reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.

Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2011 r. wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które przypadają w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 k.p.). Przed tą nowelizacją jedynie święta, które przypadały w niedzielę, nie obniżały wymiaru czasu pracy. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że za święta, które przypadają w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy, tak jak miało to miejsce do końca 2010 r.

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych >>

W maju br. 1 maja przypada w niedzielę, a 3 maja we wtorek. Oznacza to, że święto 1 maja nie wpływa na wymiar czasu pracy bez względu na to, w jakim rozkładzie czasu pracy pracują pracownicy. Natomiast święto 3 maja obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin, jeżeli wtorek nie będzie dla pracowników dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy biurowi pracują w firmie w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku. Natomiast pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w systemie równoważnym czasu pracy. Okres rozliczeniowy w zakładzie jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracownicy produkcyjni pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, które są im przedstawiane na dany miesiąc kalendarzowy. W maju br. pracodawca zaplanował niektórym pracownikom produkcyjnym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy we wtorek 3 maja. W przedstawionej sytuacji święto 3 maja obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w biurze, ponieważ wtorki są dla nich dniami pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują w systemie równoważnym czasu pracy, to, czy dojdzie do obniżenia czasu pracy, zależy od tego, czy 3 maja br. mają zaplanowany jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy, którzy w harmonogramie mają zaplanowany 3 maja jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przepracują o 8 godzin więcej. Natomiast pracownicy, którzy ten dzień mają zaplanowany jako dzień pracujący lub jako dzień wolny harmonogramowo, ale nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni mieć obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama