REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hr, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kursy językowe - najlepsza inwestycja w siebie

Kursy językowe wciąż stanowią najlepszą inwestycję w siebie. Znajomość języków obcych jest bowiem brana pod uwagę praktycznie przez każdego pracodawcę i daje większe szanse na rynku pracy.

Wellness w firmie (1)

Dziś, w obliczu rosnącej świadomości ekologii i profilaktyki zdrowia, prognozy starzejącego się społeczeństwa, a z drugiej strony, wzrostu tempa życia i towarzyszącego mu braku poczucia równowagi życiowej, trend wellness w firmie stał się realną potrzebą zarówno po stronie pracownika, jak i jego pracodawcy. Dynamicznie rośnie liczba organizacji, które wdrażają programy wellness. I bardzo im się to opłaca.

Zawodowe postanowienia na nowy rok

Badania wskazują jednoznacznie na niski procent realizacji noworocznych postanowień zawodowych. Tylko 8% społeczeństwa udaje się osiągnąć zakładane cele. Jaka jest tego przyczyna? Które postanowienia mają większą szansę na realizację?

Nowe trendy w kulturze organizacyjnej – CIO i CLO

Chief Innovation Officer (CIO) oraz Chief Learning Officer (CLO) to nowe trendy w kulturze organizacyjnej. Jakie role pełni dyrektor ds. innowacji i dyrektor ds. zarządzania wiedzą?

REKLAMA

Jak osiągać wyznaczone cele?

Wiele osób poddaje się rutynie i nie realizuje własnych celów. Czasami brakuje im odwagi, by po nie sięgnąć. Zdarza się również, że te osoby w ogóle nie planują przyszłości. Tymczasem warto urzeczywistniać swoje marzenia. Jak dążyć do ich realizacji?

Znaczenie szacunku do pracownika

Pracownicy niezadowoleni z pracy szukają innych miejsc zatrudnienia, a przy tym opowiadają innym o warunkach pracy i płacy funkcjonujących w firmie. Warto zapoznać się z wynikami badania Harvard Business School, według których ponad 70 proc. kryzysów medialnych to efekty doniesień byłych bądź aktualnych pracowników. Jakie zatem jest znaczenie szacunku do pracownika?

Optymalna motywacja

Wydawałoby się, że im większa motywacja, tym osiągnięcie celu staje się łatwiejsze. Ale czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że wysoka motywacja może przeszkodzić w osiągnięciu planowanego rezultatu. Jak osiągnąć optymalną motywację?

Hobby w CV a zatrudnienie

Prawie każde CV zawiera rubrykę "Hobby" bądź "Zainteresowania". Zwykle znajduje się na końcu strony i w wielu CV wygląda tak samo. Warto zastanowić się nad jej zawartością, gdyż rekruterzy lubią czytać o zainteresowaniach kandydatów do pracy. Czy zainteresowania i hobby mogą zaważyć o zatrudnieniu pracownika?

REKLAMA

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie Internetu

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie Internetu to nielada wyzwanie. Zadaje się pytania o granicę dzielenia się życiem prywatnym na portalach społecznościowych. Czy prezes poważnej firmy nie może pozwolić sobie na odrobinę luzu na Facebooku? Autorka książki „Dot.s(com)plikowane. Jak rozplątać nasze życie w sieci”, Randi Zuckerberg, odpowiada w niej na trudne pytania.

Nowe technologie w rekrutacji

Coraz widoczniejszym trendem w branży HR jest wykorzystywanie nowych technologii w rekrutacji. Czy rzeczywiście specjaliści ds. personalnych szukają pracowników poprzez Internet? Czy analizy kompetencji kandydatów dokonuje program komputerowy? Jak sprawdzają się social media w procesie pozyskania nowej kadry?

Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników

Wzrost gospodarczy przyczynia się do masowej ucieczki wykwalifikowanych pracowników. Tak wynika z przeprowadzonego przez Hay Group badania. Pracodawcy stają przed trudnym zadaniem. Co zrobić, aby zatrzymać talenty w swojej firmie?

Ocena pracy działów HR przez menedżerów

Badania przeprowadzone przez Hay Group wykazały brak partnerstwa między działami HR a menedżerami liniowymi, który utrudnia skuteczne zarządzanie. Podstawowym problemem wydaje się być niechętne dzielenie się informacjami i wolna reakcja działów zarządzania zasobami ludzkimi. Jak zmienić aktualną sytuację?

Transformacja działów HR

20 ostatnich lat to okres transformacji działów HR. Wiąże się z otwarciem rynku, wolnością gospodarczą i rozwojem przestrzeni biznesowej w Polsce. W dalszym ciągu zmian wymaga podejście do kapitału ludzkiego. Jak wygląda proces ewolucji zarządzania zasobami ludzkimi?

