Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.
REKLAMA
Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2011 r. wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które przypadają w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 k.p.). Przed tą nowelizacją jedynie święta, które przypadały w niedzielę, nie obniżały wymiaru czasu pracy. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że za święta, które przypadają w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy, tak jak miało to miejsce do końca 2010 r.
REKLAMA
Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych >>
W maju br. 1 maja przypada w niedzielę, a 3 maja we wtorek. Oznacza to, że święto 1 maja nie wpływa na wymiar czasu pracy bez względu na to, w jakim rozkładzie czasu pracy pracują pracownicy. Natomiast święto 3 maja obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin, jeżeli wtorek nie będzie dla pracowników dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
PRZYKŁAD
Pracownicy biurowi pracują w firmie w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku. Natomiast pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w systemie równoważnym czasu pracy. Okres rozliczeniowy w zakładzie jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracownicy produkcyjni pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, które są im przedstawiane na dany miesiąc kalendarzowy. W maju br. pracodawca zaplanował niektórym pracownikom produkcyjnym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy we wtorek 3 maja. W przedstawionej sytuacji święto 3 maja obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w biurze, ponieważ wtorki są dla nich dniami pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują w systemie równoważnym czasu pracy, to, czy dojdzie do obniżenia czasu pracy, zależy od tego, czy 3 maja br. mają zaplanowany jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy, którzy w harmonogramie mają zaplanowany 3 maja jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przepracują o 8 godzin więcej. Natomiast pracownicy, którzy ten dzień mają zaplanowany jako dzień pracujący lub jako dzień wolny harmonogramowo, ale nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni mieć obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Obliczając wymiar czasu pracy w maju br. należy:
Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym pomnożyć przez 40 godzin
W maju 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.
Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku
W maju 2011 r. są dwa takie dni, tj. 30 i 31 maja, a zatem 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin.
Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy
W maju 2011 r. występują dwa święta, tj. 1 i 3 maja, które przypadają odpowiednio w niedzielę i we wtorek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto 3 maja obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których wtorek jest dniem pracy. Ich wymiar czasu pracy w maju br. wyniesie zatem: 176 godz. – 8 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony wtorek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży ich wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w maju br. 176 godzin.
Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy >>
Mimo różnej liczby godzin, jaką pracownicy mogą przepracować w maju br., to jeśli są oni wynagradzani stawką miesięczną, taka sytuacja nie wpłynie na wysokość ich wynagrodzenia. Jeżeli natomiast pracownicy są wynagradzani stawką godzinową, otrzymają różne wynagrodzenie w zależności od liczby przepracowanych godzin w maju br.
Należy przypomnieć, że w dni świąteczne obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych. Zatem pracownicy pracujący w handlu powinni mieć wolne 1 i 3 maja bez względu na zajmowane stanowisko. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że święto 1 maja przypada w niedzielę, a praca w placówkach handlowych w niedzielę nie jest zabroniona (art. 1519a § 2 k.p.). Pracę w placówkach handlowych mogą jedynie wykonywać osoby niezatrudnione na podstawie stosunku pracy, np. właściciele sklepów, osoby pracujące na umowy cywilnoprawne.
Podstawa prawna:
- art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat