przewidziane przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.

Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe?

REKLAMA

Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym

System równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 16 czy 24 godzin. Jednak w takich przypadkach pracodawca musi liczyć się z tym, że pracę, co do zasady, powinien planować w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Kradzież w miejscu pracy

Kradzież w miejscu pracy jest coraz mniej akceptowana przez Polaków. Jest to zjawisko napawające optymizmem. Pracodawcy RP liczą na mniejsze koszty związane z nadużyciami pracowniczymi po stronie przedsiębiorców.

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

Praca na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu wypoczynkowego

REKLAMA

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie szkoleniowej

Umowa szkoleniowa określa prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika związane z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych. Musi być ona zawarta, gdy pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś czas po ukończeniu nauki.

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Wysłanie PIT-11 na nieaktualny adres

Wysłałem listem poleconym PIT-11 na adres zamieszkania byłego pracownika. Po kilku tygodniach korespondencja wróciła z adnotacją, że adresat wyprowadził się. Nie posiadam żadnej informacji dotyczącej aktualnego miejsca zamieszkania byłego pracownika i nie mam z nim kontaktu. Ponadto minął już termin na złożenie zeznania rocznego. Czy za niedostarczenie informacji PIT-11 grożą mi jakieś konsekwencje?

Ustalanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej

Świadczenie pracy w podróży służbowej

Świadczenie pracy w podróży służbowej występuje zawsze w okolicznościach, w których pracownik poza uzgodnionym stałym miejscem pracy nie może swobodnie dysponować czasem wolnym od pracy w miejscu zamieszkania lub ośrodku, w którym realizuje swoje życiowe interesy.

Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego

Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”?

Jak wprowadzić zadaniowy system czasu pracy?

Zadaniowy system czasu pracy polega na ustaleniu niezbędnych do wykonania zadań, oraz czasu, w jakim dane zadania mają być przez pracownika wykonane, pozostawiając jednak pracownikowi swobodę w zakresie organizowania własnego czasu pracy. To oznacza, że pracownik może pracować nieprzerwanie 15 godzin, aby potem mieć dwa dni wolne, byleby tylko wyrobił się z zadaniami w określonym przez pracodawcę terminie.

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Obowiązek zwrotu świadczeń przez pracownika przywróconego do pracy

Pracodawca może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych pracownikowi przywróconemu do pracy. Pracownik nie zawsze musi zwracać otrzymane świadczenia, dzieje się tak np. w przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Czy plan urlopów powinien uwzględniać urlopy na żądanie?

Zgodnie z obowiązującym w mojej firmie regulaminem w styczniu każdego roku ustalamy plan urlopów. W planie oprócz urlopu bieżącego uwzględniamy także urlop zaległy, poza planem pozostawiamy jednak 4 dni urlopu na żądanie. Czy urlop na żądanie z poprzedniego roku powinien być uwzględniony w planie urlopów? Czy muszę uwzględniać każdy wniosek o urlop na żądanie w bieżącym roku?

Wprowadzenie przerwy obiadowej przez pracodawcę

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami.

Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela

Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy?

Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek skierować kandydata do pracy na badania wstępne. Dopuszczenie do pracy nowego pracownika bez przeprowadzenia obowiązkowych badań może kosztować pracodawcę nawet 30 tys. zł kary. Z kolei pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich - w przeciwnym razie może stracić pracę.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Czy zatrudnienie telepracownika jest korzystne dla pracodawcy?

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik wykonujący taką pracę i przekazujący jej wyniki pracodawcy jest telepracownikiem.

Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?

W tym roku szkolnym na polecenie dyrektora nauczyciele naszej szkoły realizują z uczniami dodatkowo 2 godziny. W naszej ocenie godziny te zwiększają nasze pensum. Czy z tego tytułu nie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie?

Jak wprowadzić pracę zmianową

Praca zmianowa jest jedną z bardziej efektywnych form organizacji czasu pracy, która może być wykorzystywana praktycznie w każdym zakładzie pracy w połączeniu z różnymi systemami czasu pracy oraz z pracą w niedziele i święta.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

W jakich godzinach ZUS będzie czynny w dniu 2 maja br.?

2 maja 2011 roku terenowe jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pracowały krócej.

Co grozi pracownikowi za naruszenie zakazu konkurencji

Obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, albo z przepisów dotyczących umowy o zakazie konkurencji. Zastosowanie znajdą tu również przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.

Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu na czas nieprzekraczający 3 miesięcy wykonywanie innej pracy niż uzgodniona w umowie o pracę. Musi jednak wykazać po swojej stronie istnienie uzasadnionych bądź szczególnych potrzeb.

Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje w żłobkach po nowelizacji przepisów

Czy to prawda, że teraz – w związku z wejściem w życie tzw. ustawy żłobkowej – pracownicy żłobka, którzy pracowali po 7 godz. i 35 minut, pracują dłużej? Jeśli tak, to w jaki sposób trzeba ich o tym poinformować i do kiedy?

Godziny pracy ZUS w dniach 22 kwietnia i 2 maja br.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił komunikat w sprawie godzin pracy w dniach 22 kwietnia i 2 maja br.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika za skasowanie danych z komputera

Jak ustalić czas pracy trenera

Nasza jednostka budżetowa ma zarejestrowaną działalność klubową. Prosimy o informację, jak trenerowi ustalić czas pracy w przypadku, gdy treningi przewidziane są dwa razy dziennie, tj. od godz. 5.45 do 9.30 i od 14.15 do 17.45 od poniedziałku do piątku?

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.

Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

W myśl ustawy antykryzysowej chcemy zastosować wydłużony okres rozliczeniowy do 6 miesięcy oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Wiem, że grafik powinien być sporządzony przynajmniej na 2 miesiące wcześniej. Niemniej jednak w firmie zachodzą różne sytuacje i czasami powstaje konieczność pracy np. od 10.00 do 18.00, a następnego dnia od 7.00 do 15.00. Czy mogę zawiadomić pracownika o zmienionych godzinach pracy dzień wcześniej i co zrobić, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy?

Co do zasady szkolenia z zakresu bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak pracownicy nie mogą odbyć szkolenia bhp w czasie pracy, można to szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.

Opis stanowiska pracy

Opis stanowiska pracy stanowi zarys podstawowych zadań wykonywanych na danym stanowisku, formalnych wymagań stawianych kandydatowi, a także zakresu odpowiedzialności samego pracownika.

Urlop na żądanie

Pracownica ma 7 dni zaległego urlopu. Wypisała wniosek o urlop na żądanie za nowy rok – na 1 dzień. Czy urlop na żądanie pomniejsza zaległy urlop o 1 dzień, czy będzie to nowy urlop z roku bieżącego?

Szkolenia w zakresie informacji niejawnych

Szkolenia dotyczące ochrony informacji niejawnych przeprowadzają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a w jednostkach przetwarzających takie informacje – pełnomocnicy ochrony informacji niejawnych.

Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu br. jest dla pracodawców skomplikowane.

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Zmiana statusu żłobków pociąga za sobą skutki dla osób w nich zatrudnionych. Mimo że mają oni zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy, to jednak np. czas pracy pielęgniarek wydłuży się z 7 godz. 35 min. do 8 godz. dziennie. Do 3 maja 2011 r. dyrektor żłobka ma obowiązek poinformować pracowników o wszystkich zmianach warunków zatrudnienia.

Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej.

Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy?

Równoważny czas pracy - łączenie z innymi systemami czasu pracy

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich

W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

REKLAMA