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

"Gwarancje dla młodzieży" do 25 roku życia

Program "Gwarancje dla młodzieży" ma na celu zapewnienie młodym ludziom do 25 roku życia dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia bądź utraty pracy. Program przewiduje dwa projekty: "Równi na rynku pracy" oraz "Pomysł na siebie".

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Open space - wady i zalety

Open space ma swoje wady i zalety. Pracownicy wykonujący pracę w biurze o otwartej przestrzeni mogą łatwiej się ze sobą porozumiewać, co może wpłynąć pozytywnie na integrację zespołu. Z drugiej strony może ucierpieć na tym efektywność pracowników. Niektórzy nie potrafią pracować w takich warunkach w skupieniu.

Regionalny Konwent HR - 16 października 2014 r.

Serdecznie zapraszamy na Regionalny Konwent HR, który odbędzie się 16 października 2014 r. w Gdańsku.

Międzynarodowy Konwent HR - 9 października 2014 r.

Zapraszamy na Konferencję Międzynarodowy Konwent HR, która odbędzie się 9 października w Warszawie. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie branży HR.

Kompetencje mentora w organizacji

W mentoringu wszyscy wygrywają: mentee, mentor i organizacja. Mentor to osoba będąca wzorem dla mentee. Jakie kompetencje powinien posiadać dobry mentor?

66 proc. firm zwiększy zatrudnienie specjalistów

Jak wynika z badań, 66 proc. firm zamierza zatrudniać specjalistów. Jest to wynik ogólnej poprawy na rynku pracy.

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

W 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy - raport specjalny PARP

Zgodnie z raportem specjalnym PARP w 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy inne. W związku z tym należy zapewnić gospodarce płynność i konkurencyjność. W obliczu niestabilnej sytuacji kraju w przyszłości współpraca biznesu z edukacją wydaje się być konieczna.

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki,  lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?

Idealna oferta pracy

Oferta pracy powinna przyciągać wzrok i docierać do grupy docelowej. Jej zadaniem jest trafienie w target. Warto więc dokładnie przemyśleć jej treść. Jak wygląda idealna oferta pracy?

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. II

Zatrudnianie pracowników wymaga podejmowania przez pracodawców określonych czynności. Do najważniejszych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie szkolenia stanowiskowego i zgłoszenie do ZUS-u. Co więcej, pracodawca powinien dbać o dokumentację zatrudnienia.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. I

Zatrudnianie pracowników wymaga przeprowadzenia szeregu określonych czynności. Niedopełnienie którejkolwiek z wymaganych czynności może skutkować złamaniem prawa. Jakie obowiązki dotyczące zatrudniania pracowników są najważniejsze?

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Networking pomocny przy poszukiwaniu pracy

Networking jest pomocny przy poszukiwaniu pracy. Dlaczego warto budować sieć znajomości i jak robić to skutecznie?

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

Czy lata nauki wpływają na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że jego wymiar nie zależy tylko od faktycznie przepracowanych lat. Na wymiar ten wpływa również nasze wykształcenie. Kodeks pracy określa, w jaki sposób konkretne okresy nauki zaliczane są do okresu pracy, zwiększając przy tym wymiar urlopu.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Praktyki przez wielu pracodawców (i studentów) są wciąż niedoceniane. Często jednak bywają najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych pracowników.

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę to rozwiązanie stosowane w celu uniknięcia zwolnień grupowych i związanych z nimi wydatków. Umieszczenie niepotrzebnych, chronionych czy uciążliwych zatrudnionych w odrębnej spółce nie zawsze jest bowiem możliwe. Taką próbę podejmuje np. wydawca „Rzeczpospolitej”.

Składki ZUS w 2014 r.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2014 r. oznacza wyższe składki ZUS dla nowych firm za okres dwóch lat od ich założenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wzrosły składki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Mobilność a szanse na pracę

Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, Polacy są coraz mniej mobilni. Statystycznie, najbardziej niechętni przeprowadzką są starsi mieszkańcy małych miejscowości ze średnim lub wyższym wykształceniem. Spada również liczba osób młodych, po studiach, deklarujących możliwość migracji ze względu na pracę. Czy przeprowadzka za pracą to dobre rozwiązanie?

Umowa uaktywniająca sposobem na zatrudnienie niani

Jednym ze sposobów zatrudnienia niani jest umowa uaktywniająca. Od 1 października 2011 roku obowiązuje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, na mocy której można zatrudnić nianię, która będzie sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku od 20. tygodnia życia do trzech lat.

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

REKLAMA